eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Efekt halo: jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy?

Efekt halo: jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy?

2008-10-16 13:54

Czy wiesz, że potencjalny rozmówca wyrabia sobie o tobie opinię w ciągu pierwszych sekund od poznania? Poznaj techniki wywierania pozytywnego wrażenia na rozmówcy, zadbaj o dobry wizerunek.

Przeczytaj także: 5 porad dla programistów na udaną rozmowę kwalifikacyjną

Dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz.

Każdy ma tendencję do automatycznego pozytywnego lub negatywnego oceniania rozmówcy. Jest to tak zwany efekt halo. Polega on na tym, że danej osobie przypisujemy pozytywne lub negatywne cechy, mimo, że tej osoby dobrze nie znamy - na podstawie jednej zaobserwowanej cechy.

Może się okazać, że nasz uśmiech spowoduje, że przy pierwszym poznaniu zostaniemy odebrani jako szczerzy i weseli. I odwrotnie - nasze zmieszanie może nas zaszufladkować, jako osobę strachliwą. Ta ocena może mocno mijać się z prawdą, ale pierwsze wrażenie jest na tyle sugestywne, że często utrwala się w głowach naszych rozmówców i ciężko je później zmienić.

Dlatego pracuj nad swoimi emocjami i wizerunkiem. Koniecznie dobrze przygotuj się do pierwszej rozmowy i zrób tylko dobre wrażenie.

Efekt halo


Efekt halo to tendencja do automatycznego oceniania rozmówcy i przypisywania mu cech, których nawet nie zaobserwowaliśmy na podstawie tego co zwróciło naszą uwagę przy pierwszym wrażeniu.

Wyróżniamy:
  • anielski efekt halo (inaczej: efekt Galatei, efekt aureoli, efekt nimbu, efekt Polyanny) - pozytywna ocena rozmówcy,
  • szatański efekt halo (inaczej: efekt Golema) - negatywna ocena.
Efekt halo jest pewnego rodzajem błędem w postrzeganiu innych osób.

Przykładowo - jeśli przyjdziemy punktualnie na rozmowę kwalifikacyjną, szczerze się uśmiechniemy i będziemy spokojni, ale nie wyluzowani - możemy zostać odebrani, jako osoby pogodne, inteligentne i uczciwe. Dalsza rozmowa będzie przebiegała w przyjaznej atmosferze, a nasze ewentualne dalsze błędy nie będą miały większego wpływu na postrzeganie naszej osoby. Zostaliśmy zaszufladkowani - przynajmniej na jakiś czas.

Automatyczne wyrabianie sobie opinii o człowieku jest niezależne od nas i może prowadzić do złych efektów. Jeśli jesteśmy z natury osoba skrytą, wykonujemy zawód, w którym nie wymaga się kontaktów z ludźmi i mamy problemy z otwartością - na pierwszej rozmowie o pracę możemy zostać odebrani jako osoba trudna i nieciekawa.

Jak i kiedy oceni nas pracodawca przy pierwszym poznaniu?


Pierwsza ocena nastąpi w przeciągu kilku pierwszych sekund.

Schemat oceny jest bardzo prosty, rozmówca przypisze nam następujące cechy:

atrakcyjność - nieatrakcyjność,
inteligencja - głupota,
czystość - brud,
dobroć - zło,

 

1 2 3

następna

oprac. : Kariera.pl Kariera.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: