eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w energetyce i ciepłownictwie w 2013 roku

Wynagrodzenia w energetyce i ciepłownictwie w 2013 roku

2014-03-25 10:43

Wynagrodzenia w energetyce i ciepłownictwie w 2013 roku

Wynagrodzenia w energetyce i ciepłownictwie w 2013 roku © Magdziak Marcin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W 2013 roku przeciętne płace w energetyce i ciepłownictwie wynosiły 4 616 PLN. Najwyższe wynagrodzenie w tym sektorze odnotowano w województwie mazowieckim - 6 040 PLN – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Dane ogólne

Mediana wynagrodzenia całkowitego brutto w energetyce i ciepłownictwie wyniosła w 2013 roku 4 616 PLN. Najniższe zarobki (o około 30%) w omawianej branży były w województwie lubuskim - 3 550 PLN. W większości województw płace oscylowały jednak w okolicach mediany ogólnopolskiej. Najwyższe wynagrodzenie odnotowano w województwie mazowieckim - 6 040 PLN. Oznacza to, że różnica pomiędzy zarobkami w województwie, gdzie były ona najniższe a tym, gdzie były najwyższe sięgała 70%.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Mediana wynagrodzenia całkowitego brutto w energetyce i ciepłownictwie/województwa

Najniższe zarobki (o około 30%) w omawianej branży były w województwie lubuskim - 3 550 PLN. Najwyższe wynagrodzenie odnotowano w województwie mazowieckim - 6 040 PLN.


Wynagrodzenia w firmach polskich i zagranicznych

Na wszystkich szczeblach zatrudnienia wyższe wynagrodzenia były w firmach z przewagą kapitału zagranicznego. Co więcej, im wyższa grupa stanowisk, tym te dysproporcje były większe. Wśród pracowników szeregowych różnice sięgały 17%. Specjaliści pracujący w firmach zagranicznych zarabiali już o 40% więcej, od ich odpowiedników w polskich przedsiębiorstwach. Największe, sięgające niemal 60% zróżnicowanie zarobków zaobserwowano wśród osób zajmujących stanowiska kierownicze. Więcej danych o wynagrodzeniach na stanowiskach w firmach polskich i zagranicznych znajdą Państwo w Mojej Płacy.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Mediana wynagrodzenia w energetyce i ciepłownictwie w firmach polskich i zagranicznych

Na wszystkich szczeblach zatrudnienia wyższe wynagrodzenia były w firmach z przewagą kapitału zagranicznego.



Wynagrodzenia w różnych działach

Najwyższe wynagrodzenia w branży energetyka i ciepłownictwo otrzymywały osoby pracujące w działach finansów, księgowości i audytu - 5 525 PLN. Największe było tam również zróżnicowanie wynagrodzeń. Połowa pracowników tych działów zarabiała od 3 680 PLN do 9 940. Oznacza to, że różnica sięgała 170%. Wynagrodzenia na podobnym poziomie otrzymywali pracownicy działu badań i rozwoju - 5 500 PLN. Najniższe były płace pracowników działów administracyjnych, biura zarządu. Tam 25% najniżej wynagradzanych osób otrzymywało nie więcej niż 3 000 PLN miesięcznie, a mediana wynosiła 4 100 PLN. Najmniejsze zróżnicowanie wynagrodzeń odnotowano natomiast w dziale produkcyjnym, gdzie różnica pomiędzy 25% najniżej i najwyżej wynagradzanych pracowników wynosiła 110%.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Wynagrodzenia całkowite brutto w energetyce i ciepłownictwie w różnych działach w 2013

Najwyższe wynagrodzenia w branży energetyka i ciepłownictwo otrzymywały osoby pracujące w działach finansów, księgowości i audytu - 5 525 PLN. Najniższe były płace pracowników działów administracyjnych, biura zarządu. Tam 25% najniżej wynagradzanych osób otrzymywało nie więcej niż 3 000 PLN miesięcznie, a mediana wynosiła 4 100 PLN.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: