eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Sanitariusz

Sanitariusz

Sanitariusz

Sanitariusz - zakres obowiązków i opis stanowiska © spotmatikphoto - Fotolia.com

Sanitariusz to pracownik opieki zdrowotnej wykonujący podstawowe, niezastrzeżone dla innych zawodów medycznych czynności w zakładach opieki zdrowotnej. Do niedawna sanitariusz był członkiem zespołu wyjazdowego w karetce pogotowia i współpracował z lekarzem, bywał przy tym równocześnie kierowcą karetki i noszowym. Obecnie, zgodnie z polskimi przepisami prawa, zespół ratownictwa medycznego musi składać się z lekarza (tylko w zespołach specjalistycznych), pielęgniarki i ratownika medycznego, co oznacza, że sanitariusze nie mogą już pracować w pogotowiu ratunkowym.
Stanowisko sanitariusza nadal funkcjonuje w szpitalach, gdzie wykonuje on proste czynności niezarezerwowane dla innych zawodów medycznych. Zakres czynności podobny jest do zadań salowej, czyli zadań związanych z utrzymaniem wymaganych warunków sanitarnych i higienicznych w zakładach opieki zdrowotnej, pełnią oni także funkcje pomocnicze przy obsłudze chorych.

Czym się zajmuje sanitariusz (Zakres obowiązków):


  • udzielanie pomocy przedmedycznej
  • sprzątanie pomieszczeń
  • transport materiałów biologicznych, posiłków, bielizny i odpadów
  • pomoc w opiece nad chorymi

Wymagania


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1999 roku w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 30, poz. 300), pracownik zatrudniony na stanowisku sanitariusza powinien posiadać wykształcenie co najmniej podstawowe oraz przeszkolenie w miejscu pracy. Pracownik zatrudniony na stanowisku sanitariusza szpitalnego winien dodatkowo posiadać co najmniej 6-miesięczny staż pracy w zawodzie oraz ukończyć kurs kwalifikacyjny dla sanitariuszy. Sanitariusz/sanitariusz szpitalny nie posiada uprawnień do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Ważne predyspozycje psychofizyczne do wykonywania tego zawodu to zdolność nawiązywania kontaktów i życzliwość w stosunku do ludzi. Do istotnych cech zaliczyć należy: sprawność fizyczną, sprawność manualną, zamiłowanie do ładu i porządku, dokładność.

Zarobki


Wynagrodzenie sanitariusza nie należy do najwyższych. Zazwyczaj są to zarobki na poziomie płacy minimalnej lub niewiele wyższe.
Więcej na ten temat: sanitariusz

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: