eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia mechanik samochodowy w 2022 roku?

Ile zarabia mechanik samochodowy w 2022 roku?

2022-12-10 00:35

Ile zarabia mechanik samochodowy w 2022 roku?

Ile zarabia mechanik samochodowy? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ile w 2022 roku zarabia mechanik samochodowy? Sprawdził to DobryMechanik.pl, który przeprowadził badanie wśród właścicieli warsztatów samochodowych.

Przeczytaj także: Key Account Manager - najlepsze stanowisko dla humanisty

Z badania wynika, że warsztaty samochodowe stawiają na pracowników z kilkuletnim stażem. 40% mechaników pracujących w zawodzie 5 lat lub dłużej zarabia powyżej 5500 zł netto.
Widzimy że dobre, rozwijające się warsztaty, do których chcą się umawiać kierowcy mają problem ze znalezieniem odpowiedniej kadry. Kierowcy często szukają opinii o warsztacie w internecie i przede wszystkim zwracają uwagę na jakość wykonywanej pracy przez mechaników, więc to jest kluczowy aspekt powodzenia w tej branży. Polska jest jednym z największych rynków motoryzacyjnych w Europie, więc potrzeby są ogromne, a zapotrzebowanie na mechaników stale rośnie - powiedział Filip Goździewicz, członek zarządu DobryMechanik.pl.

Doświadczenie vs. wysokość wynagrodzenia


Zdecydowana większość mechaników rozpoczynających karierę może liczyć na wynagrodzenie powyżej płacy minimalnej netto. Najwięcej początkujących w zawodzie (40,5%) zarabia w przedziale od 2500 do 3500 zł netto miesięcznie.

Dla mechanika z doświadczeniem 2-5 lat najczęściej (34,5%) będzie to wynagrodzenie na poziomie 4000-5000 zł netto.

Najlepiej zarabiają doświadczeni specjaliści z przynajmniej 5 letnią praktyką w zawodzie mechanika. 36,4% otrzymuje pensję na poziomie 4500-5500 zł netto. Prawie 20% może zarobić powyżej 6500 zł netto miesięcznie.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenie a staż pracy

Najwięcej początkujących w zawodzie (40,5%) zarabia w przedziale od 2500 do 3500 zł netto miesięcznie.


Specjalizacja vs. wysokość wynagrodzenia


Dobry Mechanik sprawdził jak specjalizacja wpływa na wysokość wynagrodzenia mechanika, który ma przynajmniej 2 lata doświadczenia. Na warsztat została wzięta pensja: elektromechanika, blacharza, lakiernika oraz kierownika warsztatu.

Najwięcej elektromechaników (31,7%) otrzymuje pensję w przedziale od 3000 do 4000 zł netto. W przypadku lakiernika najczęściej można liczyć na wynagrodzenie od 4000 do 6000 zł netto, natomiast prawie połowa blacharzy (46,7%) otrzymuje miesięcznie między 4000 a 5000 zł na rękę. Kierownik serwisu to najlepiej opłacana specjalizacja. 60% specjalistów na tym stanowisku zarabia powyżej 5000 zł netto.
Jestem właścicielem warsztatu z kilkoma stanowiskami i dobór odpowiedniego zespołu stanowił dla mnie zawsze wyzwanie. Żeby skompletować pewną i godną zaufania załogę, musiałem przejść długą i wyboistą drogę. Od dłuższego czasu zauważam spory niedobór mechaników zza wschodniej granicy oraz mniejszy niż wcześniej napływ młodych, chętnych i zdolnych absolwentów ze szkół mechanicznych. Na chwilę obecną szansy na napływ dobrej jakości siły roboczej upatruję w ustabilizowaniu sytuacji na wschodzie, co spowoduje ponowny wzrost migracji specjalistów do naszego kraju. Na to niestety wydaje się, że trzeba będzie jeszcze poczekać - powiedział Michał Bułgajewski, właściciel warsztatu Auto Miś w Szczecinie.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia a specjalizacja

Kierownik serwisu to najlepiej opłacana specjalizacja. 60% specjalistów na tym stanowisku zarabia powyżej 5000 zł netto.


Lokalizacja vs. wysokość wynagrodzenia


W badaniu sprawdzono również wpływ lokalizacji warsztatu na wysokość pensji. W małych, średnich, jak i dużych miastach najwięcej doświadczonych mechaników zarabia 4500 - 5500 zł netto. W miastach powyżej 200 tys. mieszkańców odsetek mechaników najlepiej zarabiających (powyżej 5500 zł netto) jest największy.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenie miesięczne netto mechanika a lokalizacja warsztatu

W małych, średnich, jak i dużych miastach najwięcej doświadczonych mechaników zarabia 4500 - 5500 zł netto.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: