eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia architekt?

Ile zarabia architekt?

2013-10-14 01:09

Ile zarabia architekt?

Architekt © olly - Fotolia.com

Zarobki architektów wykazują się bardzo dużą rozpiętością. To ile zarabia architekt zależy od wykształcenia, formy zatrudnienia, miejsca pracy, stażu pracy, doświadczenia, dodatkowych uprawnień i umiejętności. Jak w większości zawodów, na bardzo wysokie zarobki mogą liczyć tylko nieliczni.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Daniel Libeskind, Kenzo Tange, Norman Foster czy Zaha Hadid to tylko nieliczni z wielu mistrzów światowej architektury. Wielokrotnie nagradzani, wyznaczający nowe kierunki w architekturze, odkrywczy, kreatywni, śmiali, odważni... W pełni zasługują na nazywanie ich wielkimi architektami. Oczywiście w ślad za ich wizjonerskimi dziełami idą również zarobki - są jednymi z najlepiej zarabiających architektów na świecie, a na ich projekty stać niewielu. To światowa ekstraklasa, której roczne dochody idą w miliony dolarów.

Zarobki polskich architektów oczywiście nie mogą się mierzyć z dochodami światowych mistrzów, ale i jak nasze krajowe warunki mogą osiągać całkiem wysokie kwoty. Jednak jak w większości zawodów, na bardzo wysokie zarobki mogą liczyć tylko utalentowani oraz utytułowani mistrzowie. A tych jest niewielu.

Ile zatem zarabia w Polsce architekt? Jakkolwiek brutalnie to nie zabrzmi, minimalna kwota to zero złotych. Początkujący architekci realizujący bezpłatne staży w niektórych renomowanych pracowniach nie otrzymują bowiem żadnej pensji. Oczywiście stażysta podczas studiów, czy świeżo upieczony inżynier, licencjat lub magister architekt nie może na ogół liczyć na wysokie zarobki. Jak wielu młodych ludzi rozpoczynających dopiero karierę zawodową nie może liczyć na pensję istotnie wyższą od minimalnej, i to niekoniecznie w oparciu o umowę o pracę. Początkujący i młodzi architekci często bowiem pracują na umowy cywilnoprawne - umowy-zlecenia czy umowy o dzieło, z wynagrodzeniem na poziomie 1500 - 2000 złotych. Nie są to z pewnością dla młodych, wykształconych ludzi po trudnych studiach płace marzeń.

Na lepsze warunki płacowe mogą liczyć ci, którzy już podczas studiów trafili na praktyki do lepszych, renomowanych biur projektowo-architektonicznych i dali się jeszcze jako studenci poznać jako osoby zdolne, kreatywne i pracowite. Najczęściej bowiem to oni po ukończeniu studiów mogą liczyć na trwałą współpracę z biurami w których pracę rozpoczęli już w trakcie studiów. Tacy młodzi architekci już w pierwszej pracy po ukończeniu studiów mogą liczyć na zarobki na poziomie średniej krajowej, czyli ok. 3,5 do 4 tysięcy złotych brutto.

W ujęciu terytorialnym najlepiej zarabiają architekci w Warszawie, gdzie nawet początkujący mogą liczyć na pensję w wysokości ok. 4 - 5 tys. brutto. Niestety ich koledzy (lub koleżanki) w innych miastach nie mogą liczyć na tak dobre zarobki. Wyjątkiem nie są nawet inne polskie metropolie, w tych panuje bowiem dość wysoka konkurencja (za sprawą absolwentów architektury, którzy jeśli nawet pochodzą z mniejszych miejscowości, to po ukończeniu studiów dość często pozostają w mieście w którym studiowali). Z tego powodu, nawet w dużym mieście początkujący architekt otrzymuje niewiele powyżej ustawowej pensji minimalnej. Zaskoczeniem są relatywnie dobre zarobki architektów pracujących "na prowincji", którzy dość często zarabiają powyżej średniej krajowej. W tym ostatnim przypadku jest to jednak dość często efekt "zamrożonego" lokalnego rynku, którego podział jest już wypracowany od pokoleń pomiędzy rodzinnymi "klanami" architektów.

Lepiej zarabiają architekci pracujący w międzynarodowych pracowniach projektowych, ich zarobki bowiem na ogół z ogólnej, korporacyjnej "siatki" zarobków. W tym przypadku architekci mają również większe szanse na wypłynięcie na międzynarodowe wody i pracę również poza granicami Polski. Oczywiście nie znaczy to, że pracownicy krajowych biur projektowych nie mogą liczyć na dobre zarobki, jednak zasoby i zaplecze międzynarodowych biur architektonicznych pozwalają na sprawniejsze zdobywanie kontraktów, w tym również na bardzo lukratywnych rynkach.

Na lepsze zarobki mogą ponadto liczyć architekci posiadający dodatkowe uprawnienia - czy to projektowe (w zakresie konstruowania budynków, instalacyjne) czy też wykonawcze (uprawnienia budowlane). Architekci tacy, jako bardziej wszechstronni, zarabiają nawet 2- lub 3-krotność średniej krajowej.

W profesji architekta na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby z dużym doświadczeniem, znacznym portfolio zawodowym oraz innymi osiągnięciami (na przykład nagrodami w konkursach). Tacy wysokiej klasy profesjonaliści rozpoczynają negocjacje płacowe od kwot pięciocyfrowych.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: zarobki, płace, architekt, wynagrodzenia

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: