eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Zawieszone lekcje tylko w jednej klasie? Zasiłek opiekuńczy przysługuje

Zawieszone lekcje tylko w jednej klasie? Zasiłek opiekuńczy przysługuje

2021-11-30 13:27

Zawieszone lekcje tylko w jednej klasie? Zasiłek opiekuńczy przysługuje

Zamknięcie jednej klasy uprawnia do zasiłku © pixabay.com

Wciąż niestabilna sytuacja epidemiczna powoduje, że szkoły i przedszkola pracują w trybie częściowo zdalnym. Zamykane są poszczególne klasy czy oddziały przedszkolne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja rodziców, że również w takiej sytuacji przysługuje im zasiłek opiekuńczy.

Przeczytaj także: Za czas nauki zdalnej dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Zamknięcie klasy czy oddziału przedszkolnego należy traktować na równi z zamknięciem całej placówki - wynika z interpretacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Wystąpiliśmy do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o interpretację przepisów i otrzymaliśmy wytyczne, które mówią, że związku ze zmieniającą się sytuację epidemiczną związaną z COVID-19, za zamknięcie placówki, należy uważać również zamknięcie np. klasy lub grupy przedszkolnej – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
- Oznacza to, że nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, żeby rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy - wyjaśnia.

Na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą zasiłkową”, zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.

fot. pixabay.com

Zamknięcie jednej klasy uprawnia do zasiłku

Nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, żeby rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy.


Jeżeli np. w związku z wykryciem koronawirusa u ucznia zostaną zawieszone zajęcia tylko w klasie, do której uczęszcza ten uczeń, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał nie tylko rodzicom dzieci, które zostały objęte kwarantanną związaną ze stycznością z osobą zakażoną, ale także rodzicom uczniów zamkniętej klasy, którzy takiej styczności nie mieli, gdyż w tym okresie nie przebywali w szkole (np. z powodu przeziębienia, wyjazdu).

Rzeczniczka wyjaśnia, że ta interpretacja dotyczy spraw niezakończonych i nowo wpływających. Datą graniczną jest 24 listopada.
Ta interpretacja przepisu pozwala na przyznanie zasiłku rodzicom w przypadkach coraz częściej występujących to znaczy w związku z koniecznością zapewnienia opieki dzieciom nieobjętym kwarantanną, ale które nie mogą chodzić do żłobka lub przedszkola z powodu ich częściowego zamknięcia w związku z wystąpieniem COVID-19 i skierowaniem tylko części dzieci na kwarantannę – zapewnia Kowalska-Matis.

Interpretacja ta jest zgodna z kształtującą się w tym zakresie linią orzeczniczą sądów i wychodzi na przeciw oczekiwaniom rodziców i opiekunów dzieci, które nie mogą w związku z COVID-19 korzystać z opieki w placówkach.Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: