eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Zainteresowania w CV

Zainteresowania w CV

2012-02-01 08:10

Przeczytaj także: Referencje w CV


Hobby, które szkodzi

Oczywiście można też zaszkodzić sobie poprzez umieszczenie zainteresowań w CV. W jaki sposób?

„Niektórzy kandydaci podają w CV hobby, o którym w istocie wiedzą niewiele albo nic. Zdarza się to zwłaszcza w sytuacjach, w których kandydatowi wydaje się że odwołanie się do hobby - zwłaszcza o niecodziennym charakterze - pomoże bardziej utrwalić się w pamięci rekrutera albo zasygnalizuje cechę pożądaną na danym stanowisku (np. gra w siatkówkę - umiejętność pracy w zespole)” - wyjaśnia Magdalena Jaworska z Agencji Pracy Tymczasowej Interim. Działanie jakie opisuje Jaworska ma krótkie nogi – podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat może zostać o swoją pasję zapytany i jeśli nie będzie potrafił o niej opowiedzieć, osoba rekrutująca uzna, że kandydat zwyczajnie w CV skłamał. A skoro kłamie o hobby, to równie dobrze jego doświadczenia zawodowe lub umiejętności, którymi się chwali, mogą okazać się fałszywe.

„Kandydat, który swoim zainteresowaniem zaciekawi osobę rekrutującą lub trafi na pasjonata podobnych obszarów będzie miał trudny orzech do zgryzienia jeśli tak naprawdę wcale się tym nie interesuje. Dlatego znacznie bezpieczniej jest po prostu nie kłamać” - dodaje ekspert Praca.pl Michał Filipkiewicz.

Kolejnym błędem jest „hobby z brodą”, czyli pasja, której kandydat nie realizował od bardzo dawna. Takie sytuacje zdarzają się szczególnie często wtedy, kiedy rzadko aktualizuje się CV. Przykładowo, kandydat wpisał w zainteresowania wyprawy górskie. Zapytany o ostatnią wycieczkę podaje historię sprzed 5 lat. Jak to działa na rozmówcę?

„W takiej sytuacji traci wizerunek kandydata, który zaczyna być postrzegany jako osoba nie posiadająca żadnych pasji – bo przecież te, o których napisał w CV, nie są pasją, skoro pozostają nierealizowane. Jaki ma to efekt psychologiczny? „Rozmówca czuje się po pierwsze rozczarowany tym, że niczego się nie dowiedział, a po drugie zaczyna postrzegać kandydata jako osobę nudną i nieciekawą.” - tłumaczy psycholog z Praca.pl Monika Michalak.

Ogólne zainteresowania typu „film”, „literatura” czy „sport” to również kiepski pomysł. Jak podkreśla Magdalena Jaworska z Agencji Interim - „Określenie swoich zainteresowań w taki sposób tworzy wrażenie, że kandydat w zasadzie nie ma sprecyzowanego hobby; każdy z nas obejrzał kiedyś w życiu choć jeden film bądź choć raz uprawiał jakiś sport (np. zagrał w piłkę lub jeździł na rowerze). Trudno taki przekaz uznać za szczególny rodzaj aktywności i trudno takim hobby zainteresować rekrutera.” Jak zatem mówić o tego typu popularnym hobby? Doprecyzowywać! Jeśli lubimy kinematografię, to mamy ulubione gatunki filmowe czy reżyserów. Jeśli czytamy dużo książek, to również najczęściej preferujemy jakiś określony rodzaj literatury, a nie czytamy wszystkiego „jak leci” - dookreślenie tego, co lubimy z ogólnego hobby tworzy indywidualny obraz kandydata.

Modna psychologia, czyli kolejny błąd w zainteresowaniach umieszczanych w CV. „Analizując CV można zauważyć okresową modę na określone zainteresowania. Kilka lat temu modna była psychologia. Teraz szczególnie często pojawiają się różnego rodzaju aktywności związane ze sportem. Nie ma nic złego w tym, że kandydat interesuje się rzeczami popularnymi. Niestety często zdarza się, że owa modna pasja to jedynie kolejny punkt w CV nie mający odzwierciedlenia w rzeczywistości. Kandydat wpisuje w CV zainteresowanie tańcem, bo ogląda teleturniej w TV, a salsa jest popularna” - wyjaśnia psycholog z Praca.pl, Monika Michalak.

Jak zatem pisać o zainteresowaniach w życiorysie?

Specjaliści z Praca.pl uważają, że warto stosować się do kilku zasad:
  • postaraj się, by zainteresowania którymi chcesz się podzielić pokazały, jaką jesteś osobą; nie wymyślaj zainteresowań na siłę – napisz o tym, co rzeczywiście lubisz robić. Jeśli nie masz żadnej pasji, nie pisz o zainteresowaniach wcale;
  • nie umieszczaj w CV zainteresowań zbyt ogólnych – doprecyzuj je;
  • uważaj na pasje bardzo nietypowe – są duże szanse, że zostaniesz o nie zapytany;
  • unikaj zainteresowań, które mogą być kontrowersyjne – związane z polityką, religią czy sferami bardzo intymnymi;
  • jeśli masz wiele pasji – wybierz 2-3 najsilniejsze i najczęściej realizowane;
  • postaraj się podkreślić zainteresowaniami swoje kompetencje;
  • nie kłam i nie staraj się być na siłę oryginalny.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: