eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Programista

Programista

Programista

Programista - zakres obowiązków i opis stanowiska © vege - Fotolia.com

Programista to osoba posługująca się specjalnym językiem służącym do tworzenia programów komputerowych. Zazwyczaj programista zna kilka języków w stopniu podstawowym, ale specjalizuje się w jednym z nich (np. HTML, JAVA, PHP, C++). Języki służące do programowania cały czas się rozwijają, dlatego konieczne jest nieustanne zgłębianie wiedzy z danego zakresu. Oferty pracy kierowane są z reguły do specjalistów tworzących w konkretnym języku. Programiści pracują w biurach wyposażonych w dobrej jakości sprzęt lub w laboratoriach komputerowych. Coraz powszechniejsza staje się również praca zdalna.

Przeczytaj także: Ile zarabiają programiści Java?

Wyróżnić można programistów aplikacji oraz programistów systemowych. Co ciekawe, pierwszym programistą w historii była kobieta, córka Lorda Byrona – Ada Lovelace. Stworzony przez nią algorytm nie został jednak nigdy zweryfikowany.

Czym się zajmuje programista (Zakres obowiązków):

  • Tworzenie programów i aplikacji przy użyciu specjalistycznego języka programowania
  • Rozwijanie systemów operacyjnych, systemów zarządzania bazami danych, sterowników
  • Wyszukiwanie i usuwanie błędów powstałych w trakcie pisania kodu (debugowanie)
  • Testowanie oprogramowania

Wymagania

Aby zostać programistą nie trzeba posiadać wykształcenia informatycznego (choć jest to wskazane i wielu pracodawców tego wymaga). Programowania można nauczyć się nawet samodzielnie, jednak pracodawcy wymagają potwierdzenia umiejętności w postaci zrealizowanych projektów. Warto rozpocząć naukę jak najwcześniej i systematycznie rozwijać się w tym kierunku. Bardzo przydatna jest również znajomość języka angielskiego.

Programista powinien cechować się zdolnością logicznego myślenia, spostrzegawczością, kreatywnością, zamiłowaniem do matematyki, sumiennością i samodzielnością. Programista to komputerowy twórca, a każdy napisany przez niego program staje się jego wizytówką.

Zarobki

Zarobki programistów należą do najwyższych na rynku, jednak różnią się w zależności od języka, w którym programuje dana osoba. Średnie zarobki osoby pracującej na stanowisku programisty można sprawdzić pod adresem: http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/it/programista/
Więcej na ten temat: programista

Dostępne oferty pracy:

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Cyriak161 / 2017-11-16 14:26:23

    Uważam, że to przyszłościowy zawód a do tego nieźle płatny. Mam w rodzinie programiste i wiem co nieco jak to wygląda. Polecił mi kurs na eduwebie i się przymierzam do zmiany branży. Po co się męczyć za biurkiem jak można mieć 3 razy tyle kasy i kodować z domu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.