eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › PIP zapowiada tysiące kontroli

PIP zapowiada tysiące kontroli

2015-02-23 23:31

PIP zapowiada tysiące kontroli

PIP zapowiada w 2015 roku 88 tysięcy kontroli © LE image - Fotolia.com

W roku 2015 Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzenie 88 tysięcy kontroli. Niezależnie od kontroli 150 tysięcy pracodawców i przedsiębiorców, pracowników i innych osób świadczących pracę otrzyma zaproszenia do udziału w przedsięwzięciach prewencyjno - promocyjnych.

Przeczytaj także: PIP nie uprzedza o kontroli

Umowy "śmieciowe" pod nadzorem

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy podczas tegorocznych kontroli szczególnie uważnie będą przyglądać się tzw. "umowom śmieciowym". PIP szczególnie dokładnie będzie kontrolować zasadność zawierania umów cywilnoprawnych i prawidłowość zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę.

Bezpieczeństwo i legalność zatrudnienia

Inspektorzy wzmogą nadzór nad zakładami o dużej liczbie wypadków przy pracy oraz wysokim poziomie narażenia pracowników na czynniki szkodliwe dla zdrowia. Inspektorzy sprawdzą również przestrzeganie zapisów Prawa pracy o wypłacie wynagrodzeń.

W placówkach ochrony zdrowia PIP przyjrzy się kwestiom formalnoprawnym, związanym z zawieraniem umów. Kontrole firm transportowych mają się z kolei skupić na przestrzeganiu przepisów w zakresie czasu jazdy i czasu postoju, obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców.

Na budowach na wszystkich etapach realizacji inwestycji oraz w firmach budowlanych inspektorzy przyjrzą się sposobom eliminacji bezpośrednich zagrożeń życia lub zdrowia zatrudnionych.

W gospodarstwach ogrodniczych oraz innych firmach prowadzących prace sezonowe inspektorzy skupią się na kontroli legalności zatrudnienia oraz prawidłowości zawierania i rozwiązywania umów.

Prewencja i edukacja

Kontrola naruszeń Kodeksu pracy to niejedyny obszar działalności Inspekcji. W 2015 roku Państwowa Inspekcja Pracy uruchomi programy prewencyjne i promujące właściwe działania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Szczególną opiece będą poddane osoby młode oraz podejmujące nową pracę u danego pracodawcy, które często ulegają wypadkom przy pracy.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: