eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Jaki dress code obowiązuje na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jaki dress code obowiązuje na rozmowie kwalifikacyjnej?

2018-02-06 11:48

Jaki dress code obowiązuje na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jaki dress code na rozmowie kwalifikacyjnej? © Lau-Design - Fotolia.com

Rozmowa kwalifikacyjna decyduje o naszym być lub nie być w danej firmie. Liczy się zatem to, jak zostaniemy odebrani przez rekrutera, co napiszemy w CV i w jakim świetle się przedstawimy. Na ile ważny jest w tym wszystkim ubiór? Odpowiedni dress code nadal odgrywa ważną rolę, jednak elegancki garnitur czy garsonka nie zawsze są niezbędne. Najważniejsze jest, aby strój dostosowany był do stanowiska, o które się ubiegamy - dla pracodawcy będzie to również sygnał, że kandydat zrozumiał specyfikę organizacji.

Przeczytaj także: Rozmowa kwalifikacyjna: czy dress code ma jeszcze znaczenie?

DRESS CODE NA ROZMOWIE REKRUTACYJNEJ - PODSTAWOWE ZASADY


O tym, że do rozmowy kwalifikacyjnej lepiej się przygotować, mówi się niemal od zawsze. Chodzi tu m.in. o przygotowanie się do odpowiedzi na pytania, którymi rekruter będzie chciał wybadać, czy znamy profil firmy i panującą w niej kulturę organizacyjną. Wyrazem tego, że posiedliśmy taką wiedzę jest również zjawienie się na rozmowie o pracę w stroju adekwatnym do stanowiska, o które się ubiegamy. Jeśli nie mamy pewności, jaki ubiór wybrać, nie bójmy się zapytać rekrutera. Pytanie o obowiązujący w firmie dress code bez wątpienia zostanie odebrane na naszą korzyść.

Zdecydowana większość firm posiada swój dress code, w małych firmach jest on najczęściej niepisany, a w dużych korporacjach – sformalizowany, w postaci look booków czy innych form prezentacji odpowiedniego ubioru.

fot. Lau-Design - Fotolia.com

Jaki dress code na rozmowie kwalifikacyjnej?

Odpowiednio przygotowane ubranie pozwoli wywrzeć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy.


Strój na rozmowę kwalifikacyjną warto dopasować do przyszłego miejsca pracy. Formalny dress code sprawdzi się na rozmowie o pracę np. w kancelarii, z kolei w branży kreatywnej nie będzie on wymagany. Odpowiednio przygotowane ubranie pozwoli wywrzeć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy. Najważniejsze, żeby nie czuć się „przebranym”, strój powinien dodawać pewności siebie – mówi Michał Koszek, Stylista mody, dziennikarz.

Kilka rad jak dobrze wyglądać na rozmowie o pracę:


  • bądź sobą – przede wszystkim musisz czuć się dobrze w tym co masz na sobie. Przesada i brak naturalności nigdy nie będzie odczytane na Twoją korzyść
  • zadbany ubiór – użycie żelazka bez względu na organizację jest zawsze wskazane. Nawet w firmach w których nie obowiązuje formalny dress code nieuprasowany T-shirt nie zostanie dobrze odebrany.
  • dobór kolorów – dobieraj kolory ubrań w zgodzie ze sobą. To nieprawda, że szarości, beże i czernie to klucz do serca rekrutera.
  • obuwie – bez względu na to czy planujesz założyć szpilki czy trampki pamiętaj, że buty muszą być zadbane. Trampki, zniszczona skóra lub zdarty obcas na nikim nie zrobią dobrego wrażenia.
  • fryzura – w czasach, gdy fryzura „właśnie wstałam/em z łóżka” jest modna wydaje się, że pole manewru jest duże. Radzimy jednak uzyskać ten efekt używając kosmetyków do włosów, a nie po prostu wstając z łóżka. Niestety widać różnicę.

Preselekcja cv pod kątem doświadczenia i kompetencji skłania rekruterów do zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną wybranych kandydatów. Choć pracodawcę interesują przede wszystkim twarde umiejętności kandydata, zdarza się, że nieadekwatny do sytuacji strój czy nieschludny wygląd mogą wzbudzić wątpliwości rekrutera co do umiejętności odnalezienia się potencjalnego pracownika w nowym środowisku pracy. Dress code w dużej mierze zależy od specyfiki branży i firmy, w której odbywa się rozmowa. Przykładowo, w sektorze IT obowiązuje luźniejszy styl niż w przypadku bardziej konserwatywnych banków, firm konsultingowych czy agencji doradztwa personalnego. Choć więc wymaganie formalnego stroju od specjalisty IT jest już raczej niespotykane, to informatyk pojawiający się w „crocs’ach” na rozmowie rekrutacyjnej w banku raczej nie zostanie zatrudniony. Warto więc znać zasady niepisanego dress code'u, lub jego braku w organizacji, do której aplikujemy. W razie wątpliwości polecam zapytać rekrutera - mówi Paweł Pełtak Recruitment Manager IT firmy doradztwa personalnego People.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: