eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Zasiłek macierzyński i pogrzebowy: ZUS może sam zgłosić się do USC po odpis aktu

Zasiłek macierzyński i pogrzebowy: ZUS może sam zgłosić się do USC po odpis aktu

2020-04-26 00:44

Zasiłek macierzyński i pogrzebowy: ZUS może sam zgłosić się do USC po odpis aktu

ZUS pomaga klientom w uzyskaniu zaświadczeń z USC © djedzura - Fotolia.com

W dobie pandemii załatwianie niektórych spraw urzędowych bywa utrudnione. Ze względu na wprowadzone ograniczenia trudniejsze niż dotychczas może okazać się np. uzyskanie z USC odpisów aktów urodzenia czy zgonu – dokumentów, które są konieczne do ustalenia prawa do wypłaty zasiłku macierzyńskiego oraz pogrzebowego. Teraz jednak o zaświadczenie z USC może postarać się sam ZUS. Zrobi to jednak dopiero na wyraźne polecenie osoby zainteresowanej.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe - w czym tkwi różnica?

Osoba, która chciałaby, aby to ZUS wyręczył ją w uzyskaniu odpisu aktu urodzenia lub zgonu z USC, musi wraz z wnioskiem o zasiłek złożyć stosowne oświadczenie, w którego treści znajdą się dane umożliwiające USC identyfikację osoby, której odpis ma dotyczyć.

Wniosek o zasiłek macierzyński – odpis aktu urodzenia


Aby ZUS uzyskał z USC niezbędny do wypłaty zasiłku macierzyńskiego odpis aktu urodzenia dziecka, z wnioskiem o zasiłek macierzyński należy przekazać ZUS dane dziecka, w tym:
  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • numer PESEL.

- Może zdarzyć się, że rodzic nie zna numeru PESEL, dlatego ważne żeby podał dodatkowo miejscowość, gdzie się dziecko urodziło. Na naszej stronie internetowej jest udostępniony formularz oświadczenia do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka - informuje rzeczniczka.

fot. djedzura - Fotolia.com

ZUS pomaga klientom w uzyskaniu zaświadczeń z USC

Na wniosek klienta Zakład może wystąpić o odpisy aktów stanu cywilnego, które są potrzebne m.in. do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego oraz zasiłku pogrzebowego.


Zasiłek pogrzebowy


Aby ZUS mógł pozyskać z USC odpis aktu zgonu, we wniosku o zasiłek pogrzebowy na formularzu Z-12 należy wpisać dane identyfikacyjne osoby zmarłej, w tym:
  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL,
  • datę zgonu.
Jeśli numer PESEL nie został nadany osobie zmarłej, należy wpisać miejsce zgonu (miejscowość) - wyjaśnia Kowalska-Matis.

Na tej podstawie ZUS wystąpi do urzędu o wydanie odpisu skróconego aktu zgonu tylko w przypadku, gdy wnioskodawcą w sprawie o zasiłek pogrzebowy jest członek rodziny osoby zmarłej.


Do kogo wysłać formularz?


Wypełniony formularz należy przekazać pracodawcy, jeśli wnioskodawca jest pracownikiem lub zleceniobiorcą. Pracodawca przekazuje oświadczenie do ZUS wraz z zaświadczeniem Z-3 lub Z-3a. Natomiast w przypadku osób prowadzących własną firmę, współpracujących z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, osób duchownych czy osób, które maja prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tytułu ubezpieczenia dokumenty składamy do ZUS.

Wnioski i oświadczenie elektronicznie lub papierowo


ZUS przypomina ponownie, że jedyną drogą elektronicznego składania oświadczeń i wniosków jest tylko i wyłącznie PUE. Dokumenty przesyłane mailem nie są rozpatrywane.
Dokumenty, które – zgodnie z przepisami - nie mogą być przekazane do ZUS w formie elektronicznej (np. rachunki poniesionych kosztów pogrzebu), muszą być złożone w oryginale, w formie papierowej. Te dokument należy wrzucić do skrzynki wystawionej w każdej placówce ZUS lub wysłać pocztą.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: