eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Kierowca samochodu ciężarowego

Kierowca samochodu ciężarowego

Kierowca samochodu ciężarowego

Kierowca samochodu ciężarowego - zakres obowiązków i opis stanowiska © big_tau - Fotolia.com

Osoba na tym stanowisku prowadzi ciężarówkę lub inny pojazd powyżej 3,5 tony w celu dostarczenia przewożonych produktów w wyznaczone miejsce. Może poruszać się po trasach krajowych lub międzynarodowych. Kierowcy rozwożący towar po najbliższej okolicy poruszają się za pomocą lżejszych ciężarówek – ich praca nie odbywa się zazwyczaj w standardowych godzinach, ponieważ muszą dostarczać towar o różnych porach (np. pieczywo we wczesnych godzinach rannych).

Przeczytaj także: Ile zarabia kierowca? Budżetówka płaci lepiej niż sektor prywatny

Kierowcy wyruszający w dłuższe trasy mogą spędzać poza domem nawet kilkanaście dni. Dlatego ważne jest, aby umieli wymienić koło w pojeździe i dokonać drobnych napraw. Dla tych kierowców samochód ciężarowy staje się drugim domem.

Jest to praca ciężka, wymagająca wysiłku fizycznego przy jednoczesnym pozostawianiu w tej samej pozycji przez wiele godzin. Kierowcy powinni pamiętać o koniecznych przerwach w czasie jazdy. Jest to stanowisko pracy przeznaczone dla mężczyzn – zarówno ze względu na konieczną siłę fizyczną, jak i bezpieczeństwo.

Czym się zajmuje kierowca samochodu ciężarowego (Zakres obowiązków):


  • dbanie o stan techniczny pojazdu i jego czystość
  • rozwożenie towaru, przesyłek, materiałów do wyznaczonych punktów
  • wspomaganie pracy przy załadowaniu i rozpakowaniu transportowanych materiałów
  • zabezpieczenie załadunku
  • prowadzenie dokumentacji pojazdu związanej z transportem
  • dokonywanie drobnych napraw

Wymagania


Aby zostać kierowcą samochodu ciężarowego należy zdać egzamin na prawo jazdy kat. C. W przypadku lekkich samochodów (3,5 t -7,5 t) wystarcza prawo jazdy C1, aby kierować większymi pojazdami lub zespołem pojazdów konieczne jest posiadanie prawa jazdy w kategoriach C lub C i E. Oprócz tego kandydat musi ukończyć kurs kwalifikacji wstępnych, trwający 280 godzin (od 2008 roku). Jego cena nie należy do niskich (7 - 10 tys. zł). Kierowca musi posiadać dobrą kondycję fizyczną i brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego zawodu.

Ważna w pracy kierowcy jest dobra orientacja w terenie, odporność na zmęczenie i długotrwały wysiłek, spostrzegawczość oraz zdolność koncentracji uwagi.

Zarobki


Zarobki kierowcy samochodu ciężarowego można sprawdzić pod adresem: http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/logistyka-i-zakupy/kierowca-pojazdu-pow-3-5t/ .
Więcej na ten temat: kierowca samochodu ciężarowego

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: