eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Wniosek o urlop warto złożyć wcześniej

Wniosek o urlop warto złożyć wcześniej

2014-06-03 20:22

Wniosek o urlop warto złożyć wcześniej

Wniosek o urlop © apops - Fotolia.com

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych praw pracownika. Jak stanowi Kodeks pracy, prawa do urlopu nie można się zrzec, ani zostać go pozbawionym. Wybierając się na urlop, szczególnie wypoczynkowy w trakcie wakacji, należy odpowiednio wcześniej złożyć wniosek o urlop, tak by pracodawca miał czas na udzielenie odpowiedzi. Urlopy wypoczynkowe nie są bowiem udzielanie dowolnie.

Przeczytaj także: Plan urlopów a związki zawodowe

Kodeks pracy określa, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, uwzględniając wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. W praktyce oznacza to, że pracodawca nie ma obowiązku udzielenia urlopu w terminie, o który ubiegał się pracownik składając wniosek o urlop. Pracodawca może nie ustalać planu urlopów, jeśli związki zawodowe działające w firmie wyraziły na to zgodę. Jeśli w zakładzie nie działają związki zawodowe, wówczas pracodawca również nie musi ustalać planu urlopów. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu w porozumieniu z pracownikiem.

Urlop wypoczynkowy wyznacza się tak, by przynajmniej jedna jego część (w zależności od wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi) nie trwała krócej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracownik w trakcie urlopu nie może być zwolniony. Pracodawca ma jednak prawo - w uzasadnionych przypadkach - odwołać pracownika z urlopu, musi jednak wówczas pokryć koszty, które ponosi pracownik przerywając urlop.

Wniosek o urlop złożyć najlepiej w postaci pisemnej. W niektórych firmach stosowane są kwestionariusze wniosków urlopowych, ale nie istnieje żaden określony prawem wzór opisujący jak ma wyglądać wniosek o urlop. Oznacza to, że może przybierać on dowolne formy, byle zawierał istotne dane. Wniosek o urlop może być więc na zakładowym kwestionariuszu, napisany samodzielnie przez pracownika i wydrukowany, ale też i napisany odręcznie.

Co powinien zawierać wniosek o urlop wypoczynkowy? Zwyczajowo wszystkie dane charakterystyczne dla pism oficjalnych, to znaczy oznaczenie miejscowości, datę sporządzenia wniosku, imię i nazwisko, ewentualnie inne identyfikatory pracownika (w zależności od norm obowiązujących w zakładzie) oraz oczywiście sam wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego, wraz z oznaczeniem terminu. Niektóre firmy wymagają jeszcze podania dodatkowych danych, na przykład sposobu kontaktu w czasie urlopu, czyli podania np. numeru telefonu komórkowego czy adresu e-mail. Dane te są potrzebne w przypadku wspomnianej powyżej konieczności odwołania pracownika z urlopu.

Wniosek warto składać w dwóch egzemplarzach, gdzie na jednym pracodawca czy wyznaczony pracownik albo przełożony kwituje odbiór, potwierdzając datę złożenia wniosku. Działanie takie pozwoli uniknąć problemów w przypadku np. zaginięcia złożonego wniosku urlopowego.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: