eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Product Manager, menedżer produktu

Product Manager, menedżer produktu

Product Manager, menedżer produktu

Product Manager, menedżer produktu - zakres obowiązków i opis stanowiska © Rido - Fotolia.com

Stanowisko menedżera produktu (ang. Product Manager) w zależności od firmy nazywane jest różnie – manager'em (menedżerem) produktu, kierownikiem ds. produktu – i różne zajmuje miejsce w organizacji oraz różnorodna jest interpretacja roli tego stanowiska. Najczęściej przyjmuje się, że Product Manager kreuje produkt spełniający potrzeby i preferencje klientów, oraz zarządza cyklem życia produktu.

Przeczytaj także: Zarobki w PR i marketingu w 2013 roku

Menedżer produktu inicjuje procesy innowacyjne w firmie, rozwija nowe produkty oraz modyfikuje te już oferowane przez firmę, kreuje nową przestrzeń rynkową dla wdrożenia produktu zaspakajającego potrzeby i preferencje klientów. Prowadzi w tym zakresie działania analityczne, planistyczne, wdrożeniowe i kontrolne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku kształtuje produkt pod kątem technologicznym, logistycznym oraz marketingowo-sprzedażowym.

Menedżer produktu współpracuje z kadrą zarządzającą oraz z działami wewnątrz firmy, takimi jak: dział badań i rozwoju, dział produkcji, marketingu i sprzedaży, finansowy, zarządzania zasobami ludzkimi oraz logistyki. Współpracuje również z klientami i partnerami biznesowymi np. instytucjami badawczymi, dostawcami.

Do głównych obowiązków menedżera produktu należy inicjowanie, gromadzenie i selekcja pomysłów na nowe produkty/rozwiązania na podstawie przeprowadzonych analiz, opracowywanie i realizacja strategii produktowych zgodnie z misją i celami firmy, zarządzanie produktem, badanie efektywności wdrożenia produktu na rynek.

Czym się zajmuje Product Manager, menedżer produktu (Zakres obowiązków):


  • analizowanie trendów rynkowych
  • monitowanie preferencji klienta, oferty konkurentów, dostawców
  • planowanie i opracowywanie strategii produktu
  • wprowadzanie i utrzymywanie produktu na rynku
  • badanie efektywności wdrożenia produktu
  • tworzenie analiz finansowych dla produktu

Wymagania


Do podjęcia pracy w zawodzie Product Managera preferowane jest wykształcenie wyższe magisterskie w dziedzinie nauk społecznych (najczęściej marketing), lub innych nauk z dodatkowo ukończonymi studiami podyplomowymi z zakresu marketingu. Kandydat na stanowisko managera produktu powinien znać doskonale branżę oraz produkt, którym się zajmuje, mieć wszechstronną wiedzę z obszaru ryzyka, marketingu, sprzedaży czy nawet IT.

Istotną kompetencją oczekiwaną od managera produktu jest zarówno umiejętność komunikacji i pracy w zespole, jak również zarządzania projektem. Pożądane jest doświadczenie zawodowe związane z samodzielnym zarządzaniem produktem. Często niezbędne okazują się prawo jazdy kat. B oraz znajomość języków obcych.

Zarobki


Średnia pensja Product Managera wynosi około 6 tys. zł brutto, ale ponad połowa z menedżerów produktu zarabia ponad 7 - 8 tys. zł brutto.
Więcej na ten temat: Product Manager, menedżer produktu

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: