eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Pierwsza praca dla studenta

Pierwsza praca dla studenta

2010-10-04 13:08

W październiku, jak co roku zaczyna się nowy rok akademicki. Tysiące osób rozpoczyna swój pierwszy rok przygód związanych ze studiowaniem. Dla niektórych jest to również związane z potrzebą zarabiania pieniędzy na swoje utrzymanie w akademiku lub samodzielne opłacenie swoich studiów. Jak szukać pracy i jakiej oraz kto może pomóc?

Przeczytaj także: Praca dla studentów: jakie zarobki?

Przede wszystkim inne możliwości pracy mają osoby studiujące dziennie, a inne osoby studiujące zaocznie. Ta druga grupa może mieć więcej możliwości ze względu na weekendowy system studiowania, jednak dużo trudniej jest im zajmować się pracą w sobotę i niedziele, gdyż wtedy spędzają całe dnie na uczelni. Osoby studiujące z kolei dziennie, mają możliwość pracowania popołudniami, wieczorami, lub w weekendy. Mając to na uwadze, należy stosować rożne strategie szukania pracy i przede wszystkim innej pracy.

Zanim skupimy się na sposobach i miejscach szukania pracy warto zastanowić się nad atutami, jakimi dysponuje student stając przed pracodawcą. Oczywiście każda osoba ma swoje indywidualne atuty, umiejętności, predyspozycje i chęci do pracy. To, co może być jednak dodatkową korzyścią dla każdego studenta, a przede wszystkim dla pracodawcy zatrudniającego studenta to:
  • możliwość zatrudnienia osoby, którą można samemu przygotować do wykonywania jakiegoś zawodu lub pracy – początkujący student nie posiada nawyków nabytych w innych miejscach pracy,
  • mniejszy koszt zatrudnienia, związany z brakiem konieczności opłacania wszystkich składek na ubezpieczenie,
  • pozyskanie pracownika, który jest elastyczny pod względem czasu pracy,
  • satysfakcja związana z dawaniem pracy osobom, które startują w swoim życiu zawodowym,
  • studenci mają też dużo niższe oczekiwania finansowe niż osoby, które już nie kontynuują nauki,
  • możliwość pozyskania stażysty, który otrzymuje wynagrodzenia w formie stypendium od Urzędu Pracy.

Najpierw zajmiemy się osobami zaczynającymi studiować w trybie stacjonarnym, czyli dziennym.


Gdzie szukać pracy?

Ograniczeniem będzie dla Ciebie wyłącznie to, jak jesteś w stanie zorganizować swój czas na studiowanie, obecność na zajęciach i to kiedy możesz pracować. Załóżmy, że chcesz pracować po kilka godzin w ciągu tygodnia np. w czwartek, piątek i soboty i niedziele. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się gdzie w tym okresie może występować spiętrzenie pracy i tym samym zapotrzebowanie na ręce do pracy. Możesz też w tym zakresie skupić się na tym w odniesieniu do tego, co lubisz robić, co jest twoją pasją lub czym się interesujesz. Jeśli masz jakieś sprecyzowane kierunki swoich zainteresowań lub chciałbyś pracować zgodnie z kierunkiem swoich studiów, to masz zawężone pole wyboru.

Tym samym zyskujesz większe szanse na zdobycie takiej pracy, jaką chcesz, która będzie w jakiś sposób związana z twoimi zainteresowaniami. Jesteś wtedy też o jeden krok przed innymi poszukiwaczami pracy. Gdyż wiesz już, jakiej pracy chcesz. Oczywiście trudno będzie uzyskać pracę, w której jest wymagane posiadanie jakiś uprawnień poprzez przepisy prawne lub wewnętrzne procedury związane z konkretnym zawodem. Jednak można szukać pracy, która będzie związana z tym, co w przyszłości po ukończeniu studiów będziesz chciał robić. Aby to lepiej wyjaśnić posłużę się przykładem:

Kasia zaczyna studiować farmację. Chce jednocześnie pracować w przyszłości jako farmaceuta i marzy o tym od dziecka. Do wykonywania zawodu farmaceuty konieczne jest uzyskanie dyplomu. Dobra wiadomość jest taka, że wokół farmaceutów jest wykonywane mnóstwo pracy i nie jest konieczne posiadanie takich uprawnień. Jakiej pracy może szukać Kasia studiując dziennie, która będzie związana z jej zawodem? Na początek może szukać pracy w samych aptekach! Tak, w aptece pracują nie tylko farmaceuci. Pracują też osoby, które dbają o porządek, o wykładanie towaru na półki lub chowanie do odpowiednich szuflad. Takie osoby nie muszą być już farmaceutami. Dzięki takiej pracy Kasia będzie miała już kontakt z apteką, pozna jej procedury, obowiązujące zasady.

Co więcej po uzyskaniu dyplomu, będzie mogła pochwalić się już stażem pracy w konkretnej aptece i na rynku pracy będzie miała już dużo większe szanse. Gdzie jeszcze może szukać pracy? Np. w hurtowniach farmaceutycznych. Każda obecnie licząca się na rynku hurtownia ma system sprzedaży asortymentu oparty na telemarketingu. Dzwonią osoby z hurtowni w wyznaczonej godzinie do aptek i przyjmują zamówienia od farmaceutów. Zamówienia takie składane są przez farmaceutów w bardzo rożnych porach dnia. Bardzo często wieczorami. Dlatego Kasia studiując dziennie ma duże szanse na taką pracę a co więcej nabierze obycia z całym asortymentem medycznymi i lekami na rynku polskim. Najważniejsze jest również to, że dzięki takiej pracy ma szanse poznać bardzo dużą liczbę kierowników aptek, u których w przyszłości z dyplomem w ręku, będzie miała większe szanse na zatrudnienie.


Jeśli jednak nie masz sprecyzowanego dokładnie, jaką pracę chcesz wykonywać w przyszłości, trudniej jest ci się zdecydować, w jakim kierunku szukać pracy na pierwszym roku studiów. Żadna praca nie hańbi. Jest jednak trudniej zdobyć pracę jakkolwiek, podobnie jak z zebraniem obfitych plonów nadających się do wypieków pieczywa, jeśli zasiejesz pole czymkolwiek. Włożona w to praca i wysiłek mogą być zupełnie nieopłacalne.

 

1 2

następna

Referencje w CV

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: