2020-07-01 12:20
Czym się różni księgowy od dyrektora finansowego? © Laurent Hamels - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pandemia COVID-19 szansą dla CFO?
– Problem pojawia się, gdy właściciele przedsiębiorstwa oczekują, że z wyprzedzeniem dowiedzą się od księgowego o tym, jak będzie wyglądała przyszła sytuacja finansowa firmy. Oprócz prognozowania często wymagają ponadto analizy rentowności poszczególnych obszarów, planowania płynności w długim i krótkim terminie, a nawet odpowiedzialności w zakresie kontroli wyniku finansowego czy optymalizacji podatków. Jednak te kwestie ewidentnie należą już do kompetencji dyrektora finansowego – tłumaczy Sebastian Uryn.
fot. Laurent Hamels - Fotolia.com
Czym się różni księgowy od dyrektora finansowego?
Księgowy patrzy w przeszłość, dyrektor finansowy – kreuje przyszłość. Tak w skrócie można opisać podstawową różnicę między tymi dwoma stanowiskami w firmie.
– W takiej sytuacji trzeba mieć jednak świadomość, że są to dodatkowe zadania, wykraczające poza klasyczną księgowość. Dlatego ich zakres warto uszczegółowić na piśmie. W ten sposób unikniemy nieporozumień czy rzucania wzajemnych oskarżeń, gdy coś w firmie idzie nie tak – wyjaśnia Sebastian Uryn.
– Do głównych zadań CFO należą: prowadzenie polityki finansowej przedsiębiorstwa, tworzenie strategii jej rozwoju, kontrola rentowności, optymalizacja podatków czy inwestowanie nadwyżek. Innym ważnym obszarem, który może usprawnić działanie biznesu, jest edukacja zespołu, a szczególnie menedżerów każdego szczebla – mówi specjalista z Grupy Doradczej Compertus.
– Poziom opłat za usługi dyrektora finansowego na godziny dostosowany jest do skali działalności biznesu – jego praca ma przecież generować dodatkowe zyski, a nie pogarszać wynik finansowy. Jest to możliwe dzięki temu, że małe firmy mają stosunkowo niewiele dokumentów, co w prosty sposób przekłada się na mniejszą pracochłonność. U dużych klientów z kolei specjalizacja, doświadczenie i sprawne narzędzia powodują, że współpraca z CFO jest bardziej efektywna niż zatrudnianie go na etacie – podkreśla Sebastian Uryn.
oprac. : eGospodarka.pl
Transformacja cyfrowa determinuje działania i zmienia rolę CFO
Czego biznes chce od CFO? Nowe wyzwania dyrektora finansowego
Jak CFO w Polsce i Europie myślą o przyszłości po pandemii?
Co prognozuje dyrektor finansowy? Są nowe wyniki badań CFO
Dyrektorzy finansowi o pandemii: 2/3 nie dostrzega pogorszenia płynności finansowej
Polscy CFO bez nadziei na większe zyski
Rola CFO w 2030 r. Sprytny lis, czy troskliwy ojciec?
Dyrektorzy finansowi: prognozy I kw. 2019 r.
Inżynier, pilot oraz coach, czyli o nowych rolach CFO
teresak66 / 2020-07-20 11:59:14
Już pomijające całe to rozróżnienie to chyba każdy powinien mieć sprawdzonego księgowego, sama korzystam w usług tej samej osoby już od dwóch lat i jest to ogromne ułatwienie. W Warszawie natomiast polecam Biuro rachunkowe GAMA, jeżeli ktoś nie wie gdzie się zwrócić z księgowością. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Pracuję w jednostce budżetowej na 1/2 etatu, jako główny księgowy na umowę o pracę. Od 2009 roku, kiedy podpisałam umowę przybyło 2/3 ...
Polacy chętnie kupują mrożonki
Wyciek danych: w 2022 roku okradziono ponad 310 mln kont
Uchodźcy z Ukrainy na polskim rynku pracy. Co robią, co planują?
Sharenting, czyli jak narażasz swoje dziecko na kradzież tożsamości
Propozycje nowych przepisów budowlanych w ocenie deweloperów
Ulga dla samotnej matki / samotnego ojca w rozliczeniu PIT 2022/2023. Ile można zyskać?
Ostatni dzwonek na obniżenie podatku od nieruchomości firmowych za 2023 r.