eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Zarobki w IT: jakie oczekiwania płacowe?

Zarobki w IT: jakie oczekiwania płacowe?

2021-12-21 08:58

Zarobki w IT: jakie oczekiwania płacowe?

Jakie są oczekiwania płacowe branży IT? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zarobki w branży IT jako jedne z atrakcyjniejszych na rynku budzą wiele emocji. Czy w sytuacji galopującej inflacji i zmian wprowadzanych przez Polski Ład, ta grupa zawodowa ma jakieś szczególne oczekiwania płacowe? Oto wyniki badania Antal Market Research.

Przeczytaj także: Praca w IT: rotacja pracowników i kilka tysięcy podwyżki

Wspomniane we wstępie badanie przeprowadzone zostało na próbie 878 respondentów obecnie pracujących w branży IT. Okazało się, że aż 88% specjalistów i menedżerów zwiększyło swoje oczekiwania finansowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy - średnio o 2900 zł netto.

Z badania Antal Market Research wynika, że kobiety oczekują podwyżki w wysokości średnio 2170 zł netto miesięcznie, a mężczyźni - 3020 zł netto. Jeżeli chodzi o poziom zajmowanego stanowiska to największego wzrostu płac oczekują seniorzy - 3349 zł netto. A 28% wszystkich badanych specjalistów i menedżerów podniosło swoje oczekiwania o więcej niż 4000 zł netto.

fot. mat. prasowe

Średni wzrost oczekiwań

Największego wzrostu płac oczekują seniorzy - 3349 zł netto.


Główne powody rosnących oczekiwań


Głównym powodem coraz większych oczekiwań finansowych jest rosnąca inflacja, którą wskazuje ponad połowa respondentów.

69% badanych specjalistów IT już rozmawiało o swoich oczekiwaniach płacowych z pracodawcą. Tylko w 10% wniosek o podwyżkę został odrzucony, w 15% przyjęty, ale odroczony w czasie. Natomiast większa część respondentów otrzymała już podwyżki. Wśród osób, które otrzymały wzrost wynagrodzenia, aż 29% otrzymało ją w kwocie większej niż 4000 zł netto.

fot. mat. prasowe

Główne powody rosnących oczekiwań finansowych

Rosnące oczekiwania wynikają z kilku równocześnie występujących czynników – jednak najsilniejszym z nich jest rosnąca inflacja, którą wskazuje ponad połowa respondentów.


Przedstawione wyniki pokazują, że obecna sytuacja inflacyjna oraz wprowadzane zmiany podatkowe widocznie znajdują odzwierciedlenie w oczekiwaniach finansowych kandydatów. IT to jedna z branż, w których wzrost nastąpił najszybciej. Wynika to zapewne z faktu, że to właśnie sektor IT jest jednym z obszarów, w którym najczęściej wybieraną formą współpracy jest B2B, a nowe regulację ten obszar obciążą najbardziej. Przeprowadzone badanie pokazuje, że średni wzrost oczekiwań został odnotowany na poziomie 3 tys. zł, ale warto tutaj podkreślić, że w rozmowach ze specjalistami pojawią się też znacznie wyższe wzrosty, nawet 8-10 tys. - podkreśla Karolina Bucka, Team Leader, Antal IT Services.

Kolejne podwyżki na horyzoncie


57% respondentów planuje w najbliższych 3 miesiącach złożyć wniosek o podwyżkę w związku z rosnącą inflacją i wprowadzeniem Polskiego Ładu. 1/3 badanych to osoby, które już dostały podwyżkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy i teraz planują zwrócić się o kolejną. Średnia kwota o jaką zamierzają badani wnioskować to 2170 zł netto.

fot. mat. prasowe

Jak obecnie wyglądają wynagrodzenia w IT?

Średnie wynagrodzenie administratora IT to 9110 zł.


W sektorach, w których jest duże zapotrzebowanie na pracowników, rośnie presja płacowa na pracodawców, którzy potrafią zaoferować specjaliście nawet dwukrotność pensji. W Polsce to zjawisko można zauważyć w budownictwie, branży IT czy centrach usług dla biznesu. Do tego dochodzi praca zdalna, która otworzyła dla polskich specjalistów rynek międzynarodowy.
Zapotrzebowanie polskiego rynku pracy na specjalistów z branży IT jest wysokie i stale rośnie. Według raportu “IT Market Snapshot Q1” 2021 W I kwartale 2021 roku opublikowano łącznie 13 789 ofert pracy dla specjalistów IT. Według Raportu Płacowego Antal menedżerowie i specjaliści z tej branży, z wynikiem 14 058 zł brutto są – poza kadrą zarządzającą – najlepiej opłacanymi pracownikami w Polsce i nie tylko, a dane z dwóch ostatnich kwartałów pokazują, że to wynagrodzenie stale się zwiększa. W tej branży panuje widoczny rynek pracownika. Ten sam schemat można zauważyć w branży produkcyjnej. Sami pracodawcy planują podwyżki o 7,5-9,5% w I kwartale 2022 r. Osoby o najcenniejszych kompetencjach skorzystają i otrzymają podwyżki, dzięki czemu nie odczują tak mocno zmian podatkowych czy inflacji. Natomiast pokrzywdzone zostaną osoby z bardziej dostępnymi kwalifikacjami, gdyż to na tych grupach zawodowych zaczną oszczędzać pracodawcy – komentuje Roman Zabłocki, Business Unit Director, Engineering & Operations Antal.

O badaniu: Badanie zostało przeprowadzone przez Antal Market Research metodą CAWI na próbie 878 respondentów obecnie pracujących w obszarze IT w dniach 22-26 listopada 2021.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: