eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Zarobki kobiet i mężczyzn w 2010 roku

Zarobki kobiet i mężczyzn w 2010 roku

2011-03-15 11:58

Zarobki kobiet i mężczyzn w 2010 roku

Wynagrodzenia całkowite kobiet i mężczyzn w wybranych miastach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak, mediana płac mężczyzn w 2010 roku ukształtowała się na poziomie 4 000 PLN. Była ona o ponad 33% wyższa niż zaobserwowana u kobiet, która w badanym okresie wyniosła 3 000 PLN. Warto również zaznaczyć, iż 25% panów otrzymywało płace powyżej 6 300 PLN, a jedna czwarta zatrudnionych pań pensje przekraczające 4 600 PLN.

Przeczytaj także: Zarobki kobiet o 30% niższe od płac mężczyzn

W obu przypadkach najwyższe zarobki spośród miast wojewódzkich odnotowano w Warszawie. Mediana wynagrodzeń kobiet ukształtowała się tam na poziomie 4 500 PLN, natomiast w przypadku mężczyzn wyniosła ona 6 000 PLN. W najgorszej sytuacji zarobkowej znaleźli się zatrudnieni w Lublinie, gdzie płace omawianych grup wyniosły odpowiednio 2 700 PLN i 3 250 PLN.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia całkowite kobiet i mężczyzn w wybranych miastach

Wynagrodzenia całkowite kobiet i mężczyzn w wybranych miastach


Najwyższe zarobki wśród kobiet odnotowano w branży IT (4 600 PLN), natomiast u mężczyzn w bankowości (5 500 PLN). W obu jednak przypadkach najniższe płace zaobserwowano w nauce i szkolnictwie. Mediany wynagrodzeń ukształtowały się tam odpowiednio na poziomach 2 500 oraz 2 900 PLN.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia całkowite kobiet i mężczyzn w wybranych branżach

Wynagrodzenia całkowite kobiet i mężczyzn w wybranych branżach


Kobiety na stanowiskach kierowniczych mogły liczyć na płace w wysokości 4 900 PLN, podczas gdy mężczyźni osiągali zarobki rzędu 5 600 PLN. Jednak największe dysproporcje odnotowano w przypadku najwyższego szczebla zarządzania. Mediana wynagrodzeń pań, pełniących funkcje dyrektorów lub członków zarządu wynosiła 9 000 PLN i była o 25% niższa niż ta zaobserwowana u panów (12 000 PLN).

Analizując poziom wynagrodzeń przedstawicieli obu płci, warto również zwrócić uwagę na dysproporcje w zarobkach osób z różnym poziomem wykształcenia. Kobiety posiadające tytuł magistra lub inżyniera oraz pełniące w firmach funkcję specjalisty otrzymywały płace rzędu 3 500 PLN. Zarobki te były jednak o ponad 16% niższe niż przyznawane na wspominanym szczeblu zarządzania mężczyznom z tym samym poziomem wykształcenia (4 180 PLN).

Pojawiły się również pewne różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w firmach różnej wielkości. Przykładowo, mediana wynagrodzeń pań pełniących funkcję specjalisty w mikro przedsiębiorstwach ukształtowała się na poziomie 2 547 PLN i była o ponad 30% niższa niż ta zaobserwowana u ich odpowiedniczek w firmach zatrudniających ponad 1 000 pracowników (3 650 PLN). Bardzo podobna sytuacja miała miejsce w przypadku mężczyzn. Panowie na szczeblu specjalisty w mikro przedsiębiorstwach zarabiali bowiem 3 000 PLN, podczas gdy ich odpowiednicy w dużych firmach – 4 300 PLN.


Już po raz siódmy portal wynagrodzenia.pl przy współpracy z czołowymi portalami przeprowadza Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. Dzięki wypełnieniu ankiety, już z początkiem przyszłego roku będą Państwo mogli porównać swoje dochody z zarobkami innych. Zapraszamy do udziału w badaniu. .

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: