eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Socjolog

Socjolog

Socjolog

Socjolog - zakres obowiązków i opis stanowiska © Rawpixel.com - Fotolia.com

Socjolog to osoba zajmująca się szeroko rozumianym badaniem społeczeństwa, analizowaniem procesów w nim zachodzących, prognozowaniem przemian i ich skutków, tworzeniem teorii mających wyjaśnić zjawiska zachodzące w społeczeństwie, a także – w przypadku osób zatrudnionych w agencjach marketingowych – badaniem preferencji konsumentów w zakresie nowych, wchodzących dopiero na rynek produktów.
Socjolog odnajdzie się w wielu sektorach rynku, może być zatrudniony w ośrodkach badania opinii publicznej, agencjach zajmujących się przeprowadzaniem badań marketingowych, wielu socjologów podejmuje działalność w ramach III sektora. Miejscem ich pracy mogą być także agencje HR (Human Resources) oraz różnego rodzaju instytucje (np. jako pracownik socjalny).

Czym się zajmuje socjolog (Zakres obowiązków):


Obowiązki osoby pracującej na stanowisku socjologa zależą więc od miejsca, w którym jest zatrudniony. Ograniczając się jednak do głównej „misji” socjologa, jaką jest badanie społeczeństwa, do jego zadań można zaliczyć:
  • przeprowadzanie badań empirycznych z wykorzystaniem różnych narzędzi i technik badawczych (np. ankiety, obserwacje, wywiady indywidualne i grupowe)
  • tworzenie ankiet
  • kodowanie danych
  • analiza wyników badań z wykorzystaniem specjalnie do tego celu przeznaczonych programów (SPSS)
  • tworzenie raportów z badań
  • pozyskiwanie nowych zleceń od podmiotów zewnętrznych i dbanie o pozytywne relacje z klientami
  • wyjaśnianie zachowań społecznych różnych zbiorowości
  • tworzenie teorii stanowiących pomoc w zrozumieniu rzeczywistości społecznej

Wymagania


Socjolog powinien legitymować się wykształceniem wyższym socjologicznym. Ważna jest praktyczna znajomość programu do analizy danych, a także doświadczenie, które zdobyć można pracując np. jako ankieter (ankieterami mogą zostać nawet uczniowie i studenci, warto więc rozpocząć karierę od tego typu zajęcia).

Socjolog zajmujący się przeprowadzaniem badań powinien być osobą otwartą, kontaktową, ciekawą świata i ludzi, stawiającą pytania i poszukującą na nie odpowiedzi. Co bardzo ważne – musi być również obiektywny, umieć odrzucać własne przekonania, gdyż mogą one w znaczący sposób wpłynąć na wyniki badania (np. poprzez sugerowanie odpowiedzi albo niewłaściwe konstruowanie pytań).

Zarobki


Wysokość zarobków socjologa zależy od branży, w której pracuje – z reguły jednak nie są to wysokie kwoty. Można założyć, że zarobki pracowników agencji badawczych oscylują w granicach średniej krajowej wysokości wynagrodzenia.
Więcej na ten temat: socjolog

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: