eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Koniec ostrego kryterium dochodowego w zasiłkach rodzinnych

Koniec ostrego kryterium dochodowego w zasiłkach rodzinnych

2015-03-24 22:02

Koniec ostrego kryterium dochodowego w zasiłkach rodzinnych

Przekroczenie progu dochodowego nie odbierze prawa do zasiłku rodzinnego © Halfpoint - Fotolia.com

Rodziny, które przekroczą próg dochodowy nie stracą prawa do zasiłku rodzinnego czy dodatków do niego. Zasada "złotówka za złotówkę" pozwoli na stopniowe obniżane wysokości świadczenia wraz ze wzrostem dochodów. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Przeczytaj także: Świadczenia rodzinne w Polsce 2013 r.

Obecnie, gdy rodzina przekroczy próg dochodowy (574 zł na osobę w rodzinie i 664 zł na osobę w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym) choćby o złotówkę to traci całkowicie prawo do zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami. Proponowana przez rząd zmiana umożliwi obniżanie świadczenia a nie jego całkowite odbieranie. Za każde przekroczenie progu dochodowego o 1 zł, łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszana o 1 zł. W praktyce oznacza to, że świadczenia te będą obniżane o taką kwotę, o jaką przekroczą próg dochodowy. Świadczenia zostaną wypłacone, gdy nowa kwota do wypłaty będzie nie niższa niż 20 zł.

– Zmieniamy filozofię pomocy polskim rodzinom. Uważamy, że przepisy nie mogą rodzicom utrudniać życia, mają je ułatwiać. Nie może być tak, że kilka złotych więcej, pozbawia całą rodzinę pomocy finansowej od państwa. Zwłaszcza, gdy dotyczy to rodziców z dziećmi w najtrudniejszej sytuacji materialnej – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Nowe przepisy dotyczą zasiłku rodzinnego i dodatków z tytułu urodzenia dziecka, samotnej opieki nad dzieckiem, urlopu wychowawczego, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenie i rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka, rozpoczęcia roku szkolnego, nauki dziecka poza miejscem zamieszkania.

Zmiany obejmą też rodziny, które już utraciły świadczenia z powodu przekroczenia progu dochodowego. Będą jednak musiały ponownie wystąpić z wnioskiem o zasiłek.

Nowe rozwiązanie ma być wprowadzone 1 stycznia 2016 r.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: