eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Urlop rodzicielski 2014

Urlop rodzicielski 2014

2013-12-30 17:47

Urlop rodzicielski 2014

Tata i dziecko © Fotowerk - Fotolia.com

Urlop rodzicielski to nowa forma urlopu po urodzeniu lub wzięciu na wychowanie dziecka, kierowana do obojga rodziców.

Przeczytaj także: Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

Kiedy na świat przychodzi dziecko, dla jego najbliższych naturalne jest, że pozostaje ono pod opieką matki. Ze względów biologicznych, ale także emocjonalnych i społecznych, takie rozwiązanie wydaje się najlepsze. Jednak nie zawsze jest to optymalne wyjście. Rodziny różnią się od siebie stylem życia, potrzebami i zasadami. W ostatnich dziesięcioleciach znacząco zmieniło się także postrzeganie roli matki i ojca w opiece nad dzieckiem. Zmiany te owocują coraz częstszymi sytuacjami, w których to ojciec w większym stopniu przejmuje pieczę nad małym człowiekiem.

Polskie ustawodawstwo od pewnego już czasu stara się nadążyć za zmieniającymi się modelami rodziny, wprowadzając coraz śmielej rozwiązania mające na celu umożliwienie sprawowania przez rodziców opieki w sposób maksymalnie elastyczny i dostosowany do własnych potrzeb oraz sytuacji rodzinnej. Po ostatniej nowelizacji, która w pełni weszła w życie 17 czerwca 2013 roku, ojcowie zyskali znacznie więcej możliwości korzystania z urlopu związanego z urodzeniem (lub wzięciem na wychowanie) dziecka. Z łącznie 52 tygodni urlopu (na które składają się trzy części) ponad połowę mogą wykorzystywać ojcowie. Tylko 14 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego przypadających po porodzie kobiety mają na "wyłączność". Dodatkowo ustawodawca wprowadził także część "wyłączną" dla ojca dziecka - to 2- tygodniowy urlop ojcowski, który może on wykorzystać do ukończenia przez nie 1-go roku życia.

fot. Fotowerk - Fotolia.com

Tata i dziecko

Urlop rodzicielski umożliwia ojcom zwiększenie wymiaru swojej opieki nad dzieckiem


Z prawnego punktu widzenia nazwa "urlop rodzicielski" określa 26 tygodni, które można wykorzystać po zakończeniu urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Oboje rodzice mogą wykorzystać go naprzemiennie, maksymalnie w trzech częściach, które muszą następować bezpośrednio po sobie i żadna z nich nie może być krótsza niż 8 tygodni. Istnieje też możliwość pozostawania przez rodziców na urlopie w tym samym czasie, przy czym w takiej sytuacji do ogólnej puli sumuje się urlopy matki i ojca.

Przydatne linki:
- Kodeks pracy

Z tytułu pozostawania na urlopie rodzicielskim przysługuje zasiłek macierzyński. Jego wysokość jest ustalana i wyliczana dla osoby korzystającej z danego urlopu i wynosi 60 proc. średniego wynagrodzenia, jeśli w okresie urlopu macierzyńskiego pobierane było wynagrodzenie w wysokości 100 procent, lub 80 procent przez cały czas trwania wszystkich części urlopu (podstawowego macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego). Świadczenie jest wypłacane na rzecz osoby, która w danym okresie pozostaje na urlopie.
Przeczytaj także: Urlop macierzyński 2014 Urlop macierzyński 2014

oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: