2019-06-03 11:01
Zwolnienie lekarskie © whitelook - Fotolia.com
Przeczytaj także: Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?
- Przepisy prawa w tej materii są jasne - pracodawca zatrudniający więcej niż 20 pracowników, który ma wątpliwości czy wykorzystują oni zwolnienia lekarskie zgodnie z ich celem np. czy nie wykonują w tym czasie innej pracy zarobkowej albo przedłużają urlop wypoczynkowy, może przeprowadzić kontrolę w tym zakresie - podkreśla Justyna Szczepańska-Grygiel, radca prawny współpracujący z firmą Conperio, specjalizującą się w zarządzaniu absencją chorobowa w przedsiębiorstwach. Ekspert dodaje, że kontrole muszą być przeprowadzane zgodne z obowiązującymi przepisami - Kontrolerzy nie powinni być przypadkowymi osobami – właściwe wykonanie czynności zależy od kompetencji osób kontrolujących oraz doświadczenia, pozwalającego na dobór właściwych narzędzi i przeprowadzenie kontroli w odpowiednim miejscu i czasie. – mówi Justyna Szczepańska-Grygiel.
fot. whitelook - Fotolia.com
Zwolnienie lekarskie
Pracodawca zatrudniający więcej niż 20 pracowników, który ma wątpliwości czy wykorzystują oni zwolnienia lekarskie zgodnie z ich celem, może przeprowadzić kontrolę w tym zakresie.
- Pracownik, który nie wypełnia takiego obowiązku i odmawia poddania się kontroli, naraża się na daleko idące konsekwencje, a mianowicie ryzyko uznania przez pracodawcę, że zwolnienie lekarskie jest przez niego wykorzystywane niezgodnie z jego celem. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności, na podstawie art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, pracownik traci prawo do odpowiednio; wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego za cały okres choroby – wyjaśnia Justyna Szczepańska-Grygiel.Radca prawny dodaje, że w zależności od okoliczności konkretnego przypadku, uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli przez pracownika może skutkować zaistnieniem przesłanek uzasadniających rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę z pracownikiem za wypowiedzeniem, a w sytuacjach rażących, przy zachowaniu nadzwyczajnej ostrożności przez pracodawcę, nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.
- Stosowne zapisy należy wprowadzić w szczególności do regulaminów pracy lub zarządzeń wewnętrznych – mówi współpracująca z firmą Conperio prawniczka. Po drugie, przed podjęciem ostatecznych decyzji w stosunku do pracownika, który nie poddał się kontroli, powinno się przyjąć od niego stosowne wyjaśnienia. Ekspert podkreśla również, że kontrola zwolnień powinna być przeprowadzana w taki sposób, aby nie naruszać dóbr osobistych pracownika. - Niedopuszczalnym jest chociażby naruszanie tajemnicy lekarskiej, czyli dociekliwe dopytywanie o przebieg choroby lub zmuszanie do opisywania szczegółowo dolegliwości.
oprac. : eGospodarka.pl
Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?
Pracodawca może wnioskować do ZUS o kontrolę zwolnienia lekarskiego
E-zwolnienia a brak dostępu do internetu
"Lewe" zwolnienia lekarskie - plaga, z którą można walczyć
Kolejne zwolnienie lekarskie a podstawa zasiłku chorobowego
Fałszywy ZUS ZLA a utrata prawa do zasiłku chorobowego
Zasiłek chorobowy: 80% za pobyt w sanatorium
Ucieczka na L4 sposobem na redukcję etatów. Jak przeciwdziałać?
Kiedy sam musisz wnioskować o zasiłek chorobowy?
Mam chorobowe od 9 grudnia do 10 stycznia 2021. W poniedziałek idę do lekarza i od 11 stycznia też dostanę chorobowe na miesiąc ponieważ nie ...
Witam 6 października lekarz orzecznik ZUS wydał orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu choroby nowotworowej na 1 rok i przyznał mi rentę ...
Janet Yellen wraca do gry
Ubezpieczyciele przed wyzwaniami. Klienci chcą prostych polis i nie tylko tego
Monitor EIZO FlexScan EV2480
Jakie źródła finansowania w dobie koronawirusa?
Allegro Biznes zadebiutuje w lutym
Wynagrodzenia pracowników w 2021 roku nie wzrosną, ale rekrutacje w planach
Mechanizm podzielonej płatności: wystawianie faktur do umowy