eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › GUS: średnia krajowa w górę, wynagrodzenie jak przed pandemią?

GUS: średnia krajowa w górę, wynagrodzenie jak przed pandemią?

2020-08-19 10:32

GUS: średnia krajowa w górę, wynagrodzenie jak przed pandemią?

W lipcu Polacy zarobili więcej niż przed miesiącem © olejx - Fotolia.com

Są najnowsze dane odnoście przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. GUS poinformował właśnie, że w lipcu 2020 roku średnia krajowa podskoczyła względem czerwca o blisko 96 zł, osiągając poziom 5381,65 zł. To również oznacza, że obecnie Polacy zarabiają o 3,8% więcej niż przed rokiem.

Przeczytaj także: GUS: średnia krajowa w VI 2020 w górę

Jak pisze GUS, lipcowy wzrost średniej krajowej to w głównej mierze efekt kontynuacji wypłat premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń). W niektórych przypadkach wzrosty są następstwem przywracania wysokości wynagrodzeń do poziomu sprzed pandemii.

W skali roku (lipiec 2020 r. do lipca 2019 r.) średnia krajowa wzrosła o 3,8%, a tempo wzrostu było szybsze niż obserwowane w poprzednich miesiącach r/r.

Z komunikatu GUS wynika również, że na przestrzeni siedmiu pierwszych miesięcy bieżącego roku średnia krajowa, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, rosła prawie we wszystkich sekcjach PKD - od 0,3% w sekcji „Pozostała działalność usługowa” do 9,0% w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca”, co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 4,4%. Spadek o 2,7% odnotowano w sekcji „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo”.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2020 r. wyniosło 5381,65 zł.

Podana wysokość przeciętnego wynagrodzenia służy m.in. do określenia kwoty dziennego świadczenia pieniężnego przysługującego żołnierzowi rezerwy, który odbył ćwiczenia wojskowe, rekompensującego utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej, które mógłby uzyskać w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych.

fot. olejx - Fotolia.com

W lipcu Polacy zarobili więcej niż przed miesiącem

Wzrost średniej krajowej wynikał m.in. z przywracaniem wynagrodzeń do poziomu sprzed pandemii


Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w lipcu 2020 r. wyniosło 5377,71 zł.

Podana wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia służy do określenia kwoty wypłaty z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku
terminowej lokaty oszczędnościowej zmarłego posiadacza osobie wskazanej w umowie (dyspozycja wkładem na wypadek śmierci).

Obwieszczenie i komunikat w tych sprawach zostaną ogłoszone w Dzienniku Urzędowym GUS.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: