eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia Święty Mikołaj 2013?

Ile zarabia Święty Mikołaj 2013?

2013-12-06 11:38

Ile zarabia Święty Mikołaj 2013?

Ile zarabia Święty Mikołaj 2013? © Nejron Photo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Grudzień kojarzy się nam przede wszystkim z przypadającymi 6 dnia tego miesiąca mikołajkami, świętami Bożego Narodzenia oraz Sylwestrem. Z perspektywy rynku pracy miesiąc ten wraz z poprzedzającym go listopadem to okres, w którym pojawia się większa niż zwykle liczba ofert pracy tymczasowej. Centra handlowe, sklepy, restauracje a nawet przedsiębiorstwa produkcyjne poszukują osób, które wcielą się w role mikołajów, elfów, śnieżynek czy pań mikołajowych i wręczą pracownikom oraz klientom upominki. Na zatrudnienie mikołaja decydują się również rodzice, którzy chcą w ten sposób sprawić radość swoim dzieciom i zmobilizować je do lepszego zachowania w przyszłym roku.

Przeczytaj także: Ile zarabia Święty Mikołaj?

Mikołajem może zostać niemal każdy. Niedoskonałości fizyczne – brak wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha i gęstej siwej brody – nadrobić można rekwizytami. Konieczne jest jednak, aby osoba wcielająca się w rolę mikołaja była komunikatywna, miała podejście do dzieci oraz poczucie humoru.

Brzuchaci i brodaci w cenie

Stawki za odwiedziny mikołaja są zróżnicowane. W dużej mierze uzależnione są one od długości i daty wizyty oraz od ilości osób, którym „święty” rozdaje prezenty. Ponadto różnią się w zależności od rejonu geograficznego. Jak wynika z analiz, to nie warszawscy mikołaje stoją na czele zestawienia. Fakt ten może być zaskakujący biorąc pod uwagę, że to właśnie w stolicy przeciętne zarobki są najwyższe - zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana płac całkowitych brutto wyniosła w 2012 roku w Warszawie 6 000 PLN. „Świętych” ze stolicy wyprzedzili między innymi, ci z Poznania. Za trwającą od 20 do 30 minut wizytę w domu połączoną z rozdaniem dzieciom prezentów, pobierają oni opłatę wynoszącą od 120 PLN do aż 280 PLN. Z kolei płace mikołajów z Krakowa są najbardziej zróżnicowane. Stawki wahają się bowiem od 30 PLN do 270 PLN. Ta rozpiętość wynagrodzeń może wynikać z różnicy w doświadczeniu oraz charakteru działalności. Mikołaje działający samodzielnie i sezonowo, zwykle decydują się na niższe wynagrodzenie. Stawki mikołajów zatrudnionych w firmach organizujących imprezy, działających przez cały rok i oferujących różne usługi w zależności od pory roku, są wyższe. Maksymalny pułap opłaty za wizytę mikołaja w krakowskim domu to 270 PLN. W Gdańsku, Łodzi i Katowicach najwyższe stawki wynoszą 265 PLN. Te najniższe oscylują w Łodzi na poziomie 50 PLN, w Katowicach – 60 PLN, natomiast w Gdańsku – 150 PLN. We wspomnianej już Warszawie, mikołaje za swoją wizytę i wręczenie prezentów pobierają od 100 PLN do 250 PLN. Maksymalne stawki wynoszące 250 PLN odnotowano także w Rzeszowie, Bydgoszczy i Wrocławiu. Zdecydowanie niższe wynagrodzenie za swoją pracę inkasują mikołaje rozdający prezenty maluchom w Lublinie. Ich płaca za jedną wizytę wahała się od 40 PLN do 160 PLN. W Kielcach i Zielonej Górze stawki były najniższe. W stolicy województwa świętokrzyskiego wynosiły od 70 PLN do 100 PLN, w Zielonej Górze natomiast od 60 PLN do 80 PLN.

fot. mat. prasowe

Minimalne i maksymalne stawki za odwiedziny w domach pobierane przez mikołajów w różnych miastach

W Kielcach i Zielonej Górze stawki były najniższe. W stolicy województwa świętokrzyskiego wynosiły od 70 PLN do 100 PLN, w Zielonej Górze natomiast od 60 PLN do 80 PLN.


Omówione stawki dotyczą wizyt u klientów indywidualnych. Za trwające jedną godzinę odwiedziny w przedsiębiorstwie czy instytucji, mikołaje życzą sobie od 150 PLN w Zielonej Górze do 300 PLN w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu czy w Rzeszowie.

fot. mat. prasowe

Minimalne i maksymalne dzienne wynagrodzenia mikołajów przy założeniu odbywania 4 wizyt dziennie

Zaznaczyć należy, że zwykle przedstawione w tabeli stawki nie są wynagrodzeniem „na rękę”. Mikołaje ponoszą koszty swojej dzielności np. koszty dojazdu.


Ile może zarobić mikołaj?

Zakładając, że mikołaje pracują głównie popołudniami (rodzice pracują, a zwykle chcą być obecni podczas odwiedzin „świętego”) przyjmujemy, że w sezonie świątecznym są oni w stanie odbyć cztery do pięciu wizyt dziennie. W tabeli 1. przedstawiono minimalne i maksymalne dzienne wynagrodzenie, które mogą otrzymać przy spełnieniu wyżej wspomnianych założeń. O jednodniowej płacy przekraczającej 1 000 PLN marzy wielu pracowników. Zaznaczyć należy, że zwykle przedstawione w tabeli stawki nie są wynagrodzeniem „na rękę”. Mikołaje ponoszą koszty swojej dzielności np. koszty dojazdu. Ci zatrudnieni w większych firmach otrzymują zwykle niewielką część obowiązującej stawki.

fot. mat. prasowe

Ile trafi do kieszeni mikołaja? – dodatkowe atrakcje i ich ceny

Mikołaje z talentem wokalnym, którzy zdecydują się na odśpiewanie z rodziną kilku kolęd, za wizytę pobierają opłatę wynoszącą od 170 do 250 PLN.


Mikołaj, elf i śnieżynka na godziny

W grudniu w ramach promocji wiele sklepów i centrów handlowych decyduje się na zatrudnienie osoby, która wcieli się w rolę mikołaja i będzie rozdawać ulotki, zapraszać do sklepu oraz rozmawiać z dziećmi. Jak wynika z analiz ogłoszeń, zwykle sklepowym mikołajom oferowana jest stawka od 20 PLN do nawet 50 PLN za godzinę. Oznacza to, że pracując 40 godzin tygodniowo mogą oni zarobić od 800 do nawet 2 000 PLN brutto. Zdecydowanie niższe wynagrodzenie oferowane jest elfom i śnieżynkom. Płaca osób zatrudnionych na tych stanowiskach zwykle waha się od 8 PLN do 17 PLN brutto za godzinę. Pracując 40 godzin tygodniowo zarabiają więc od 320 PLN do 680 PLN brutto.

Czy mikołaj może sobie „dorobić”?

Oczywiście, że tak! Mikołaje z talentem wokalnym, którzy zdecydują się na odśpiewanie z rodziną kilku kolęd, za wizytę pobierają opłatę wynoszącą od 170 do 250 PLN. Jeśli grają na jakimś instrumencie i zaprezentują swoje zdolności muzyczne odwiedzanym dzieciom „inkasują” dodatkowe 30-60 PLN. Wśród oferowanych usług znajduje się również telefon do dziecka oraz napisanie do niego listu. Za 10-minutową rozmowę na koszt mikołaja rodzice muszą zapłacić 50 PLN, za list natomiast od 30 PLN do 40 PLN. Wśród najdroższych dodatkowych atrakcji znajduje się wizyta mikołaja w towarzystwie reniferów. Ceny zaczynają się od 1 000 PLN. Mikołaje rozwożący prezenty przy pomocy tradycyjnych sani zarabiają dodatkowe 300 PLN za wizytę. Stawki tych, poruszających się w towarzystwie elfa lub śnieżynek są natomiast o 50-100% wyższe od cen regularnych. W tabeli 2. zaprezentowano dodatkowe atrakcje oferowane przez mikołajów wraz z opłatami za nie.


Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: