eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › 7 korzyści legalnej pracy

7 korzyści legalnej pracy

2018-07-25 12:43

7 korzyści legalnej pracy

Umowa o pracę © terovesalainen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Legalna praca się opłaca. Jest dla zatrudnionego nie tylko gwarancją comiesięcznego wynagrodzenia, ale również systematycznego zbierania kapitału na emeryturę. Osoba zatrudniona "na biało" ma również prawo do bezpłatnej służby zdrowia, płatnego zwolnienia lekarskiego, a także odszkodowania i rehabilitacji w razie wypadku przy pracy.

Przeczytaj także: Praca na czarno. Niby nie problem, ale jednak

Wprawdzie statystyki z roku na rok są coraz lepsze, to jednak praca na czarno wciąż pozostaje nie do końca rozwiązanym problemem. Potwierdzają to chociażby rezultaty kontroli przeprowadzanych przez ZUS i Państwową Inspekcję Pracy. Praca bez umowy i bez zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego to problem, który odnosi się również do pracujących w Polsce cudzoziemców. Szacunki wskazują, że w I połowie 2016 roku nielegalnie pracowało w naszym kraju przeszło 3,3 tys. obywateli państw spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, (czyli tzw. państw trzecich). To niemal 1/4 (23 proc.) pracowników z tych krajów, których objęto badaniem. Co więcej, to aż siedmiokrotny wzrost takich przypadków względem I półrocza 2015 roku.
- Wielu pracowników, szczególnie tych młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy nie ma zielonego pojęcia o tym jak ważne jest podpisanie umowy z pracodawcą – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Skuszeni wyższym wynagrodzeniem, wybierają pracę „na czarno”, bez ubezpieczenia. Nasza akcja jest skierowana zarówno do nich jak i wszystkich osób zarabiających w tzw. „szarej strefie” – dodaje rzeczniczka.

Ideą kampanii jest pokazanie pracującym korzyści z wykonywania „pracy legalnej” oraz zagrożeń, które wynikają z wykonywania pracy „na czarno” a także piętnowanie niedozwolonych praktyk stosowanych przez tych pracodawców, którzy decydują się na powierzanie pracy z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa.
- Chcemy dotrzeć także do pracujących w Polsce obcokrajowców, szczególnie pracowników z Ukrainy, którzy bardzo często pracują bez jakiejkolwiek umowy a ponieważ pracują w branżach, w których często dochodzi do wypadków są szczególnie narażeni na to, że zostaną bez jakiejkolwiek pomocy medycznej i finansowej w razie nieszczęśliwego zdarzenia – tłumaczy Iwona Kowalska.

KORZYŚCI LEGALNEJ PRACY


Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę korzysta z ochrony zawartej w Kodeksie Pracy, dotyczącej m.in.: minimalnego wynagrodzenia, pracę w godzinach nadliczbowych oraz prawa do urlopu czy płatnego „chorobowego”. W przypadku, gdy ktoś wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, trzeba pamiętać, że mają do niej zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego, a nie Kodeksu Pracy a to oznacza, że nie ma prawa do urlopu oraz innych uprawnień wynikających z prawa pracy.

fot. mat. prasowe

7 korzyści legalnej pracy

Tylko legalna praca gwarantuje świadczenia z tytułu choroby, macierzyństwa czy wypadku.


KONTROLE ZUS


ZUS regularnie kontroluje przedsiębiorców, spółki, instytucje, uczelnie, fundacje, czyli płatników składek żeby sprawdzić, czy osoby zatrudnione w firmie są prawidłowo zgłoszone do ubezpieczeń społecznych. Najwięcej nieprawidłowości kontrolerzy znajdują w zawieranych umowach o dzieło (nieoskładkowane) w sytuacji, gdy z treści umów wynika, że były to umowy – zlecenia, od których należy odprowadzać składki do ZUS. Najczęstsze branże, w których ZUS stwierdza nieprawidłowości to budownictwo, zakłady produkcyjne, placówki edukacyjne oraz handlowe.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: