eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Płace w Polsce i na świecie

Płace w Polsce i na świecie

2012-11-07 10:22

Przeczytaj także: Zarobki 2008: Top10 prezesów spółek


Dotyczy to mikro i małych przedsiębiorstw. W firmach zatrudniających ponad 1000 osób jest nieco lepiej, najniższe płace kształtują się na poziomie 2 010 PLN. Warto zauważyć, iż kobiety zatrudnione na szeregowych stanowiskach zarabiają średnio o 10% mniej niż mężczyźni. Dla porównania u naszych zachodnich sąsiadów w Niemczech średnie wynagrodzenie wynosiło 3 227 EURO brutto miesięcznie. Najwyższymi zarobkami mogą poszczycić się pracownicy branży energetycznej, finansowej i ubezpieczeniowej (ok. 4 300 EURO). Co ciekawe, najlepiej zarabiającą grupą zawodową są lekarze (7 500 – 8 000 EURO).

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia całkowite w wybranych branżach

Wśród szeregowych pracowników najlepiej opłacani są programiści, ze średnią 3 900 PLN, dalej doradcy bankowi 3 432 PLN oraz przedstawiciele handlowi 3 200 PLN.


Wysokość wynagrodzeń w poszczególnych branżach przekłada się na zróżnicowanie płacowe wg stanowisk. Wśród szeregowych pracowników najlepiej opłacani są programiści, ze średnią 3 900 PLN, dalej doradcy bankowi 3 432 PLN oraz przedstawiciele handlowi 3 200 PLN. Najgorzej opłacane stanowiska to pracownicy produkcyjni oraz sprzedawcy. W tym ostatnim przypadku średnie wynagrodzenie 1 700 PLN jest niewiele wyższe od płacy minimalnej.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia całkowite na wybranych stanowiskach

Najgorzej opłacane stanowiska to pracownicy produkcyjni oraz sprzedawcy. W tym ostatnim przypadku średnie wynagrodzenie 1 700 PLN jest niewiele wyższe od płacy minimalnej.


6. Wynagrodzenia wg wielkości firmy

Wielkość przedsiębiorstwa wpływa proporcjonalnie na wysokość zarobków, choć co ciekawe, w dużych przedsiębiorstwa zatrudniających ponad 1000 osób mediana wynagrodzeń jest o 100 PLN niższa niż w firmach o zatrudnieniu nie przekraczającym 999 osób. Najmniej zarabia się w mikro przedsiębiorstwach (1-9 zatrudnionych) – 2 500 PLN. W małych i średnich firmach mediana wynagrodzeń oscyluje w granicach 3 500 PLN. Jak zauważają autorzy Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń cechą charakterystyczną, zwłaszcza w dużych firmach są dysproporcje płacowe na poszczególnych stanowiskach. W przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 1000 osób połowa pracowników zarabia od 2 850 PLN do 6 600 PLN, nie licząc kadry najwyższego szczebla – dyrektorów i członków zarządu, których wynagrodzenia sięgają 16500 PLN (mediana w przypadku Warszawy 22 000 PLN) Dysproporcje można zaobserwować również w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami. Różnica ta może sięgać nawet 21%. Najmniejsze dysproporcje notuje się w mikro przedsiębiorstwach - od 1 800 PLN do 4 000 PLN.
Wśród największych przedsiębiorstw zdecydowanie najlepiej zarabiają pracownicy branży IT (6 200 PLN) oraz telekomunikacji (6 000 PLN). Wysokimi zarobkami poszczycić się mogą również pracujący w branży budowlanej, ubezpieczeniowej, a także mediach, reklamie i PR.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia w firmach o różnej wielkości (w PLN)

Wielkość przedsiębiorstwa wpływa proporcjonalnie na wysokość zarobków, choć co ciekawe, w dużych przedsiębiorstwa mediana wynagrodzeń jest o 100 PLN niższa niż w firmach o zatrudnieniu nie przekraczającym 999 osób.


7. Wynagrodzenia wg stanowisk

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2011 roku mediana całkowite wynagrodzenia na stanowiskach kierowniczych wyniosła 5 500 PLN. Nie zaskakuje fakt, iż najwięcej zarabiają menadżerowie z województwa mazowieckiego – 7 500 PLN (kierujący zespołami 2-10 osób), co stanowiło 95% wynagrodzeń osób kierujących dużymi zespołami. Nietrudno się domyśleć, iż najwyższe stawki można zaobserwować w branży IT. Najniższe zarobki na stanowiskach kierowniczych notuje się za to w lubelskim i warmińsko-mazurskim – 4 000 PLN. Wpływ na wysokość zarobków poszczególnych menadżerów ma również wykształcenie. Absolwenci wydziałów ekonomicznych (7 000 PLN) zarabiają wyraźnie lepiej niż ich koledzy po studiach humanistycznych (5 975 PLN). Nie bez znaczenia pozostaje również płeć. Według danych OBW kobiety na stanowiskach kierowniczych zarabiają średnio 17% mniej niż mężczyźni.

fot. mat. prasowe

Mediana wynagrodzenia na stanowiskach kierowniczych (brutto w PLN)

W 2011 roku mediana całkowite wynagrodzenia na stanowiskach kierowniczych wyniosła 5 500 PLN. Nie zaskakuje fakt, iż najwięcej zarabiają menadżerowie z województwa mazowieckiego.


poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 9

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: