eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Staże i praktyki - cechy idealnego stażysty

Staże i praktyki - cechy idealnego stażysty

2012-04-01 00:15

Przeczytaj także: Umowa o pracę na początku kariery to rzadkość


3. Komunikatywność

O stażyście, który w ciszy i spokoju wykonywał przez kwartał swoje zadania, do kuchni przemykał chyłkiem, toalety nie odwiedzał, a mówiąc „dzień dobry” nie patrzył nikomu w oczy zapomina się po 15 minutach od zakończenia stażu. Jeśli chcesz dostać propozycję pracy w firmie, musisz sprawić, że ludzie cię polubią, a to oznacza rozmawianie z nimi i (co ważniejsze) słuchanie tego co mają do powiedzenia. Liczy się też łatwość wyrażania myśli i dopasowanie do pozostałych członków zespołu. Jeśli nikt ze współpracowników nie używa słów „omnipotencja” i „idiosynkrazja” to nie sil się na intelektualny bełkot. Za to uśmiechaj się i bądź sympatyczny, dopytuj o zainteresowania, pracę, bądź uczynny – dzięki temu wszyscy cię pokochają, zaczną ci pomagać i więcej się nauczysz.

4. Inicjatywa

Stażysta skończył zadanie i siedzi czekając na Godota – na takie sytuacje skarży się wiele osób, które zajmują się osobami na stażach. Brak inicjatywy i zaangażowania w wykonywane zadania to standard, który od razu informuje osobę oceniającą pracę stażysty o tym, że ma do czynienia ze stażystą niezainteresowanym tym co ma robić. To też informacja, że takiemu pracownikowi trzeba by wszystko pokazywać palcem i dbać o to, by się w pracy nie obijał i nie marnował czasu.

Inicjatywa podczas stażu może przejawiać się w wielu aspektach – proszeniu o nowe zadania, przyglądaniu się pracy innych osób (w sposób nie przeszkadzający), dociekliwości w pytaniach, proponowaniu zadań dla siebie, które mogłyby być firmie przydatne, otwartości na wyręczanie pracowników w ich zadaniach. Stażysta z inicjatywą sprawia wrażenie osoby bardziej kompetentnej, zaangażowanej, chętnej do nauki, otwartej na współpracę i pomysłowej.

5. Dokładność

Literówki w mailach, pomyłki w obliczeniach, niepełne kserowanie dokumentów, pomijanie ważnych informacji – to przejawy niedokładności w pracy stażysty. Błędy bywają naprawdę drobne, ale… pokazują przyszłe problemy w pracy z taką osobą. „Osoby, które dopiero się uczą pracować, a ich doświadczenia opierają się jedynie na projektach studenckich, często nie przywiązują uwagi do detali, bo nie było to dotychczas ich priorytetem. Często też, starając się szybko wykonać zadanie, by pokazać swoje zaangażowanie i dynamizm, nie zwracają uwagi na popełniane po drodze błędy. Tymczasem nawet najszybciej napisany raport, w którym roi się od błędów, wyląduje w koszu, a nie na biurku klienta i praca stażysty zostanie zmarnowana, a wrażenie współpracowników o braku odpowiedzialności pozostanie” – opisuje Michał Filipkiewicz z Praca.pl

6. Kreatywność

„Kreatywność to moja najmocniejsza strona” – to bardzo często słyszana przez rekruterów fraza. Zwłaszcza z ust osób młodych. I jest to rzeczywiście duża siła stażystów, którzy nie skażeni korporacyjnymi regułami, z zaangażowaniem i bez wypalenia podchodzą do projektów. Kreatywność to jednak nie tylko wymyślanie nowych pomysłów. To również umiejętność stworzenia takiego rozwiązania, które w danej sytuacji będzie mogło zostać z powodzeniem zastosowane. Kreatywność stażysty może wyrażać się nie tylko bezpośrednio w zlecanych mu zadaniach czy obowiązkach, ale również w codziennym biurowym życiu. Często dopiero nowa, nieskażona korporacją osoba może zauważyć tak banalną rzecz jak kiepskie ustawienie dystrybutora z wodą. Reszta nie zwraca na to uwagi – przecież stoi w tym samym miejscu od lat!

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: