eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Płace w Polsce i na świecie

Płace w Polsce i na świecie

2012-11-07 10:22

Przeczytaj także: Zarobki 2008: Top10 prezesów spółek


Sytuacja ta powoduje, iż duże spółki skarbu państwa działających w istotnych dla gospodarki branżach, napotykają ogromny problem jeśli chodzi o możliwość zatrudnienia dobrych menadżerów do realizacji strategicznych projektów. Wykwalifikowany pracownik, znający swoją wartość na rynku pracy, woli pracę w spółce giełdowej lub u zagranicznej konkurencji.

Ustawa kominowa obowiązująca w Polsce wymaga znaczącej nowelizacji. Powinna ona bowiem pozwolić na przyznawanie kadrze kierowniczej wynagrodzenia, którego wysokość będzie uzależniona od rezultatów pracy i wysokości zysku. Tylko taki system wynagradzania da maksymalną motywację do efektywnego zarządzania spółką i będzie zgodny z powszechną praktyką w gospodarce światowej.

9.4 Wynagrodzenia członków zarządów banków notowanych na GPW w 2010 roku

W 2010 roku mediana wynagrodzenia członków zarządów wyniosła prawie 1 400 000 PLN. Płace najlepiej zarabiających prezesów przekraczały 3 000 000 PLN rocznie. Wynagrodzenia członków zarządu i wiceprezesów wahały się od 1 000 000 do 1 800 000 PLN. W porównaniu do poprzednich lat zauważyć można ogólny spadek poziomu wynagrodzeń, wywołany w głównej mierze skutkami ogólnoświatowego kryzysu. Warto przypomnieć, iż w 2009 roku płace członków zarządu sięgały prawie 2 000 000 PLN, a w 2008 roku prawie 3 000 000 PLN. W omawianym okresie zanotowano ogólny spadek wynagrodzeń menedżerów banków notowanych na GWP o ok. 23%. Do tego dodać należy duże rozwarstwienie pomiędzy najlepiej i najgorzej zarabiającymi menadżerami sięgające nawet 70% .

10. Wynagrodzenia prezesów spółek giełdowych w USA

Zgodnie z rankingiem agencji AP przygotowanym na podstawie deklaracji przesłanych Komisji Papierów Wartościowych (SEC) najgorzej zarabiającym w 2010 roku prezesem amerykańskiej firmy notowanej na giełdzie był Steve Jobs, który zarobił 1 dolara. Zestawienie nie ujawnia jednak wszystkich dochodów najbardziej wpływowego człowieka w branży elektronicznej. Na drugim i trzecim miejscu w rankingu znaleźli się prezesi banków: Kenneth Lewis z Bank of America (32 tys. USD) i Vikram Pandit z Citigroup (129 tys. USD). Najwięcej kontrowersji wzbudzała pensja Steva Jobsa, ponieważ trudno uwierzyć, że wystarczyła mu pensja w wysokości 13 dolarów rocznie. Szef Apple’a utrzymywał się z dywidendy, posiadał bowiem 138 mln akcji Walt Disney Company, która odnosi ogromne sukcesy na rynku filmowym. Tym samym Jobs, dzięki swojej oficjalnej deklaracji, unikał płacenia wyższych podatków a de facto rocznie zarabiał około 48 mln dolarów. Ten trend „jednodolarowych prezesów” zapoczątkował Lee Lacocca w latach 80. ubiegłego wieku, który podjął się ratowania przed bankructwem firmy Chrysler. Podobnie postąpił Vikram Pandit, szef Citigroup, który ze względu na trudną kondycję finansową banku po pęknięciu bańki mydlanej na rynku nieruchomości, zadeklarował że jego zarobki będą wynosić miesięcznie 1 dolara, dopóki firma nie zacznie ponownie przynosić zysków.

W 2011 roku płace prezesów firm notowanych na Wall Street osiągnęły rekordowy poziom – 100 mln USD rocznie. Średnie zarobki prezesów amerykańskich firm notowanych na giełdzie wyniosły 9 600 000 USD i zanotowały wzrost o 6%. Wynagrodzenia wypłacane są w 2/3 w formie pensji i premii, pozostała 1/3 w postaci akcji giełdowych. Wzrost wynagrodzeń nastąpił właśnie ze względu na ten ostatni element, bowiem akcje na Wall Street podrożały średnio o 16%. Najlepiej zarabiającym szefem amerykańskiej spółki giełdowej w 2011 roku jest David Simon, właściciel korporacji zarządzającej dużymi centrami handlowymi z wynagrodzeniem na poziomie 137 mln dolarów rocznie. Kolejne miejsca zajęli prezesi firm CBS i Discovery.

poprzednia  

1 ... 7 8 9

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: