eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Kariera w IT musi być przemyślana

Kariera w IT musi być przemyślana

2013-08-23 11:10

Kariera w IT musi być przemyślana

Pracownik IT © Creativa - Fotolia.com

Rynek IT rozwija się bardzo dynamicznie, czemu tempa nadaje również odczuwalne powoli polepszenie sytuacji gospodarczej. Niedawny kryzys sprowadził do Polski wiele oddziałów dużych zagranicznych firm działających w tej branży, zwiększając liczbę dostępnych ofert pracy. Wszystko to tworzy ogromne możliwości zawodowe dla osób na stanowiskach informatycznych. Dobre wykorzystanie szansy, jaką dla kandydata jest taka sytuacja wymaga jednak odpowiedniego i świadomego zarządzania swoją karierą.

Przeczytaj także: Pracownicy IT zaangażowani w pracę

W związku z dynamicznie rozwijającym się rynkiem nowych technologii, dla Specjalistów IT wciąż powstają nowe miejsca pracy. Przedstawiciele tej grupy zawodowej mają również większe szanse na to, by już pierwsze miejsce zatrudnienia okazało się być tym właściwym, w którym będą budowali swoją karierę przez długie lata. Pracodawcy z tej branży bardzo dbają bowiem o rozwój swoich pracowników. Pomaga im to ograniczyć rotację, a co za tym idzie, również koszty związane z rekrutacją i wdrażaniem w projekty nowych pracowników. W wielu przypadkach ścieżki karier w branży IT są opracowywane oraz konsekwentnie realizowane już od pierwszych dni zatrudnienia młodego pracownika.

– Zwykle w poszczególnych działach i grupach projektowych obowiązuje pewna hierarchia stanowisk i kolejność, według której należy się po nich wspinać. Branża nowych technologii jest w tym zakresie chyba najmniej tradycyjna spośród wszystkich, – komentuje Iwona Wołkowicz, konsultant w agencji doradztwa personalnego Experis, specjalizującej się w rekrutacji dla sektora IT. – W praktyce w działach IT o wszystkim decydują głównie posiadane kompetencje, zarówno te twarde, techniczne, jak i miękkie. Jeżeli zatem młoda osoba wykazuje się ponadprzeciętną wiedzą, inicjatywą oraz dojrzałością biznesową, może być bardzo szybko awansowana, nawet na pozycję technicznego team leadera, omijając przy tym pośrednie stanowiska, – wyjaśnia przedstawiciel Experis.

Jednak również Specjalistów IT obowiązują pewne reguły, które ułatwiają budowanie ścieżki zawodowej w sposób satysfakcjonujący. Kluczem do tego jest świadome kształtowanie swojej kariery, co wiąże się z koniecznością doskonałej znajomości trendów panujących na rynku, zarówno tych obecnych, jak i prognozowanych. Oznacza to nieustanne czytanie prasy, portali branżowych, a także obecność na różnego rodzaju spotkaniach i konferencjach. To również utrzymywanie kontaktu z rynkiem pracy, poprzez uczestnictwo w rozmowach rekrutacyjnych, korzystanie z organizowanych przez pracodawców dni otwartych, czy też networking z przedstawicielami swojej grupy zawodowej.

Dbając o realizację swoich przyszłych celów zawodowych pracownik IT powinien pomyśleć o współpracy z firmą, która gwarantuje dobre standardy, np. w obszarze produkcji oprogramowania, czy też metodyki prowadzenia projektów. Jego wagę, jako kandydata na rynku pracy, podniesie również doświadczenie zdobywane w międzynarodowych grupach projektowych. W przypadku wyboru pracy mniejszej firmie, zdecydowanym plusem będzie nauka samodzielności i dość szeroki zakres obowiązków, który również zaprocentuje w postaci cennego doświadczenia.

– U kandydatów do działów IT cenione są przede wszystkim wiedza techniczna oraz wiedza o dobrych praktykach rozwoju oprogramowania, – wymienia Iwona Wołkowicz z Experis. – Dobrze jest zdobywać je w firmach consultingowych lub w tzw. software house, gdzie pracuje się intensywnie i zgodnie z najlepszymi praktykami. Tego typu organizacje, ze względu na pracę dla wielu różnych klientów, gwarantują pracownikowi dostęp do wielu ciekawych projektów oraz nowych technologii, pozwalając mu na zbudowanie bogatego wachlarzu doświadczeń.

fot. Creativa - Fotolia.com

Pracownik IT

Dbając o realizację swoich przyszłych celów zawodowych pracownik IT powinien pomyśleć o współpracy z firmą, która gwarantuje dobre standardy, np. w obszarze produkcji oprogramowania, czy też metodyki prowadzenia projektów.


W kształtowaniu kariery w branży IT niezbędnym elementem jest również nauka języków obcych. Obecnie
w związku z napływającym kapitałem zagranicznym oraz rozwojem rozwiązań typu off-shore, biegła znajomość języka obcego bywa nieoceniona. Najczęściej wymagana jest znajomość niemieckiego lub francuskiego.
W chwili zwątpienia którą technologię specjalista IT powinien zgłębiać jako następną i jak budować swoją przewagę nad konkurencją, odpowiedzią może być zatem po prostu nauka kolejnego języka obcego. Zapotrzebowanie utrzymujące się na rynku IT z pewnością wynagrodzi ten trud.

Ważnym działaniem jest również zdobycie odpowiednich certyfikatów, istotnych pod względem celu, jaki chcemy zawodowo osiągnąć. Stanowią one potwierdzenie posiadanych umiejętności i są doskonałym argumentem
na rzecz pracownika podczas negocjowania stawki wynagrodzenia.

Dobre zarządzanie swoją karierą pozwoli zrealizować marzenie o awansie, chęć otrzymania podwyżki, czy też zamiar pracy przy ciekawych projektach. Warto zatem inwestować w swój rozwój, zbierać cenne, różnorodne doświadczenia i świadomie podejmować decyzje układając kolejne szczeble kariery zawodowej. Najważniejsze w planowaniu ścieżki kariery jest jej zgodność z naszymi osobistymi celami, ambicjami oraz kompetencjami.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: