eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Przygotuj się do choroby

Przygotuj się do choroby

2006-02-16 13:56

Najczęstsze choroby zawodowe związane są z gardłem, słuchem i układem oddechowym. Cierpią na nie przede wszystkim nauczyciele, robotnicy zatrudnieni w halach produkcyjnych i górnicy. Na te choroby przypada ponad połowa wszystkich zarejestrowanych. Ale pracownicy "biurowi" też nie są wolni od zagrożeń. Pracownicy umysłowi, wykonujący pracę w biurze, domu czy innych podobnych warunkach, nie narażeni na pracę w uciążliwych warunkach, nie spędzający całych dni na "przemawianiu" (np. jak nauczyciele), rzadko zapadają na choroby spowodowane przez wykonywanie zawodu. Co nie oznacza, że im się nie zdarza.

Przeczytaj także: Choroby - najczęściej zadawane pytania

Praca przed komputerem wpływa na wzrok, powodować może dolegliwości kręgosłupa czy nadgarstków, pojawiać się mogą też inne choroby związane ze stresem (np. alkoholizm), depresje (np. z powodu wypalenia zawodowego), itd.

Problem, przed jakim stoją pracownicy uważający, że podupadli na zdrowiu podczas pracy, jest taki, że niektórych spośród wymienionych chorób nie ma na ministerialnym wykazie chorób zawodowych (depresja, uzależnienia). A w przypadków innych, występujących na liście, może być problem z wykazaniem, że dana dolegliwość ma bezpośredni związek z wykonywaną pracą.

Mimo wszystko, ci, którzy uważają, że to praca jest przyczyną ich choroby, mogą wystąpić o specjalny zasiłek chorobowy. Standardowy, przyznawany wszystkim chorym, wynosi 80% podstawy wynagrodzenia. Cierpiący na chorobę zawodową otrzymują pełne świadczenie, w wysokości 100% podstawy.

Według danych Instytutu Medycyny Pracy z Łodzi, w 2004 roku zanotowano 3790 przypadków chorób zawodowych, z czego większość dotyczyła mężczyzn – 2306 wobec 1484. Oznaczało to, że na każde 100 tysięcy osób zatrudnionych, na chorobę zawodową zapadło 41 pracowników.

Co trzeci mężczyzna zachorował na pylicę płuc (choroba górników), co piąty – miał stwierdzone uszkodzenie słuchu (np. robotnicy pracujący w halach produkcyjnych, przy głośnych maszynach). U kobiet aż połowa cierpiała na choroby narządu głosu (przede wszystkim nauczycielki), co piąta – choroby zakaźne lub pasożytnicze (np. pracownice służby zdrowia).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: