eGospodarka.pl

PracaSłownik pojęć rynku pracy › Związek zawodowy

Związek zawodowy

Przeczytaj także: Jeśli nie związki zawodowe, to co?

Zrzeszenie, organizacja społeczna jednocząca pracowników najemnych na zasadach dobrowolnego udziału. Podstawowym zadaniem związku zawodowego jest obrona interesów pracowników (stała poprawa sytuacji ekonomicznej i społecznej), najczęściej poprzez przeciwdziałanie zwolnieniom (zwłaszcza grupowym), kontrolę jakości warunków pracy i wypełniania przez pracodawców zasad Kodeksu pracy (czas i uciążliwość pracy).

Wiele związków zawodowych prowadzi także działalność samopomocową poprzez organizowanie funduszy (składkowych bądź zewnętrznych), używanych do celów samopomocowych (świadczenia dla byłych i obecnych pracowników), edukacyjnych (kursy podnoszące kwalifikacje, przekwalifikujące), oświatowo-społeczne (kampanie informacyjne), bądź innych (fundusze strajkowe).

W krajach o długich tradycjach związkowych osiągają one duży wpływ na władzę (często polecając kandydatów w demokracji bezpośredniej) i gospodarkę, niejednokrotnie kosztem innych związków pracowniczych. Może to prowadzić do wielu patologii, jak np. w Wielkiej Brytanii w latach 70-80, gdy nastąpił paraliż państwa i zapaść gospodarki.

Największe związki zawodowe w Polce:
  • Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność
  • Forum Związków Zawodowych (zrzeszające łącznie 75 organizacji związkowych)
  • Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ)

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: