eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia informatyk?

Ile zarabia informatyk?

2013-06-18 00:11

Ile zarabia informatyk?

Ile zarabia informatyk? © sherstobitov - Fotolia.com

Dynamiczny rozwój technologiczny i nieustannie napływające do Polski inwestycje sprawiają, że dostęp do kadry specjalistycznej i menedżerskiej IT staje się kluczowy dla większości pracodawców. Potrzeby kadrowe firm sprawiają, ze ścieżka kariery w IT w Polsce jest dziś niezwykle atrakcyjna.
Nadal obserwujemy niedobór specjalistów z tej dziedziny. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest to wciąż rynek kandydata w przeciwieństwie do innych specjalności. Nie dziwi więc fakt, że branża IT w 2012 roku była najlepiej opłacaną w Polsce. Także w 2013 zajmuje ona czołową pozycję w rankingach najwyższych wynagrodzeń. Sprawdźmy zatem ile wynoszą zarobki najlepiej opłacanych stanowisk tego sektora według najnowszych danych z Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources.

Płaca w branży IT zwykle jest bardzo dobra, choć mocno zróżnicowana. Jej wysokość zależy od stażu pracy, posiadania dyplomu i certyfikatów oraz praktycznych umiejętności. Najwyższe wynagrodzenia i benefity w sektorze technologii informatycznych otrzymują, co nie jest zaskakujące, Dyrektorzy IT. Ich średnia pensja wynosi aż 17 318 zł brutto. Poza comiesięczną wypłatą, 61% z nich ma do dyspozycji służbowy samochód, 76% korzysta z firmowego telefonu komórkowego, a 68% z firmowego laptopa. Na wysokość wynagrodzenia nie mogą narzekać także osoby zajmujące stanowisko Kierownika Wsparcia Technicznego. Ich zarobki wynoszą średnio 11 457 zł brutto, czyli niemal trzykrotnie więcej niż obecna średnia krajowa.

fot. sherstobitov - Fotolia.com

Ile zarabia informatyk?

Najwyższe wynagrodzenia i benefity w sektorze technologii informatycznych otrzymują, co nie jest zaskakujące, Dyrektorzy IT. Ich średnia pensja wynosi aż 17 318 zł brutto.


Kierownik IT, do którego obowiązków należy głównie opracowywanie, wdrażanie i administrowanie systemami teleinformatycznymi otrzymuje średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości powyżej dziewięciu tysięcy - 9 711 zł brutto. Wysokie zarobki otrzymują także pracownicy o nieco węższych specjalnościach - Kierownik ds. administrowania systemami zarabia średnio 8 379 zł, a Kierownik ds. tworzenia aplikacji 9 571zł brutto miesięcznie.

Według danych z Raportu Płacowego Wiosna 2013, firmy informatyczne są w stanie wypłacać osobom na najwyższych stanowiskach nawet ponad 40 000 zł wynagrodzenia. Na tego wymiaru pensje i benefity mogą liczyć najlepiej wykwalifikowani specjaliści i managerowie o ponadprzeciętnych umiejętnościach. Dla pracodawców najważniejsza jest przede wszystkim ich gotowość do ciągłego rozwoju.

Pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej branża IT generuje niezmiennie wysokie zyski. Globalny rozwój stymuluje innowacyjność, wymusza poszukiwanie wciąż nowych rozwiązań komunikacyjnych i pomysłów odpowiadających na rosnące potrzeby konsumentów. Bez wątpienia jest to ścieżka kariery, w którą warto zainwestować swój czas i pieniądze. Specjaliści z branży IT są po prostu skazani na dobrą pozycję na rynku pracy.

O Raporcie Płacowym Advisory Group TEST Human Resources
Wszystkie dane użyte w tekście pochodzą z przeprowadzanego dwa razy do roku badania płac, benefitów, fluktuacji pracowników oraz innych aspektów polityki personalnej. W projekcie cyklicznie bierze ponad 300 firm. Wykorzystanie zbieranych informacji, pozwala na optymalne kształtowanie wynagrodzeń w przedsiębiorstwie, co z kolei przekłada się bezpośred najlepiej opłacanych stanowisk tego sektora według najnowszych danych z Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • Synes / 2014-03-01 23:26:15

    Komentarz edytowany 2 razy (ostatnio 2014-03-01 23:30:06)

    Z tym że jest jakiś niedobór informatyków to bym nie przesadzał, raczej brakuje dobrych informatyków, a z mojej perspektywy w szczególności programistów. Stanowiska kierownicze zawsze są najlepiej opłacane, niezależnie od branży, aczkolwiek szczerze mówiąc wolę swoją cichą i spokojną pracę z kodem w SMT Software niż gdybym miał szefować w jakimś dziale Apple'a i paść na zawał po trzech latach ciągłego stresu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: