eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Najniższe zarobki na wschodzie Polski

Najniższe zarobki na wschodzie Polski

2009-04-27 12:03

Według wyników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak, najniższe zarobki w skali kraju odnotowano w 2008 roku w regionie wschodnim. Należą do niego województwa: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie. Mediana płac wyniosła tutaj 2 800 PLN, czyli stanowiła 74% mediany wynagrodzeń uzyskanych w skali Polski. Najwyższe wynagrodzenia odnotowano w regionie mazowieckim - ich mediana wyniosła 5 500 PLN - podał portal wynagrodzenia.pl.

Przeczytaj także: Płace w Polsce i na świecie

Na uwagę zasługuje fakt, że około 73% osób zatrudnionych w regionie wschodnim zarabia mniej niż wynosi mediana dla całego kraju (3 800 PLN). Dysproporcje w wysokości wynagrodzeń widoczne były na wszystkich szczeblach zarządzania. W przypadku dyrektorów rozbieżność pomiędzy płacami w regionie wschodnim a mazowieckim wynosiła 105% na korzyść tego ostatniego.

Wynagrodzenia we wschodniej części kraju były niższe niż na pozostałych obszarach bez względu na kryterium zróżnicowania. Często osoby o wyższych umiejętnościach zarabiały w tym regionie mniej, niż słabiej wykwalifikowane osoby zatrudnione w innych częściach Polski. Przykładowo, pracownicy zatrudnieni w regionie wschodnim i znający dwa języki obce otrzymywali niższe wynagrodzenie (mediana 2 805 PLN) niż deklarujący brak dobrej znajomości języków w pozostałych regionach (mediana 3100 PLN – 4 200 PLN).

Ponadto z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że płace osób zatrudnionych w dużych miastach Polski były znacznie wyższe, niż zarobki pracujących w miastach o mniejszej liczbie mieszkańców. Najwyższe dysproporcje występowały pomiędzy wynagrodzeniami w Warszawie a miastami o liczbie ludności od 300 tys. do 999 tys. Zarobki w stolicy były zdecydowanie wyższe – w przypadku pracowników szeregowych różnica wyniosła 32%, specjalistów – 43%, a kierowników i dyrektorów – 50%.

Osoby pracujące w Warszawie, bez względu na zajmowany szczebel zarządzania, otrzymywały najwyższe wynagrodzenie całkowite. Pracownik szeregowy zatrudniony w stolicy mógł liczyć na 3 300 PLN miesięcznie, podczas gdy jego kolega z miejscowości liczącej do 50 tys. mieszkańców na 2 000 PLN. Specjaliści zatrudnieni w Warszawie otrzymywali pensje w wysokości 5 500 PLN (mediana), czyli o 71% więcej niż osoba na tym samym szczeblu zarządzania w miejscowości, której liczba ludności wynosiła od 50 do 299 tys. osób.

Sedlak & Sedlak podaje, że Warszawa była także liderem płacowym wśród miast wojewódzkich. Mediana wynagrodzeń całkowitych osób zatrudnionych w stolicy wynosiła 6 000 PLN. Za stolicą, z medianą zarobków w wysokości 4 400 PLN, uplasował się Gdańsk. Na kolejnych miejscach znalazły się Wrocław (mediana 4 235 PLN), Poznań (mediana 4 100 PLN) oraz Kraków (mediana 4 063 PLN).

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: