eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Jak szukać pracy?

Jak szukać pracy?

2010-04-29 13:31

Wydaje Ci się, że wiesz wszystko o tym, jak szukać pracy? Na wszelki wypadek sprawdź, co radzi Aleksandra Wierbiłowicz-Bielecka, ekspertka ds. rekrutacji agencji Work Express. Pani Aleksandra, na podstawie swoich doświadczeń zawodowych stworzyła "Dekalog rekrutera", czyli 10 naważniejszych zasad dotyczących tego, gdzie i jak szukać pracy oraz jak uniknąć błędów popełnianych często przez kandydatów. "Dekalog" został ułożony według ważności poszczególnych zagadnień.

Przeczytaj także: Jak skutecznie szukać pracy?

Szukanie pracy to proces

Dlatego pierwszy punkt dotyczy kwestii nastawienia i oczekiwań podczas poszukiwania pracy. – Osoby szukające pracy często nie zdają sobie sprawy, że jest to długi proces, któremu trzeba poświęcić dużo pracy i czasu. Zależnie od branży, w której chcemy pracować, trwa średnio, od 3 do 6 miesięcy – mówi Aleksandra Wierbiłowicz-Bielecka z Work Express. Biorąc pod uwagę, że sam proces rekrutacji w firmie (np. na stanowisko średniego szczebla) trwa często kilka tygodni, musimy się uzbroić w cierpliwość i wysłać CV do więcej niż kilku potencjalnych pracodawców.

Tym czego nie znoszą rekruterzy i co może dać nam duży „minus” na rozmowie o pracę, jest pytanie na końcu spotkania „czy przeszedłem”. – Rekruter nie wie, jaki będzie kolejny kandydat, który przyjdzie na rozmowę, więc nie jest w stanie udzielić na nie odpowiedzi. W dobrym tonie jest więc poczekać do końca terminu wyznaczonego na odpowiedź przez pracodawcę i zapytać dopiero wtedy – mówi ekspertka Work Express.

Gdzie szukać, czyli: siła referencji

Kolejną ważną kwestią, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy jest to, gdzie szukać pracy. Okazuje się, że ogłoszenia w prasie i internecie, po które sięgamy najczęściej na początku, wcale nie są tą najskuteczniejszą, a jedynie najbardziej znaną metodą. – Dwie trzecie ofert pracy nigdy nie zostaje opublikowane. Dlatego, szukając pracy, warto pytać znajomych o to, czy ich firma nie poszukuje kogoś na stanowisko, na którym chcemy pracować – mówi Aleksandra Wierbiłowicz-Bielecka. Pracownik „z polecenia” to korzyść dla obu stron: pracodawca wie, że taki pracownik będzie bardziej się starał, gdyż nie chce zawieść zaufania osoby polecającej. Z kolei kandydat wie, że trafia do firmy, którą poleca mu zaufana osoba.

Ważne jest, byśmy mieli maksymalnie skonkretyzowane oczekiwania. Osoba, która nie ma jasnej wizji swojej pracy na stanowisku, o które się stara, czy wręcz nie wie, czego chce, nie robi dobrego wrażenia na przyszłym pracodawcy – dodaje Aleksandra Wierbiłowicz-Bielecka. Zanim zaczniemy szukać pracy, warto przeanalizować swoje zawodowe atuty i oczekiwania i aplikować na takie stanowiska, na których rzeczywiście chcemy pracować.

Motywacja do pracy, to jedno z najwyżej ocenianych przez rekrutera kryteriów. Im bardziej będziemy mieli zaplanowane to, co chcemy osiągnąć na danym stanowisku, tym bardziej przekonujący będziemy na rozmowie o pracę – mówi ekspertka Work Express.

Nie wysyłaj CV na oślep, czyli: jakość, a nie ilość

Choć powinniśmy próbować swoich sił i starać się o pracę w wielu miejscach jednocześnie, nie warto wysyłać swojej aplikacji „na oślep”. Pamiętaj, że swoje CV i list motywacyjny wysyłasz do konkretnej osoby, a nie do „maszyny”. – Nic tak nie zraża pracodawcy, jak widok kilkudziesięciu firm wpisanych w pasku adresu odbiorcy maila. „Sztampowe” aplikacje, a szczególnie listy motywacyjne przygotowane według szablonu to prawdziwy „koszmar” rekrutera. Kiedy pracodawca widzi, że ten sam list poszedł do kilkunastu, czy kilkudziesięciu firm, trudno potem będzie nam go przekonać, że to właśnie to jedno miejsce pracy jest naszym „wymarzonym” – mówi Aleksandra Wierbiłowicz-Bielecka.

Pamiętajmy też, że przesyłamy oficjalny dokument, który ktoś widzi. Niedopuszczalne jest tytułowanie CV np. „Superfajna Kasia”, czy też nazwą agencji, do której wysyłamy aplikację. To ostatnie sugeruje, że wysłaliśmy wiele CV naraz – dodaje Wierbiłowicz-Bielecka. Radzi, by szukając pracy wyjść poza „ramę” gazet i portali internetowych i zacząć myśleć kreatywnie. Jak? Przede wszystkim zastanowić się, gdzie możemy sami szukać pracy, która nas interesuje i odpowiada naszym kwalifikacjom. Np. jeździć na specjalistyczne targi, czy wystawy i tam nawiązywać kontakty z firmami z „naszej” branży. Wysyłać aplikacje do firm, w których chcemy pracować, nawet jeśli te firmy nie ogłaszają naboru.

Śledzić wiadomości i wyprzedzać ofertę pracodawcy: kiedy widzimy, że dana firma będzie się rozbudowywać w regionie, w którym mieszkamy, wyślijmy tam aplikację jeszcze zanim będzie szukać pracowników. W ten sposób zyskamy przewagę nad innymi kandydatami i pozytywnie zaskoczymy pracodawcę. Korzystajmy z portali społecznościowych, na których możemy znaleźć kontakty i zostawić informację jakiej pracy szukamy. W przypadku specjalistycznych stanowisk, możemy też skorzystać z pomocy headhunterów.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: