eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › 4 kroki do skutecznego autocoachingu

4 kroki do skutecznego autocoachingu

2014-10-16 10:39

4 kroki do skutecznego autocoachingu

Najważniejszym krokiem w autocoachingu jest określenie własnego celu © Jakub Jirsák - Fotolia.com

Coaching jest przydatny zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Polega on na pracy nad sobą przy pomocy wyspecjalizowanego trenera. Pomaga nam zmieniać się, udoskonalać oraz wspiera nas w osiąganiu wyżyn swoich możliwości i celów jakie sobie założyliśmy. Coach zadaje nam pytania i tym samym skłania nas do odnalezienia odpowiedzi, jak np. lepiej komunikować się z otoczeniem, a także z samym sobą. Jednak równie dobrze możemy sami zostać swoim trenerem i wspierać siebie w dążeniu do celu i we wprowadzaniu zmian w swoje życie.

Przeczytaj także: Planowanie zadań: jak przejść od myśli do celu?

Autocoaching to darmowy trening samego siebie. Sami sobie jesteśmy mentorem, coachem i przewodnikiem. Człowiek sam pracuje na dokonanie pozytywnych zmian w swoim życiu. W tradycyjnym coachingu podczas pracy klienta z trenerem wykorzystywane są różne metody i narzędzia, co prowadzi do stworzenia indywidualnego planu działania dla klienta. W autocoachingu sami musimy wypracować swoją drogę działania, przy czym pomocne okaże się stawianie sobie pytań na każdym etapie. Dzięki temu będziemy w stanie przekroczyć dotychczasowe ograniczenia w działaniu i myśleniu, a także poprawić własną efektywność.

Zadawanie pytań pobudza nas do myślenia. Nasz mózg instynktownie poszukuje odpowiedzi na postawione pytania. W ten sposób dokonujemy istotnych odkryć i możemy dotrzeć do naszych najcenniejszych zasobów - umiejętności, sprawdzonych strategii skutecznego działania, doświadczeń. Marlena Babicka z firmy AkademiaGier.com zwraca uwagę na 4 etapy autocoachingu:

Pierwszym i najważniejszym krokiem w autocoachingu jest określenie własnego celu. W tym miejscu należy zadać sobie pytania czego chcę i do czego w życiu dążę? Ponadto powinniśmy zdefiniować co tak naprawdę jest dla nas ważne.

Po drugie musimy ocenić naszą obecną sytuację i zastanowić się co pomoże nam w osiągnięciu zamierzonego celu. Należy także pomyśleć nad tym, które życiowe doświadczenia będą przydatne, a które mogą nam przeszkadzać.

Praca z własnymi ograniczeniami jest jednym z najtrudniejszych momentów autocoachingu. Uczciwość wobec samego siebie jest absolutnie niezbędna, aby zakończyć ten etap z powodzeniem. Myślenie pytaniami pomaga odblokować własne schematy myślowe i zrozumieć co nas powstrzymuje przed działaniem.

fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com

Najważniejszym krokiem w autocoachingu jest określenie własnego celu

W tym miejscu należy zadać sobie pytania czego chcę i do czego w życiu dążę? Ponadto powinniśmy zdefiniować co tak naprawdę jest dla nas ważne.


Trzeci krok to sprecyzowanie sposobów działania niezbędnych do osiągnięcia celu. W tym miejscu powinniśmy się zastanowić jaka forma działania będzie zgodna ze mną. Kluczowe jest wybranie takiej drogi dojścia do celu, która jest zgodna z naszym systemem wartości, przekonaniami i posiadanymi umiejętnościami.

Ostatni etap to wdrożenie w życie planu działania. Najpierw należy się zastanowić jaki powinien być nasz pierwszy krok do realizacji celu. Następnie należy ustalić konkretne zadania i terminy ich realizacji. By w pełni wykonać plan musimy z góry wiedzieć jak stopniowo postępować by przybliżyć się do swojego wyznaczonego celu.

Jeżeli chcesz by Twój autocoaching okazał się skuteczny, pomocne w tym może być zadanie sobie następujących pytań:
 • Co chcę osiągnąć?
 • Za co jestem odpowiedzialny?
 • Jakie są fakty?
 • Czego potrzebuję, żeby to osiągnąć?
 • Jakie mam doświadczenie w podobnych obszarach?
 • Czego mogę się nauczyć?
 • Co/ kto pomoże mi w osiągnięciu celu?
 • Co mnie powstrzymuje przed działaniem?
 • Jaki jest pierwszy krok, żeby zbliżyć się do osiągnięcia mojego celu?

Przekonania to nasze postrzeganie reguł, w jaki działa świat, wpływające bezpośrednio na nasze wzorce zachowań. Przekonania są jak samospełniające się przepowiednie. Wyróżniamy przekonania wzmacniające, które motywują nas do działania oraz przekonania ograniczające, które blokują nasze myślenie i zachowania. Aby rozbroić w sobie ograniczające przekonania zadaj sobie następujące pytania:
 • Czy zawsze w to wierzyłem?
 • Co spowodowało, że nabyłem to przekonanie?
 • Co jest niedorzecznego i śmiesznego w tym przekonaniu?
 • Ile będzie mnie kosztowało podtrzymywanie tego przekonania?
 • Co się stanie, jeżeli będę nadal wierzyć w to przekonanie?
 • Jakie moje doświadczenia zaprzeczają temu przekonaniu?
 • Jakim innym przekonaniem mogę je zastąpić?

Jeżeli autocoaching ma przynieść rezultaty to potrzebna jest do tego nasza dyscyplina i uczciwość wobec samego siebie. – przekonuje Marlena Babicka z AkademiaGier.com.
Dzięki pracy nad własnymi przekonaniami, zmienimy sposób myślenia, a nawet swoje samopoczucie. Różnicę odczujemy także w efektywności zawodowej, która poprawi się poprzez zniwelowanie różnic pomiędzy naszym rozumowaniem, a strategią działania.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: