eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Pierwsza praca dla studenta

Pierwsza praca dla studenta

2010-10-04 13:08

Przeczytaj także: Praca dla studentów: jakie zarobki?


OK. Jeśli jednak chciałbyś gdzieś pracować to skup się na tym, jakie masz predyspozycje i co lubisz robić i zawęź swoje poszukiwania. Dowiedz się jak najwięcej o pacy, jaką mógłbyś wykonywać i ruszaj do boju. Oto przykład takiego działania:

Paweł zaczyna studia na kierunku marketing i zarządzanie. Nie wie, jaką pracę będzie chciał wykonywać w przyszłości. Interesuje się komputerami i grami RPG. W wolnych chwilach lubi przesiadywać w pubie z przyjaciółmi. Gdzie może szukać pracy? W pierwszej kolejności, jeśli zna się odrobinę na programowaniu, może szukać zleceń dla freelancerów w sieci. Jest mnóstwo portali i serwisów, w którym ogłaszają się osoby potrzebujące wykonać jakieś zlecenie. Zawsze może też, szukać ofert pracy, jakie dają portale internetowe, sklepy internetowe i cały biznes związany z komputerami i grami. Może też szukać pracy w siłach sprzedażowych poszczególnych wydawców gier komputerowych lub samodzielnie szukać tanich hurtowników i sprzedawać gry poprzez serwisy aukcyjne, polecenia lub do sklepów tradycyjnych.

W takiej działalności będzie miał możliwość wdrażania wiedzy, którą posiądzie na studiach, aby rozwijać swój biznes lub działając u kogoś. Biorąc pod uwagę też jego upodobania związane ze spędzaniem wolnego czasu, może szukać pracy jako początkujący barman lub kelner. Może też skupić się na różnego rodzaju markach produktów, które organizują promocje swoich produktów w lokalach, dyskotekach i pubach. Można też poszukać zleceń w rożnego rodzaju agencjach reklamowych, które zajmują się tego typu promocjami.


W nieco innej sytuacji są osoby rozpoczynające studia w trybie niestacjonarnym, czyli zaocznym.


Takie osoby mają dużo większe możliwości na podjęcie pracy. Bardzo często gubią się w swoich poszukiwaniach i nie potrafią skupić się na konkretnym kierunku. Takie chaotyczne działanie nie daje efektów i powoduje szybkie zniechęcenie każdego szukającego pracy. Studenci zaoczni mają też dużo większą konkurencję w szukaniu pracy. Ponieważ skupiają się na zawodach i pracach, którymi zainteresowana jest większość osób już znajdujących się na rynku pracy. Gwarantuję, że dobre przygotowanie do całego procesu szukania pracy w oparciu o podane przykłady i wskazówki w połączeniu z wytrwałością oraz działaniem musi dać oczekiwany rezultat.

Jaki jest klucz, aby student zdobył taką pracę?
  1. Trzeba zawęzić poszukiwania. Dzięki temu masz większą szansę na lepsze przygotowanie.
  2. Trzeba poszukać stanowisk pracy, które są związane z obszarami, jakie cię interesują.
  3. Porozglądać się wokół i poszukać miejsc pracy a nie skupiać się tylko na pojawiających się ogłoszeniach.
  4. Przygotować profesjonalne CV i List motywacyjny wyjaśniający, dlaczego chcesz pracować i co możesz zaoferować pracodawcy.
  5. Nie siedź w miejscu, licząc aż znajdą ciebie, tylko działaj, działaj i działaj, bo:

"Tym, którzy czekają, też może się coś trafić, ale będzie to tylko to, co pozostawią ludzie czynu!" -Abraham Lincoln

poprzednia  

1 2

Referencje w CV

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: