eGospodarka.pl

PracaSłownik pojęć rynku pracy › Zadaniowy czas pracy

Zadaniowy czas pracy

Przeczytaj także: Nie istnieje mieszany system czasu pracy

System, w którym pracownicy wynagradzani są na podstawie wykonanych zadań, a ich godziny pracy nie muszą być rejestrowane. Takie rozwiązanie może być wprowadzone, gdy uzasadnia to: miejsce wykonywania pracy, jej rodzaj lub organizacja (zgodnie z art. 140 Kodeksu pracy).

W systemie zadaniowego czasu pracy pracownik ma obowiązek podporządkować się poleceniom pracodawcy, ale zadania wykonuje samodzielnie, w wybranej (lub wymuszonej przez czynniki zewnętrzne) porze dnia.

System ten powinien być stosowany przy rodzajach pracy, w których trudno jest określić czas potrzebny na wykonanie danego zadania oraz porę, w której będzie to możliwe (np. dziennikarze, przedstawiciele handlowi, pracownicy serwisów technicznych).

Ważne jest, aby planowany czas pracy nie przekraczał 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo w ramach 5-dniowego tygodnia pracy – zabronione jest stosowanie go, gdy z góry wiadomo, że zachowanie powyższych norm nie będzie możliwe. Jeżeli w danym okresie czas pracy zostanie przekroczony, powinno to skutkować skróceniem czasu pracy w innym terminie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: