eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Przejście na emeryturę? Byle nie w czerwcu

Przejście na emeryturę? Byle nie w czerwcu

2018-06-12 11:02

Przejście na emeryturę? Byle nie w czerwcu

Jeśli wybierasz się na emeryturę to nie rób tego w czerwcu © Kurhan - Fotolia.com

Zamierzasz jeszcze w czerwcu złożyć wniosek o emeryturę? Lepiej wstrzymaj się z tym do lipca. W przeciwnym razie twoich składek nie obejmie kwartalna waloryzacja. To efekt zapisów w ustawie emerytalnej, według których osoba składająca wniosek w pierwszym półroczu ma wyliczaną wypłatę z waloryzacją roczną. Z kolei ci, którzy poczekają do rozpoczęcia drugiego półrocza, zyskują dodatkowo waloryzację kwartalną. W niektórych przypadkach oznacza to dodatkowe kilkaset złotych.

Przeczytaj także: Przejście na emeryturę: w czerwcu nie stracisz już na waloryzacji

Świeżo upieczeni emeryci, którzy kończą swoją aktywność zawodową w drugi półroczu, zyskują podwójnie, ponieważ ich konto ze składkami podlega zarówno waloryzacji rocznej, jak i kwartalnej. Ci z kolei, którzy złożą wniosek do końca czerwca, zostają objęci jedynie waloryzacją roczną.
– Dlatego wybór właściwego momentu złożenia wniosku emerytalnego jest tak istotny. Czerwiec to miesiąc szczególnie niekorzystny dla wysokości przyszłego świadczenia. Wynika to bezpośrednio z zasad przeprowadzania waloryzacji składek emerytalnych, czyli pieniędzy, które uzbieraliśmy na starość w ZUS – wyjaśnia Iwona Kowalska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

O co właściwie chodzi? Otóż, każdego miesiąca przyszły emeryt odkłada na swoje konto 19,52 proc. otrzymywanego wynagrodzenia. Aby gromadzone tam składki nie traciły, ZUS dokonuje ich regularnej waloryzacji. Im jest ona większa, tym większa jest emerytura. I to właśnie w waloryzacji jest problem, który w wielu przypadkach owocuje pokaźnymi różnicami w wyliczaniu comiesięcznej wypłaty dla emeryta.
– Niestety część osób o tym nie wie i przez to, że składa wnioski w czerwcu, dostaje – mniejsze wypłaty. Dlatego lepiej poczekać do lipca, aby składki objęła dodatkowo kwartalna waloryzacja – zachęca Iwona Kowalska.

Wcześniejsze złożenie wniosku powoduje, że strata dla emeryta może wynieść od kilku do nawet kilkunastu procent świadczenia. Warto, zatem poczekać do lipca, kiedy to wyliczenie emerytury będzie korzystniejsze. Zdarzają się również sytuacje, że nawet kilka dni zwłoki podniesie wysokość świadczenia. Korzystnie będzie np., gdy urodzony 15 stycznia złoży wniosek o emeryturę 15 dnia miesiąca, czyli np. 15 lipca. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko spowodowane jest sposobem obliczania wysokości emerytury. Przypomnijmy, że kwota świadczenia jest wynikiem podzielenia zgromadzonego kapitału emerytalnego przez średnie dalsze trwanie życia, które podaje GUS., Jeżeli więc poczekamy do dnia z daty urodzin, to kapitał będzie bogatszy o miesiąc składek. Jednocześnie mianownik, czyli dalsze trwanie życia, zostanie uszczuplony o miesiąc. Zwiększenie licznika i zmniejszenie mianownika spowoduje, że emerytura będzie wyższa. Różnica w otrzymywanym świadczeniu będzie w tym przypadku oczywiście niewielka, bo wyniesie prawdopodobnie kilka złotych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że emeryturę pobiera się do końca życia, to być może warto wstrzymać się z decyzją.

fot. Kurhan - Fotolia.com

Jeśli wybierasz się na emeryturę to nie rób tego w czerwcu

Wcześniejsze złożenie wniosku powoduje, że strata dla emeryta może wynieść od kilku do nawet kilkunastu procent świadczenia.


– Przed złożeniem wniosku o emeryturę zawsze warto porozmawiać z doradcą emerytalnym z ZUS. Jego pomoc może okazać się nieoceniona, ponieważ wyliczy on na naszą prośbę prognozę przyszłego świadczenia w różnych wariantach momentu zakończenia aktywności zawodowej. Dzięki tej symulacji możemy ocenić, czy warto przejść na emeryturę już teraz, czy może lepiej zaczekać np. kilka miesięcy i uzbierać więcej składek – podpowiada rzeczniczka.

Generalna zasada jest taka, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Rok dodatkowej pracy zwiększa je przeciętnie aż o 8 proc. Zdarzają się również sytuacje, gdy przyszły emeryt dowiaduje się u doradcy, że brakuje mu np. kilku tygodni do uzbierania stażu pracy, dzięki któremu będzie mu przysługiwać gwarancja minimalnej emerytury. W takiej sytuacji warto kontynuować zatrudnienie aż do momentu wskazanego przez doradcę.

Podejmując decyzję o wycofaniu się z życia zawodowego pamiętajmy, że emerytura jest naszym prawem a nie obowiązkiem. Możemy na nią przejść już teraz, ale równie dobrze może to być przyszły miesiąc lub przyszły rok. Decyzja należy wyłącznie do nas i powinna być dobrze przemyślana.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: