eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia trener personalny?

Ile zarabia trener personalny?

2018-07-07 00:30

Ile zarabia trener personalny?

Ile zarabia trener personalny? © rh2010 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Trener personalny (osobisty) to osoba prowadząca indywidualne zajęcia z osobami zainteresowanymi doskonaleniem swoich umiejętności lub cech osobistych w takim zakresie jak sportowy styl życia, taniec, odżywianie itd. Klienci są najczęściej zainteresowani szybkim i dopasowanym do ich możliwości osiągnięciem celu w danym zakresie. Trenerzy to osoby, które są wszechstronnie przygotowane do pracy z klientem, zarówno od strony uprawianej dyscypliny jak i strony psychologicznej czy pedagogicznej. Trener personalny będzie więc umiał poprowadzić zajęcia zarówno z osobami młodymi i starszymi, sportowcami czy amatorami. Treningi zwykle są poprzedzone szczegółowym wywiadem dzięki któremu określa się plan postępowania z klientem.

Przeczytaj także: Nowe zawody kuszą wynagrodzeniami

Treningi personalne prowadzi się zarówno w klubie fitness, jak i w domu klienta, w terenie czy na basenie. Trener osobisty często doradza w zakresie stosowania odpowiedniej diety czy odżywek. Podpowie, w jaki sposób ćwiczyć, kiedy klient nie ma dostępu do profesjonalnego sprzętu, a w chwilach zwątpienia zmotywuje w dążeniu do wyznaczonego celu.

W Polsce popularność tego zawodu stale rośnie. Ma to związek ze wzrostem stopy życiowej Polaków a także zmianą stylu życia społeczeństwa. Coraz więcej osób kładzie nacisk na dobrą kondycje, zdrowy tryb życia i atrakcyjny wygląd. Ponadto dzięki ustawom deregulacyjnym trenerem może zostać niemal każdy, a kursy trenerskie pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Związek Trenerów Personalnych szacuje, iż w 2017 roku w Polsce nawet 32 000 osób wykonywało zawód trenera personalnego. Dla porównania w krajach Europy Zachodniej i USA gdzie tradycja tego zawodu sięga kilkudziesięciu lat jeden trener przypada na 100 mieszkańców.

Przechodząc do kwestii wynagrodzeń trenerów osobistych warto skorzystać z raportu „Zarobki trenerów personalnych w Polsce 2016” autorstwa Tomasza Mączki. Raport powstał na bazie badania przeprowadzonego w okresie między sierpniem a październikiem 2016 roku i uczestniczyło w nim 331 trenerów z całej Polski.

Z raportu wynika, że w przypadku osób dla których jest to główne źródło utrzymania najkorzystniej wypada prowadzenie treningów u klienta, bądź na dworze, gdyż miesięczne zarobki wynoszą nawet 7 600 PLN netto. W przypadku gdy trener na stałe współpracuje z jakimś klubem i korzysta z niego na zasadzie ryczałtu, średnie zarobki kształtują się na poziomie 5 273 PLN netto.

fot. mat. prasowe

Średnie zarobki trenera personalnego zależnie od metody współpracy z klubem

Z raportu wynika, że w przypadku osób dla których jest to główne źródło utrzymania najkorzystniej wypada prowadzenie treningów u klienta, bądź na dworze.


Najmniej korzystnie dla trenera wypada współpraca z klubem na zasadzie prowizji. Zazwyczaj stawka prowizji waha się od 20% do 80%, średnio jest to 47,6%. Przekłada się to na średnie zarobki na poziomie 2 827 PLN netto. Po uśrednieniu uzyskanych danych, bez względu na sposób współpracy z klubem zarobki trenerów wynoszą 4 790 PLN netto. Sytuacja wygląda podobnie gdy analizuje się wynagrodzenie za jeden trening. Najwięcej zarabiają trenerzy działający na własną rękę – nawet 77 PLN netto za trening, najmniej natomiast współpracujący z klubami w systemie prowizyjnym – 46 PLN netto. Z kolei średnie wynagrodzenie za jeden trening wynosi 59 PLN netto.

Następnie warto sprawdzić czy i jak na wysokość zarobków trenerów personalnych wpływają takie czynniki jak: rodzaj klubu w którym prowadzone są trening, oraz wielkość miasta. Co ważne w obu tych przypadkach przytaczane dane dotyczą zarówno trenerów dla których jest to jedyne źródło dochodu, jak i tych dla których wynagrodzenie z treningów personalnych jest uzupełnieniem głównego źródła dochodu.

Na wysokość zarobków trenera w znacznym stopniu wpływa również rodzaj klubu w którym prowadzone są treningi. Najkorzystniej wypada praca w studiach treningu personalnego oraz klubach low cost (niskobudżetowe, z obsługą ograniczoną do minimum) otwartych całą dobę. W tych przypadkach trenerzy zarabiają średnio ponad 3 400 PLN netto miesięcznie. Na zarobki nieco powyżej mediany mogą natomiast liczyć trenerzy pracujących w klubach butikowych, tj. nastawionych na konkretny profil ćwiczeń lub klientów. Na drugim krańcu skali są treningi organizowane w salach gimnastycznych i szkołach, gdzie średnie zarobki wynoszą zaledwie 751 PLN netto. Po uśrednieniu wszystkich wyników ich wynagrodzenie wynosi 2 462 PLN netto. Jest to wynik niższy od przywołanych powyżej.

Analizując wynagrodzenia za jeden trening uzyskuje się podobne dane. Najwięcej zarabiają trenerzy w klubach typu low cost (76 PLN netto). Nieco niższe zarobki osiągają trenerzy pracujący na dworze lub u klienta (61 PLN netto), a także w klubach sieciowych (62 PLN netto). Różnica między zarobkami za jeden trening a miesięcznymi wynika z faktu, iż w klubach typu low cost trenerzy pracują jako freelancerzy i osiągają wyższe stawki godzinowe, jednak w klubach sieciowych mogą zdobyć najszerszą bazę klientów i pomimo niższej stawki za godzinę (54 PLN), w skali miesiąca mogą zarobić najwięcej. Średnie wynagrodzenie za jeden trening wynosi natomiast 57 PLN netto.

fot. mat. prasowe

Średnie miesięczne zarobki trenera personalnego zależne od charakteru klubu

Najwięcej zarabiają trenerzy w klubach typu low cost (76 PLN netto).


Na podstawie uzyskanych odpowiedzi nie można natomiast ustalić zależności między wielkością miasta a średnimi miesięcznymi dochodami. Trenerzy personalni najwięcej zarabiają w miastach powyżej 1 miliona mieszkańców, oraz w tych z przedziału między 30 000 a 50 000 mieszkańców. Wpływ na uzyskane dane miał również fakt iż najliczniejszą grupę (31%) stanowili respondenci z Warszawy. Najmniej natomiast trenerzy zarabiają w miastach liczących od 20 001 do 30 000, oraz od 100 001 do 200 000 mieszkańców.

W przypadku stawek za jeden trening ponownie najwięcej zarabiają trenerzy w Warszawie (72 PLN netto), a najmniej w miastach od 30 001 do 50 000 mieszkańców (36 PLN netto).

fot. mat. prasowe

Średnie miesięczne wynagrodzenia trenera personalnego w miastach różnej wielkości

W przypadku stawek za jeden trening ponownie najwięcej zarabiają trenerzy w Warszawie (72 PLN netto).


Pełniejszy obraz sytuacji można uzyskać w oparciu o analizę rozkładu wysokości zarobków badanej populacji. W przypadku rozkładu dochodów za jeden trening najliczniejszą grupę stanowią osoby zarabiające od 41 do 50 PLN, co jest wartością o około 15-20% niższą od średnich zarobków podanych wcześniej. Najmniej liczne grupy stanowiły osoby które za jeden trening otrzymywały najwięcej (powyżej 100 PLN), oraz najmniej (do 20 PLN).

fot. mat. prasowe

Rozkład zarobków za jeden trening

W przypadku rozkładu dochodów za jeden trening najliczniejszą grupę stanowią osoby zarabiające od 41 do 50 PLN.


W przypadku wynagrodzenia miesięcznego najliczniejszą grupę stanowią osoby zarabiające od 1 000 do 4 001 PLN netto.

fot. mat. prasowe

Rozkład miesięcznych zarobków

W przypadku wynagrodzenia miesięcznego najliczniejszą grupę stanowią osoby zarabiające od 1 000 do 4 001 PLN netto.


Dla porównania mediana wynagrodzenia trenerów sportowych zajmujących się opracowywaniem i stosowaniem skutecznych metod treningowych, a także planowaniem kariery i szkoleniami zawodników wynosi 2 650 PLN netto co jest wartością zbliżoną do mediany płac trenerów personalnych. Ponadto 25% trenerów sportowych zarabia miesięcznie więcej niż 3 516 PLN netto. Taki sam procent najlepiej zarabiających trenerów personalnych miesięcznie osiąga dochód wyższy o około 500 PLN netto. W grupie 25% najmniej zarabiających trenerzy personalni zarabiają również o koło 100 PLN więcej.

Średnie wynagrodzenie miesięczne trenera personalnego jest zbliżone do średniego wynagrodzenia według GUS. Trzeba jednak pamiętać iż jest ono zależne od rodzaju współpracy z klubem i charakterem tego klubu. Ponadto – choć nie ma tu jednoznacznej tendencji – w wielu ośrodkach miejskich zarobki te są niższe o kilkanaście procent. Plusem jest natomiast to, że popyt na usługi trenerów personalnych w Polsce stale rośnie, co na pewno jest zachętą do kształcenia się w tym kierunku.

BIBLIOGRAFIA:
  1. Główny Urząd Statystyczny (2018), Biuletyn statystyczny – Informacje statystyczne 02/2018 –dostęp: https://stat.gov.pl/download/gfx/.../pl/.../5498/.../biuletyn_statystyczny_luty_2018.pdf
  2. Ile zarabia trener sportowy? dostęp: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-trener-sportowy
  3. Kowalczyk W. Kim jest trener personalny? dostęp: https://www.czasnatrenera.pl/trening-personalny/kim-jest-trener-personalny-osobisty.html
  4. Maczka T. (2013), Ile zarabia trener personalny dostęp: http://sekretytrenera.pl/ile-zarabia-trener-personalny/
  5. Mączka T. (2016), Raport: Zarobki trenerów personalnych w Polsce 2016 dostęp: http://sekretytrenera.pl/wp-content/uploads/2016/11/Zarobki-trener%C3%B3w-personalnych-w-Polsce-2016.pdf
  6. Polski Związek Trenerów personalnych: http://pztp.org/
  7. Zarobki trenera personalnego, dostęp: https://www.zawodowe.com/kategorie/pozostale/trener_personalny_trener_osobisty/opis_i_zarobki/


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: