eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Zainteresowania w CV

Zainteresowania w CV

2012-02-01 08:10

Lachrymologia, mąż Darek, myjnie parowe czy psychologia i pożarnictwo to tylko niektóre, realne przykłady zainteresowań, które kandydaci do pracy wpisali w CV. Czy warto umieszczać swoje hobby w życiorysie? Czego może się o kandydacie na podstawie jego zainteresowań dowiedzieć rekruter i jakie błędy popełniają kandydaci chwaląc się tym, jak spędzają wolny czas - informują eksperci Praca.pl.

Przeczytaj także: Referencje w CV

Wydawałoby się, że umieszczenie w Curriculum Vitae swoich zainteresowań to najprostsza rzecz, jaką kandydat musi przygotować. Tymczasem nawet i w tym obszarze można sobie zaszkodzić. A można i pomóc. Czy w ogóle warto to robić skoro wg badań OMB SMG/KRC z 2010 roku, dla 41% rodaków hobby to telewizja, a 25% Polaków w wolnym czasie śpi?

Praca dzięki hobby?

Wśród kandydatów dominują dwie postawy. Jedni uzupełniają rubrykę zainteresowań i hobby uważając, że w ten sposób mówią pracodawcy nieco więcej o sobie, drudzy pomijają ten obszar stawiając przede wszystkim na profesjonalne dokonania, a to czym się interesują w wolnym czasie, pozostawiają dla siebie. Czy słusznie?

„Kontaktując się z kandydatami zachęcamy ich do uwzględniania swoich zainteresowań w CV. Więcej jest z takiego działania korzyści niż strat. Pracodawca może wprawdzie nie zwrócić uwagi na hobby kandydata, ale zdarzają się i takie sytuacje, kiedy to właśnie owo hobby zachęca pracodawcę do kontaktu.” – podkreśla Michał Filipkiewicz z serwisu pracy Praca.pl „Oczywiście trudno wyobrazić sobie sytuację, w której kandydat dostanie pracę jedynie ze względu na to, jakie ma pasje. Niemniej jednak, każda dodatkowa informacja zawarta w CV może pomóc w zaproszeniu kandydata na rozmowę. Zainteresowania również.” - dodaje ekspert.

Podobnego zdania jest Magdalena Jaworska, współwłaściciel Agencji Pracy Tymczasowej Interim: ”Wpisywanie do swojego CV zainteresowań jest jak najbardziej wskazane pod warunkiem, że te informacje powiedzą rekruterowi coś o nas : jakimi jesteśmy ludźmi, jakie wartości nam przyświecają, jak lubimy spędzać czas, jakie mamy przyzwyczajenia.”

Zdaniem ekspertów rynku pracy, rubryka „hobby”w CV nie jest bez znaczenia dla przebiegu procesu rekrutacji. Dlaczego?

Jesteś do mnie podobny - lubię cię

Jedną z podstawowych technik wywierania wpływu jest reguła podobieństwa opisana przez profesora psychologii, Roberta Cialdiniego i stosowana bardzo często w sprzedaży. Mówi ona o tym, że ludzie lubią osoby podobne do nich – mające podobne usposobienie, historie życiowe, zainteresowania. Zbieżność w ramach hobby między kandydatem a osobą rekrutującą może przełożyć się na większą sympatię do osoby poszukującej pracy. Reguła ta działa w sposób automatyczny, nieświadomy. Osoba decydująca o tym, czy zaprosić kandydata na spotkanie rekrutacyjne, która zauważy w zainteresowaniach kandydata pasje, które sama dzieli, będzie jej bardziej przychylna i dzięki temu kandydat może dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną CV kandydata można traktować jak ofertę handlową, w której kandydat chce sprzedać siebie, zatem zasady wywierania wpływu stosowane w sprzedaży, będą mieć zastosowanie również w rekrutacji. Kolejną - po regule podobieństwa – techniką skutecznej sprzedaży jest zasada 6ZET. Mówi ona, że aby sprzedać, trzeba klienta zaintrygować. Zainteresowania kandydata mogą być właśnie takim wabikiem, który zaciekawia i sprawia, że osoba poszukująca pracownika bardziej będzie chciała poznać osobę, która nie tylko spełnia kryteria formalne na dane stanowisko, ale dodatkowo zostanie uznana za interesującą.

Powiedz mi co lubisz, a powiem jaki jesteś

Zainteresowania i pasje są dla osoby rekrutującej kopalnią wiedzy o kandydacie. Zwłaszcza, jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej temat ten zostanie poruszony. Nie trzeba być psychologiem, by domyśleć się, że inne cechy będzie miała osoba, która pasjonuje się sklejaniem modeli samolotów, a inne osoba, która w wolnym czasie wyjeżdża na wyprawy speleologiczne. Poprzez zainteresowania kandydat pokazuje jaką jest osobą i w dodatkowy sposób przekonuje rozmówcę o swoich cechach. Magdalena Jaworska, która czynnie zajmuje się rekrutacją radzi kandydatom, by zwracać uwagę na te pasje, które wiążą się z pracą, o którą kandydat się stara. „Jeżeli Twoje zainteresowania są przypieczętowaniem Twoich kompetencji, to oczywiście mogą mieć wpływ na pozytywny przebieg rekrutacji (np. osoba aplikująca na stanowisko kucharza w zainteresowaniach podaje sztukę kulinarną). Działa tu zasada: "kochasz to, co robisz - jesteś w tym najlepszy" - wyjaśnia ekspert.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: