eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Pośrednik nieruchomości: jaki powinien być?

Pośrednik nieruchomości: jaki powinien być?

2015-06-01 10:22

Pośrednik nieruchomości: jaki powinien być?

Pośrednik nieruchomości © Photographee.eu - Fotolia.com

Działalność zawodowa związana z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, wymaga dyscypliny i pogłębionej wiedzy z zakresu wielu dziedzin takich jak prawo, psychologia, czy nawet marketing. Osoba ubiegająca się o stanowisko pośrednika nieruchomości powinna charakteryzować się ogromną empatią, komunikatywnością oraz kulturą osobistą.

Przeczytaj także: Deweloper z pośrednikiem, czyli małżeństwo z rozsądku

Zasady etyki zawodu pośrednika wynikają z ogólnie przyjętych norm moralnych i etycznych. Ich przestrzeganie stanowi jeden z głównych wymogów wobec pośrednika w świetle ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zasady etyki zawodowej stanowią rodzaj wskazówek, które mogą być pomocne w kształtowaniu prawidłowych relacji na linii zamawiający, wykonawca oraz reszta uczestników rynku nieruchomości.

Na agencie nieruchomości ciąży odpowiedzialność zawodowa. Stanowione zasady mają na celu zapewnienie usługobiorcom najwyższej ochrony i jakości usług w interesie wspólnego dobra. Agent nieruchomości powinien kojarzyć się z kompetencją, uczciwością i odpowiedzialnością wynikającą z przestrzegania prawa oraz zasad etyki zawodowej. Dlatego też pośrednicy zobowiązani są popierać i doskonalić tworzenie norm swego zawodu oraz ponosić wspólną odpowiedzialność za godność tej profesji.

„Na rynku liczy się wiedza, kompetencje, doświadczenie oraz cała oprawa niezbędna do transakcji wynikająca z właściwych kwalifikacji. Pośrednik bierze odpowiedzialność za losy swojego klienta i musi tej odpowiedzialności sprostać.” Tak w wywiadzie dla Polskiego Radia, o profesji pośrednika nieruchomości, wypowiadał się Grzegorz Dobrowolski, wiceprezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien wykonywać swój zawód według zasad wynikających z przepisów prawa i standardów zawodowych, ze szczególnym naciskiem na etykę zawodową. A co najważniejsze - powinien kierować się zasadą ochrony interesu osób, dla których świadczy usługę. Standardy zawodowe pośredników w obrocie nieruchomościami stanowią reguły, które zobowiązują do wykonywania profesjonalnego pośrednictwa. Zasady etyki pośrednika są sformułowane w postaci nakazów i zakazów.

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Pośrednik nieruchomości

Osoba decydująca się na wykonywanie tego zawodu powinna swoją postawą reprezentować określone standardy etyczne.


Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami jest profesją o szerokim zakresie powinności. Osoba decydująca się na wykonywanie tego zawodu powinna swoją postawą reprezentować określone standardy etyczne. Warto zwrócić uwagę, iż, że nie każda osoba dysponuje predyspozycjami pozwalającymi na wykonywanie zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. W zawodzie agenta niezbędne są nie tylko wysokie kwalifikacje, ale również konieczność spełniania wysokich wymagań etycznych oraz moralnych.

Należy zwrócić uwagę, iż wykonywanie zawodu pośrednika przez osoby nieposiadające doświadczenia i wiedzy z zakresu umów cywilnoprawnych oraz brak umiejętności w związku z rzetelnością przekazywania swoim klientom ewentualnych skutków prawnych, będących wyrazem zawarcia określonej umowy może spowodować daleko idące i nieodwracalne skutki. Niewłaściwe informowanie o określonych faktach będących wyrazem braku wiedzy specjalistycznej, bez wątpienia sytuować będzie klientów w niekorzystnej sytuacji prawnej, a co za tym idzie - może narazić ich na negatywne następstwa nieudolnego działania pośrednika, oraz na ludzką krzywdę.

oprac. : iHouse iHouse

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: