eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Mechanik samochodowy

Mechanik samochodowy

Mechanik samochodowy

Mechanik samochodowy - zakres obowiązków i opis stanowiska © Kurhan - Fotolia.com

Mechanik samochodowy to mechanik maszyn, który specjalizuje się w serwisie pojazdów. Osoba trudniąca się tym zawodem zajmuje się m.in. regulowaniem układów pojazdów, kontrolą stanu technicznego, dokonywaniem napraw. Ze względu na rozwijający się rynek pojazdów mechanicy mają coraz węższe specjalizacje, zajmują się tylko wybranym typem pojazdów (pojazdy rolnicze, ciężarowe, osobowe, autobusowe), pojazdami konkretnych producentów (samochody „niemieckie”, „japońskie” bądź konkretnej marki), lub tylko konkretnym układem w samochodzie – mechanik-elektryk, mechanik-wulkanizator.
Praca wykonywana jest zwykle w pomieszczeniach zamkniętych, w wymuszonej pozycji, wśród alergenów takich jak smary, paliwa, spaliny, kurz, bród. Istnieje spore zagrożenie wypadkiem, więc jest to praca wymagająca odporności na stres.

Czym się zajmuje mechanik samochodowy (Zakres obowiązków):


  • diagnozowanie i naprawa awarii
  • konserwacja układów zainstalowanych w pojazdach
  • naprawy z wykorzystaniem sprzętu diagnostycznego i specjalistycznych urządzeń
  • konserwacja pojazdów
  • współpraca z innymi pracownikami w celu naprawy pojazdu


Wymagania


Mechanik samochodowy powinien mieć wykształcenie zawodowe lub średnie techniczne samochodowe oraz prawo jazdy kat. B. Pracodawcy oczekują doświadczenia zawodowego w wykonywaniu podstawowych usług samochodowych (np. wymiana opon, oleju, montaż układu wydechowego itp.). Mechanik musi posiadać dogłębną znajomość budowy i zasad działania wszystkich zespołów oraz układów pojazdu, zwłaszcza w obrębie obsługiwanej marki i typu pojazdu. Obecnie, w związku z dynamicznym rozwojem branży i używanych technologii, mechanik powinien nieustannie się dokształcać, poznawać nowe mechanizmy i modele.

Poszukiwanymi przez pracodawców cechami są umiejętność logicznego myślenia i zdolność koncentracji uwagi, które pozwolą na sprawne zlokalizowanie usterki. Poza tym, osoba taka powinna cechować się cierpliwością, dokładnością oraz dobrą koordynacją wzrokowo - ruchową, dużą sprawnością fizyczną i manualną oraz dobrym wzrokiem, słuchem i węchem.

Od kandydatów wymaga się także bardzo dobrej koordynacji ruchowej, tężyzny fizycznej i umiejętności pracy w zespole.

Zarobki


Przeciętne wynagrodzenie mechanika samochodowego waha się między 2500 a 3500 zł brutto.
Więcej na ten temat: mechanik samochodowy

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: