eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Wakacyjna praca dla studenta a ubezpieczenie społeczne

Wakacyjna praca dla studenta a ubezpieczenie społeczne

2019-07-02 11:13

Wakacyjna praca dla studenta a ubezpieczenie społeczne

Student w pracy © goodluz - Fotolia.com

Mamy wakacje, a więc okres w którym tradycyjnie już nie powinno zabraknąć pracy dla studenta. Polscy żacy mogą być zatrudniani na podstawie różnego rodzaju umów. Istotne jest, aby wiedzieli, w jakich przypadkach od ich wynagrodzenia odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne i z jakich świadczeń mają prawo skorzystać.
Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne istnieje zawsze w przypadku zatrudniania studenta na umowę o pracę i to niezależnie od jego wieku. W takiej sytuacji pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i chorobowemu. Obligatoryjna jest również składka na ubezpieczenie zdrowotne. Na zgłoszenie pracownika do ZUS pracodawca ma 7 dni, licząc od rozpoczęcia umowy o pracę. O tym, czy zatrudniający wywiązał się z tego zobowiązania i z jakim dniem to zrobił, można przekonać się na swoim koncie PUE ZUS.
- Dzięki podpisaniu umowy o pracę, od której pracodawca odprowadza składki do ubezpieczeń społecznych na indywidualne konto emerytalne studenta zaczynają wpływać pierwsze składki. Dzięki temu – ubezpieczony młody człowiek może korzystać ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych takich jak np. zasiłku chorobowego - mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Wiemy jednak, że firmy najchętniej zatrudniają studentów na umowy zlecenia a tu sytuacja wygląda nieco inaczej – dodaje rzeczniczka.

Umowa zlecenie dla żaka bez składek


Praktyka pokazuje, że wakacyjną pracę - ze względu na jej dorywczy charakter - studenci najczęściej wykonują w ramach umowy zlecenia. Jeżeli student nie ma ukończonych 26 lat to w przypadku takiej umowy nie podlega w ogóle zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Takie ubezpieczenie student posiada z racji „bycia studentem”, (czyli jest ubezpieczony bezpośrednio przez uczelnię) lub jest zgłoszony do ubezpieczeń społecznych przez swoich rodziców. W przypadku tej umowy na konto pracującego studenta nie wpływają żadne składki na ubezpieczenia społeczne i w przypadku np. wypadku, nie może skorzystać ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Ma jednak prawo do bezpłatnego leczenia w placówkach medycznych.

fot. goodluz - Fotolia.com

Student w pracy

Wakacyjną pracę - ze względu na jej dorywczy charakter - studenci najczęściej wykonują w ramach umowy zlecenia.


- Najgorsza jest sytuacja osób pracujących „na czarno”. Brak umowy to brak pewności, że student dostanie takie pieniądze, na jakie się ustnie ze swoim pracodawcą umówił. Więc jakakolwiek, ale umowa powinna być – przestrzega Kowalska-Matis.

Student za granicą


Osoba wyjeżdżająca do pracy, do innego państwa członkowskiego podlega, co do zasady ubezpieczeniu w państwie, w którym wykonuje tę pracę. Nieco odmienna jest sytuacja, w której młody pracownik ma podpisaną umowę o pracę z polską firmą, która wysyła go (deleguje) w ramach tej umowy do pracy poza granicami kraju. Pracownik podlegający ubezpieczeniom w Polsce, wyjeżdżając do pracy za granicę może pozostać w polskim ubezpieczeniu, po spełnieniu pewnych warunków. Dokumentem potwierdzającym fakt obowiązywania polskiego ustawodawstwa jest A1. Jest to dokument wydawany w oparciu o prawo Unii Europejskiej i dotyczy osób poruszających się w granicach Wspólnoty. ZUS wydaje zaświadczenie na wniosek pracodawcy, pracownika lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą na własny rachunek. Polskie firmy występują do ZUS o wydanie dla swoich pracowników zaświadczeń A1, gdyż dzięki temu za delegowanych pracowników, mimo że pracują zagranicą, mogą płacić składki do ZUS. Zaświadczenie to jest wydawane także dla obcokrajowców wysyłanych przez polskie firmy do pracy za granicą. Na stronie internetowej ZUS umieścił Poradnik „Jak otrzymać zaświadczenie A1”.

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Wakacyjna praca dla studenta a ubezpieczenie społeczne

    leszekmarciniak / 2019-07-15 16:57:57

    Słuchaj by znaleźć dobrą pracę trzeba jednak mieć dobre CV i doświadczenie. Może skorzystaj z kreatora https://szybkiecv.pl/ on jest bardzo prosty i łatwy. Warto czasami zmieniać coś w CV, by praca była lepsza. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: