eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Najbogatsi Polacy i Francuzi. Czyj majątek większy?

Najbogatsi Polacy i Francuzi. Czyj majątek większy?

2015-10-18 00:50

Najbogatsi Polacy i Francuzi. Czyj majątek większy?

Porównanie majątku najbogatszych Polaków i Francuzów © alswart - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wprowadzona we Francji w 2012 roku 75% stawka podatku dla najbogatszych obywateli stała się przyczyną wyjazdu z kraju kilku milionerów. Szeroko komentowana w mediach była emigracja Gerarda Depardieu, który po wprowadzeniu podatku został Rosjaninem. Francuski rząd szybko wycofał się z tego rozwiązania i do końca 2014 roku zniósł podatek. Jak duże majątki posiadają najbogatsi Francuzi, którzy jeszcze nie zdążyli zmienić obywatelstwa? Jak w porównaniu z nimi wypadają nasi rodzimi milionerzy?

Przeczytaj także: Najbogatsi Polacy i Niemcy - porównanie majątków

Łączny majątek 40 najbogatszych Francuzów jest 8,5-krotnie większy niż zagregowany majątek 40 najbogatszych Polaków. Najbogatsi obywatele Francji łącznie posiadają ponad 185 mld EUR, natomiast najzamożniejsi nasi rodacy dysponują łącznym majątkiem w wysokości 21,5 mld EUR. Gdyby wszyscy najbogatsi Polacy (uwzględniona czterdziestka) połączyli swoje fortuny, znaleźliby się dopiero na trzecim miejscu francuskiej listy najbogatszych.

Średnia majątków 40 najbogatszych Francuzów wyniosła w 2014 roku ponad4,5 mld EUR. Polscy najbogatsi milionerzy (czterdziestu) przeciętnie posiadają o wiele mniej –538 mln EUR. Równie duża różnica jest pomiędzy medianą tych fortun. We Francji mediana wysokości majątków 40 najbogatszych obywateli wynosi 1 885 mln EUR, a w Polsce 238 mln EUR.

Francja to niekwestionowana stolica mody. Piękno przyciąga równie mocno jak fortuny, a co więcej – bywa, że jest kosztowne i można na nim nieźle zarobić. Nie dziwi fakt, że najbogatsza Francuzka – Liliane Bettencourt dorobiła się właśnie na kosmetykach. Jest ona głównym udziałowcem koncernu L'Oréal, a jej majątek to 30 mld EUR. Na drugim miejscu we Francji uplasował się Bernard Arnault, który jest prezesem i udziałowcem takich marek jak Louis Vuitton, Moët, S Hennessy oraz Christian Dior. Jego majątek jest szacowany na ponad 28 mld EUR. Trzeci Francuz w zestawieniu to Patrick Drahi z fortuną wartą 12 mld EUR. Źródłem jego majątku są firmy telekomunikacyjne. W światowym rankingu „The World’s Billionaires” znalazło się jedynie pięciu Polaków. W tym samym zestawieniu było natomiast 47 Francuzów. Najbogatszym Polakiem w ubiegłym roku był nieżyjący już Jan Kulczyk – z majątkiem 3,6 mld EUR. W Polsce, w pierwszej trójce, znaleźli się również Zygmunt Solorz-Żak i Michał Sołowow, z dorobkiem kolejno ponad 2,8 i 1,8 mld EUR.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Porównanie łącznego majątku 40 najbogatszych Francuzów i Polaków

Łączny majątek 40 najbogatszych Francuzów jest 8,5-krotnie większy niż zagregowany majątek 40 najbogatszych Polaków.


fot. mat. prasowe

Wykres 2. Porównanie średniej i mediany majątków 40 najbogatszych Francuzów i Polaków

Średnia majątków 40 najbogatszych Francuzów wyniosła w 2014 roku ponad 4,5 mld EUR.


Listę czterdziestu najbogatszych obywateli Polski zamyka Marek Majewski z dorobkiem 148 mln EUR. Jest on założycielem sieci sklepów RTV i AGD Neonet. Co ciekawe, swoją działalność rozpoczynał od prowadzenia jednoosobowej hurtowni na Dolnym Śląsku. Majątek Majewskiego jest prawie sześciokrotnie mniejszy niż ostatniego we francuskim zestawieniu JeanaBurelle.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Porównanie wartości majątków Polaków i Francuzów zajmujących dziesięć najwyższych pozycji

Najbogatsza Francuzka – Liliane Bettencourt jest głównym udziałowcem koncernu L'Oréal, a jej majątek to 30 mld EUR.


fot. mat. prasowe

Tabela 2. Porównanie wartości majątków Francuzów i Polaków zajmujących dziesięć najniższych pozycji

Listę czterdziestu najbogatszych obywateli Polski zamyka Marek Majewski z dorobkiem 148 mln EUR.


Ewelina Jurczak, Sedlak & Sedlak

Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: