eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › List motywacyjny: dlaczego pracodawca ma zatrudnić Ciebie?

List motywacyjny: dlaczego pracodawca ma zatrudnić Ciebie?

2010-09-20 12:20

Pracodawca szukając nowego pracownika daje ogłoszenie i prosi o CV i List motywacyjny. Następnie przeprowadza rozmowy rekrutacyjne z wybranymi osobami. Na samym końcu podejmuje decyzje o zatrudnieniu jakiegoś kandydata. Cały ten proces można sprowadzić do poszukiwania odpowiedzi na jedno pytanie: Dlaczego właśnie mam zatrudnić właśnie Ciebie?

Przeczytaj także: Jak szukać pracy?

Każda osoba chcąca znaleźć pracę powinna w pierwszej kolejności odpowiedzieć sama na to pytanie, zanim zada je pracodawca lub rekruter. Odpowiadając na to pytanie nie wolno patrzeć przez pryzmat swoich potrzeb w stylu:
  • bo potrzebuje pieniędzy,
  • bo będę miał blisko do tej pracy,
  • bo macie fajne socjale,
  • bo wypada mieć pracę.
Zastanawiając się nad odpowiedzią na to pytanie, należy się skupić na tym, co może być istotne dla pracodawcy i jakie potrzeby zaspakaja w firmie mój etat. Na czym może zależeć pracodawcy i co będzie wymagane od pracownika na tym stanowisku.

Teraz najważniejsze!

Odpowiedź na to pytanie najlepiej jest mieć gotową zanim odpowiemy na ogłoszenie o pracę, lub samodzielnie będziemy dostarczać swoją aplikację pracodawcy. Przygotowanie się do odpowiedzi na to pytanie wymaga w pierwszej kolejności podjęcia decyzji, w jakim kierunku będziemy szukali pracy i na jakim stanowisku. Po podjęciu decyzji, pojawia się dopiero możliwość doprecyzowania, co takiego może być istotne dla pracodawcy na danym stanowisku poprzez:
  • wyszukanie jakie są wymagania wobec kandydatów na to stanowisko w ogłoszeniach
  • można porozmawiać z osobami, które takie stanowisko już piastują i dowiedzieć się, jakie stawiane są przed nimi cele i zadania,
  • można też zadzwonić bezpośrednio do pracodawcy prowadzącego rekrutację i dopytać o dokładniejszy zakres obowiązków i wymagań wobec kandydata.
Kiedy już poskładasz te informacje w całość, zastanów się, co możesz dać od siebie i co możesz zagwarantować pracodawcy? Pomyśl, jakie wymagania są do spełnienia przez Ciebie i jakich wyników się spodziewasz? Jakie obszary są już ci znajome, w jakim masz doświadczenie i zdobytą wiedzę?

Teraz największy błąd!

Nie czekaj z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie do rozmowy rekrutacyjnej! Odpowiedź na to pytanie umieść w liście motywacyjnym! Dzięki temu od razu dajesz jasny sygnał pracodawcy, dlaczego ma zatrudnić właśnie Ciebie, zanim pozna Cię osobiście. Pisząc odpowiedź na to pytanie, warto pamiętać o pokazaniu poziomu motywacji i gotowości do dialogu. Wyprzedasz tym zabiegiem najważniejsze pytanie, jakie stawia sobie pracodawca przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu kandydata do pracy. Wyprzedzasz tym samym wszystkich innych kandydatów, którzy albo nie napisali żadnego listu motywacyjnego, albo skupili się w nim wyłącznie na powtórzeniu informacji z CV o przebiegu zatrudnienia i wykształceniu.

Pojawia się tutaj od razu mały problem. Otóż, jak już wielokrotnie się powtarza w rożnych książkach i poradnikach, nie pisze się jednego listu motywacyjnego na wszystkie oferty pracy. Należy każdy list motywacyjny dostosować nie tylko do pracodawcy i ogłoszenia, ale przede wszystkim do stanowiska, na jakie aplikujemy. Wymaga to pracy i doprecyzowania tego, jaką pracę chcemy wykonywać.

Przygotowanie odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego pracodawca ma zatrudnić właśnie Ciebie?" da ci również przewagę na rozmowie rekrutacyjnej. Pozwoli poprowadzić rozmowę w kierunku tego, co pracodawca zyska zatrudniając właśnie Ciebie i pokaże pracodawcy, jak dobrą decyzją było zaproszenie właśnie Ciebie na rozmowę rekrutacyjną.

Czy jest trudne przygotowanie samodzielnie odpowiedzi na to pytanie?

Myślę, że poświęcenie odrobiny czasu i zaangażowania na przygotowanie odpowiedzi jest obarczone niewielką trudnością w porównaniu do przeżycia w dzisiejszych czasach bez regularnych wpływów na konto w odpowiedniej wysokości, jeśli nie mamy sporych oszczędności. Przemyśl to i przystąp do działania. Pocieszające jest to, że taka strategia i działanie w tym kierunku, jest znacznie skuteczniejsze w procesie rekrutacyjnym i pozwala na szybsze znalezienie pracy. Nie jakiekolwiek pracy! Tylko takiej, w której wiemy, co od nas będzie wymagane i co mamy do zrobienia, a co więcej będzie to praca, którą sami wybraliśmy dla siebie.
Przeczytaj także: Udana rozmowa o pracę Udana rozmowa o pracę

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: