2019-01-10 11:49
Przedstawiciel handlowy w sklepie © weerasak - Fotolia.com
Przeczytaj także: Branża FMCG poszukuje pracowników
Praca w branży FMCG jest niewątpliwie dość dobrym pomysłem na rozpoczęcie kariery zawodowej. Przemawiać mogą za tym chociażby jej różnorodność oraz perspektywy, które roztacza przed pracownikami. Szanse na sukces mają jednak tylko ci, którzy dobrze zrozumieją jej specyfikę. Podstawą jest oczywiście zaangażowanie oraz doskonała znajomość rynku. Na tym jednak nie koniec. W tym zawodzie potrzebne jest znacznie więcej. Przyjrzyjmy się choćby przedstawicielom handlowym.- Przede wszystkim musi być otwarty i łatwo nawiązywać kontakty. Rozmowy z kontrahentami to podstawa tej pracy. Trzeba dokładnie ich słuchać i szybko odgadywać, jaki produkt będzie najbardziej zbieżny z ich potrzebami i przyniesie zyski obu stronom. Dlatego przydatna może być wiedza z dziedziny psychologii, gdyż asertywność i umiejętność negocjowania to kluczowe cechy dobrego handlowca. Osobie, która jest zamknięta na innych ludzi i niekomunikatywna, nie uda się zdobyć zaufania klienta i utrzymać z nim długofalowej relacji – mówi Klaudia Dostatnia, HR Business Partner w Perfetti Van Melle Polska. - Należy pamiętać, że każdy handlowiec jest tak naprawdę ambasadorem swojej marki. Dlatego tak ważna jest kultura pracownika oraz jego dbałość o wizerunek.
fot. weerasak - Fotolia.com
Przedstawiciel handlowy w sklepie
Zadania przedstawiciela handlowego polegają także na prowadzeniu rozmów handlowych, ciągłym kontakcie z pozyskanymi już klientami czy dbaniu o ekspozycję towarów w sklepach.
Przydatne linki:
Sprawdź średnie zarobki na wybranym stanowisku
- Osoby zajmujące się tym zawodem muszą znać teren działań jak własną kieszeń oraz potrafić logistycznie podejść do planowanej trasy, ponieważ klientów do odwiedzenia z reguły jest mnóstwo, a czasu mało – dodaje Anna Zych, Specjalista ds. Administracji w Perfetti Van Melle Polska.
- Trzeba mieć również na uwadze to, że pojedyncza sprzedaż wcale nie oznacza, że w przyszłości klient będzie regularnie nabywać produkt. Dlatego równie istotna jest cierpliwość i wytrwałość. To, że przez kilka dni nie udało nam się podpisać żadnej umowy nie oznacza, że nie podpiszemy kilku następnego dnia. W końcu sukces jest na wyciągnięcie ręki! – podsumowuje Klaudia Dostatnia.
oprac. : eGospodarka.pl
Rynek pracy: handlowcy w czasie COVID-19
Przedstawiciel handlowy: wymagający zawód
Rozliczenie przedstawicieli handlowych a VAT. Jaka data sprzedaży na fakturze?
Handel najbardziej zadłużoną branżą
Najlepsi pracodawcy w branży handlowej, czyli YouGov Reputation 2022
Mało chętnych na pracę w handlu. Jakie powody?
Branża handlowa ma 8,4 mld zł zaległości
Zrównoważony rozwój w handlu. Co sądzą konsumenci?
Ponowny start w branży transportowej? Niekoniecznie
Pracuję jako przedstawiciel handlowy. W soboty i niedzielę w domu wykonuję raporty i wysyłam do osób nadzorujących. Wykonanie tych czynności ...
Witam, chciałabym rozpocząć współpracę z producentem naturalnych soków - zostać ich jakby przedstawicielem handlowym, tylko problem w tym ...
Znamy prawa konsumenta związane z kredytami i pożyczkami
Organizacja zbiórki publicznej. Jak zrobić to legalnie?
Bezpieczeństwo żywnościowe: wojna w Ukrainie niesie głód
Budowa domu coraz droższa, ile kosztuje?
Inwestycje kolejowe w Polsce warte 125 mld zł
Kryptowaluty. Jakie metody stosują cyberprzestępcy?
Europejskie auta coraz starsze. Przeciętny wiek to prawie 12 lat