eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak i gdzie skutecznie szukać pracy?

Jak i gdzie skutecznie szukać pracy?

2010-11-13 00:15

Poszukiwaniom miejsca pracy zawsze towarzyszy stres i niepewność. Dziś dodatkowy niepokój wzbudza nie najlepsza sytuacja na rynku pracy. Jednak odpowiednie przygotowania i silna motywacja zwiększą nasze szanse. Agencja pracy Job Impulse Polska (Grupa Job) radzi jak skutecznie szukać ciekawej posady.

Przeczytaj także: Jak znaleźć pracę? 10 psychologicznych sztuczek

Krok 1: Poznaj swoje mocne strony i słabe strony

Poszukiwania pracy powinniśmy zacząć od dokładnej analizy naszych umiejętności i zainteresowań. Wbrew pozorom świadomość mocnych oraz słabych stron jest bardzo ważna w określaniu swej ścieżki kariery. Dzięki niej unikniemy błędnych decyzji, a tym samym będziemy mogli skoncentrować się na naszych rzeczywistych predyspozycjach. Warto także wyznaczyć sobie cel – wymarzone stanowisko bądź branże – a następnie kroki, jakie podejmiemy, aby go zrealizować. Oczywiście nie możemy też zapomnieć o konsekwencji w dążeniu do naszego celu.

Krok 2: Zdobywaj doświadczenie

Doświadczenie zawodowe to dla wielu pracodawców najważniejszy czynnik decydujący o wyborze kandydata. Dlatego już na studiach warto udzielać się w różnego rodzaju organizacjach, stowarzyszeniach i wolontariatach. Zdobyte umiejętności idealnie uzupełnią wiedzę teoretyczną ze studiów. Nie oszukujmy się: sam dyplom to dziś już za mało, aby móc dostać wymarzoną posadę. Ostatnio coraz bardziej popularne są wakacyjne staże dla studentów, organizowane przez duże firmy i korporacje. Wielu pracodawców oferuje kandydatom miesięczne praktyki, podczas których obie strony mają okazję do lepszego zapoznania i podjęcia decyzji o dalszej współpracy. Nie należy zrażać się faktem, iż są to zazwyczaj działania bezpłatne. Umiejętności zdobyte podczas praktyk letnich w dużej mierze ułatwią w przyszłości znalezienie ciekawej posady. Warto więc poświęcić czas wakacji na zdobywanie doświadczeń zawodowych, które zaowocują lepszym startem zawodowym.

Krok 3: Szukaj na wiele sposobów

W poszukiwaniu pracy trzeba wykazać się niezwykłą determinacją i cierpliwością. Przeglądanie ofert oraz wysyłanie dokumentów aplikacyjnych należy dołączyć więc do codziennych obowiązków. Szybka odpowiedź na ogłoszenie zwiększa szanse na pozytywną reakcję ze strony pracodawcy.

Szalenie istotna jest także różnorodność źródeł, z których korzystamy w trakcie poszukiwań. Najbardziej popularne są oczywiście serwisy internetowe z wyszukiwarką ofert oraz ogłoszenia zamieszczane w prasie. Poza nimi kandydaci mogą udać się również do agencji pośrednictwa pracy, gdzie wykwalifikowani konsultanci na podstawie krótkiego wywiadu określą nasze predyspozycje zawodowe oraz przedstawią nam najtrafniejsze oferty. Podobne wsparcie oferują Biura Karier, działające zazwyczaj przy uczelniach wyższych. Praktycznym rozwiązaniem może okazać się także branie udziału w targach pracy, podczas których możemy bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami firm, poznać ich oferty a także zostawić swoje CV. Poza tym nie zapominajmy, że często pracodawcy doceniają kandydatów, którzy wykazują dużo inicjatywy i są bardzo aktywni. Dlatego też możemy spróbować osobiście zgłosić się do firmy i zostawić swoje dokumenty.

Bardzo skuteczną metodą jest posiadanie rozbudowanej sieci kontaktów. Nie należy zatem wstydliwie ukrywać przed najbliższymi i rodziną, że szukamy pracy. Liczni znajomi stanowią nieocenione źródło informacji o wielu ofertach. Mogą nas rekomendować pracodawcom, do których nie mamy bezpośredniego dostępu. Jest to sposób „stary jak świat” choć dziś coraz mniej doceniany.

Krok 4: Odkryj siłę social media

Czasami nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby powiadomić dużą liczbę osób o tym, że szukamy zatrudnienia. Taką możliwość dają nam właśnie portale społecznościowe. Umieszczając swoje CV na branżowych serwisach, dołączamy do bazy, którą być może będzie przeglądał nasz przyszły szef. Również z tego powodu, użytkownicy portali powinni być bardzo ostrożni. Wszystkie treści – zdjęcia, notki, które zamieszczamy na takich serwisach mogą być oglądane przez osoby rekrutujące. Dlatego jeśli chcemy wrzucić do popularnego portalu społecznościowego zdjęcia z ostatniej imprezy, warto dobrze przemyśleć ten pomysł.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: