eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Work-life balance, czyli jak zachować równowagę?

Work-life balance, czyli jak zachować równowagę?

2015-06-29 00:15

Work-life balance, czyli jak zachować równowagę?

Jak zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym? © stockpics - Fotolia.com

Współczesny pracujący człowiek musi się na co dzień zmagać z przytłaczającą ilością zadań w obszarze zawodowym i prywatnym. Jednocześnie ostatnio bardzo popularne jest zachowywanie równowagi pomiędzy ogromnym wysiłkiem w obszarach efektywności zawodowej a dbałością o kondycję ciała. Czy zatem tak modny obecnie aktywny styl życia: bieganie, siłownia, sporty ekstremalne i tzw. sześciopak we właściwym miejscu, spowodują, że złapiemy równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym?

Przeczytaj także: Zarządzanie czasem: życie prywatne czy zawodowe?

Z badań wynika (Heike Bruch; St. Gallen University) że, tylko 10% ludzi aktywnych zawodowo zachowuje równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Wcale to jak wiadomo nie oznacza, że tylko 10% aktywnych zawodowo ludzi dba o swoją kondycję fizyczną. Oznacza to tylko tyle, że te 10% to ludzie konsekwentnie trzymający się swojego celu, nie poddając się szaleństwu parcia na sukces i naciskom nowych trendów.

Co zatem powoduje, że podejmujemy wyzwania w postaci: siłownia, bieganie, ścianka wspinaczkowa? Gdzie przebiega granica pomiędzy rywalizacją i/lub realizacją cudzych oczekiwań, a pokonywaniem własnych przekonań i słabości? Kiedy przestajemy pracować i prawdziwie skupiamy się na własnych osobistych pragnieniach i celach? Jeśli, przed podjęciem działań nie skupimy się na wyłonieniu tego co coaching nazywa wartością serca, może się okazać, że wyciskając siódme poty na siłowni nadal jesteśmy w pracy i spełniamy oczekiwania szefa.

Po pierwsze, kluczowy krok, który pomoże Ci określić czy jesteś nadal w pracy czy poza nią, to odpowiedzenie sobie na pytania: po co to robię? O co mi chodzi? Dokąd zmierzam? Czy cel, który sobie wybrałem jest celem, z którym się utożsamiam? Co z listy rzeczy najważniejszych dla mnie liczy się najbardziej i z czego jednocześnie mógłbym zrezygnować gdybym musiał wybrać z listy tylko jedną. Ta jedna wartość, która została to wartość serca – napęd i główny motywator do działania. To ona decyduje o tym czy wytrwale dążymy do wyznaczonego celu czy może popadamy w stan zaniechania, bo realizujemy cele (i pielęgnujemy wartości), które nie są nasze.

Jeśli Twoje pozazawodowe zadania (bieganie, spacery, niedzielne obiady u teściowej, siłownia) nie mają związku z twoją wartością serca to bardzo prawdopodobne, że czujesz się sfrustrowany i niespełniony życiowo. Jeśli natomiast to co robisz jest zgodne z Twoją wartością serca czujesz się prawdopodobnie spełniony, spokojny i w równowadze. Ludzie, którzy nie działają w zgodzie ze swoją wartością serca często mają poczucie frustracji i niskiego poziomu sprawczości. Ktoś kto funkcjonuje w sztywnych strukturach korporacyjnych nie będzie się czuł tam spełniony kiedy jego wartością serca jest np. niezależność lub wolność.

fot. stockpics - Fotolia.com

Jak zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym?

Kluczowe jest świadome postawienie granicy między pracą a tym co pracą nie jest. Czasami trzeba zupełnie od nowa nauczyć się pracować, zachowując świadomość tego, gdzie przebiega granica.


Czego zatem potrzeba dla zachowania równowagi między z życiem prywatnym a zawodowym? Kluczowe jest świadome postawienie granicy między pracą a tym co pracą nie jest. Czasami trzeba zupełnie od nowa nauczyć się pracować, zachowując świadomość tego, gdzie przebiega granica. Ludzie, którzy nie pracują świadomie nie podejmują nowych ekscytujących wyzwań, nie poszukują nieznanych dróg i rozwiązań, ponieważ nie znają swojej wartości serca. Warto zatem podążać ścieżkami naszych pasji, wartości a co za tym idzie ścieżkami naszych osobistych nadrzędnych celów.

oprac. : Sylwia Stasikowska-Wieczorek / MCS MCS

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: