eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

PracaPorady dla pracownika › Jak odnaleźć work-life balance?

Jak odnaleźć work-life balance?

2014-06-02 00:30

Jak odnaleźć work-life balance?

Jak odnaleźć work-life balance? © Brian Jackson - Fotolia.com

Zachowaj równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, a będziesz nie tylko szczęśliwszy, ale i bardziej wydajny w pracy. Ekspert portalu montsterpolska radzi jak odnaleźć balans między pracą z życiem osobistym.
Żyjemy w czasach, w których nowoczesne technologie sprawiły, że trudno się „wyłączyć”. Oczywiście, każdemu zdarza się być szczególnie zajętym i zostawać w pracy „po godzinach”. Gdy utrzymujesz właściwą równowagę między pracą a życiem prywatnym, takie sytuacje są raczej wyjątkami niż regułą. Jeśli jednak podejrzewasz, że jest inaczej, sprawdź, czy nie dotyczą Cię poniższe sygnały ostrzegawcze:
 • regularnie pracujesz więcej niż dziesięć godzin dziennie,
 • jakkolwiek ciężko pracujesz, masz poczucie, że „nie wyrabiasz”,
 • nie pamiętasz, kiedy ostatnio śmiałeś się w biurze,
 • systematycznie pracujesz w weekendy,
 • kiedy wracasz do domu, czujesz się fizycznie i psychicznie wypalony,
 • nie wyobrażasz sobie dnia roboczego bez regularnych dawek kofeiny, czekolady lub nikotyny,
 • masz reputację osoby odwołującej spotkania w ostatniej chwili.
Jeśli ta lista charakteryzuje Twoje życie zawodowe, zbliżasz się lub już przekroczyłeś granicę dzielącą pracę od reszty życia.

Tymczasem jest niezwykle ważne, aby jej nie przekraczać. Praca powinna być ważnym, ale oddzielnym od czasu poświęcanego rodzinie, przyjaciołom i Twoim zainteresowaniom, elementem życia. Wtedy daje satysfakcję i radość. Wówczas jest też bardziej wydajna. Dlatego zadbaj o przywrócenie równowagi w swoim życiu. Poniżej – kilka sposobów na to.

Nie musisz być zawsze pierwszą i ostatnią osobą w pracy, aby pokazać swoją efektywność. Rozważ, że efekt może być odwrotny do zamierzonego: wielu może pomyśleć, że pracujesz za mało wydajnie, aby wykonać plan dnia w zaplanowanym czasie. Dlatego zadbaj o to, by przynajmniej trzy razy w tygodniu wychodzić o czasie. Gdy masz z tym problem, wpisz pewne wydarzenie do swojego kalendarza tak, abyś nie mógł nie wyjść później niż wówczas, gdy Twój formalny dzień roboczy się kończy – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

fot. Brian Jackson - Fotolia.com

Jak odnaleźć work-life balance?

Praca powinna być ważnym, ale oddzielnym od czasu poświęcanego rodzinie, przyjaciołom i Twoim zainteresowaniom, elementem życia. Wtedy daje satysfakcję i radość. Wówczas jest też bardziej wydajna.


Naucz się mówić „nie”. Pamiętaj, że każde „tak”, które wypowiadasz w odpowiedzi na pytanie twojego szefa, oznacza „nie” dla wielu innych rzeczy.Rozpisz swoje priorytety i pilnuj, aby drugo– i trzeciorzędne sprawy zawodowe nie zabierały Ci cennego czasu dla siebie.

Pamiętaj o regule 80–20. Wykonanie 80% prawie każdego zadania wymaga 20% czasu potrzebnego do realizacji całości. Reszta schodzi na „dopieszczaniu” detali – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Upewnij się więc, że zadania, które nie wymagają perfekcji, a jedynie rzetelności, nie absorbują Cię nadmiernie.

Wyeliminuj „złodziei czasu”. Przykładowo, jednym z nich jest skrzynka e–mailowa. Zwłaszcza, gdy informuje Cię dźwiękiem o każdej nowej wiadomości. Ogranicz sprawdzanie poczty do najwyżej trzech razy dziennie. Podobnie postępuj z innymi „złodziejami czasu”.

Po prostu zaczynaj. Odwlekanie chwili rozpoczęcia zadania jest jedną z głównych przyczyn straty mnóstwa czasu. Zastosuj technikę „salami”: podziel duże zadanie na wiele mniejszych, i wykonuj je kolejno. Równowaga między życiem prywatnym i zawodowym jest niezbędna do szczęścia. Paradoksalnie, bardziej efektywnie pracują ci pracownicy, którzy nie poświęcają na pracę przesadnie dużo czasu! – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

oprac. : Monster Polska

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Marcin Ptaszek

  Marcin Ptaszek / 2014-06-20 18:40:33

  Biorąc pod lupę dzisiejsze rozumienie słowa praca, należałoby się zastanowić, czy nie stanowi ona nadrzędnego celu w życiu niektórych osób, bo przecież nie samą pracą żyje człowiek. Autor artykułu porusza bardzo istotną kwestię, jaką jest znalezienie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Dzisiaj kiedy bycie "człowiekiem pracy" jest tak bardzo widoczne, aspekt związany z rozdzieleniem tych dwóch sfer jest bardzo ważny, dla komfortu i jakości życia pracownika oraz osób w jego najbliższym otoczeniu. Dlatego, jeśli zdarza nam się wpadać w pracoholizm, a cierpią na tym Nasze relacje z rodziną lub znajomymi, wówczas należy się odnieść do wskazówek wskazanych w powyższym artykule. Uważam, że stanowią bardzo trafne porady, które mogą pomóc racjonalnie spojrzeć na własne problemy z pracą i brakiem zbilansowania między życiem prywatnym i zawodowym oraz przede wszystkim rozłożyć na czynniki pierwsze problem związany z pracą zawodową i poszukać skutecznego rozwiązania. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: