eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w miastach 2008

Wynagrodzenia w miastach 2008

2009-05-14 13:51

Wynagrodzenia w miastach 2008

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2008 wykazało, iż zarobki osób zatrudnionych w dużych miastach były zdecydowanie wyższe, niż wynagrodzenia osób pracujących w miastach o mniejszej liczbie mieszkańców. Zdecydowanie najwyższe dysproporcje występowały pomiędzy wynagrodzeniami w Warszawie i tymi miastami, których ludność liczyła od 300 tys. do 999 tys. - na korzyść tych pierwszych.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia Polaków w różnym wieku

Miło nam oddać do Państwa rąk wyniki piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Tradycyjnie już przeprowadziliśmy je wraz z czołowymi polskimi portalami (onet.pl, pracuj.pl, gazetapraca.pl, wp.pl, kariera.com.pl, bankier.pl). Wciąż jest to największe w Polsce pozarządowe badanie płac. W 2008 roku uczestniczyło w nim 58 500 osób. W obliczeniach uwzględniliśmy dane 55 111 osób.

Jak co roku przypominamy, że w badaniu dominują ludzie młodzi. 75,7% badanych ma nie więcej niż 35 lat, w tym 53,8% ma nie więcej niż 30 lat. Równie ważna jest informacja, że 78,7% to osoby z wykształceniem wyższym (w tym licencjat). Czynniki te w znaczący sposób wpływają na wyniki. Prosimy więc pamiętać, że prezentowane dane dotyczą głównie młodych, wykształconych ludzi, posiadających dostęp do Internetu.

Jak co roku, przypominamy również, że prezentując dane liczbowe posługujemy się głównie medianą, gdyż miara ta lepiej niż średnia charakteryzuje populację badaną. Z badań GUS wynika bowiem, iż 2/3 Polaków zarabia poniżej średniej, co może być przyczyną błędów interpretacyjnych. Mediana natomiast jest wartością dzieląca badaną populację na pół. Jeżeli w tekście nie zaznaczono inaczej, to wartości zawarte w tabelach i wykresach należy traktować jako mediany.

Wynagrodzenia całkowite w różnej wielkości miastach Polski. Dane ogólne

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2008 wykazało, iż zarobki osób zatrudnionych w dużych miastach były zdecydowanie wyższe, niż wynagrodzenia osób pracujących w miastach o mniejszej liczbie mieszkańców. Zdecydowanie najwyższe dysproporcje występowały pomiędzy wynagrodzeniami w Warszawie i tymi miastami, których ludność liczyła od 300 tys. do 999 tys. – na korzyść tych pierwszych. W przypadku pracowników szeregowych różnica wynosiła 32%, specjalistów – 43%, a kierowników i dyrektorów – 50%.

Bez względu na zajmowany szczebel zarządzania, osoby pracujące w Warszawie otrzymywały najwyższe wynagrodzenie całkowite. Pracownik szeregowy zatrudniony w stolicy mógł liczyć na 3 300 PLN miesięcznie, podczas gdy jego kolega z miejscowości liczącej do 50 tys. mieszkańców na 2 000 PLN. Specjaliści zatrudnieni w Warszawie otrzymywali pensję w wysokości 5 500 PLN, czyli o 71% więcej niż osoba na tym samym szczeblu zarządzania w miejscowości, której zaludnienie mieściło wynosiło od 50 do 299 tys. osób. W tabeli 1. zostały przedstawione zarobki w miastach różnej wielkości.

 

1 2 ... 8

następna

oprac. : Aneta Pazik / wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: